Robert Downey Jr.
Fot. Alberto E. Rodriguez/Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Został skazany, ale odniósł zawrotny sukces. Robert Downey Jr. miał krętą drogę na szczyt...

Ludzie na całym świecie pokochali go za rolę Iron Mana! 

Karol Sowa 17 czerwca 2022 20:45
Robert Downey Jr.
Fot. Alberto E. Rodriguez/Getty Images

Robert Downey Jr. urodził się w 1965 roku w Nowym Jorku. Z zawodu jest aktorem, komikiem oraz producentem filmowym. Ludzie pokochali go za rolę Iron Mana w uniwersum Marvela. Dał się poznać szerszej publiczności w filmie pod tytułem „Sherlock Holmes". Wcielił się tam w tytułową postać. Dodatkowo stworzył wiele innych kreacji aktorskich, takich jak: Charlie Chaplin, Doktor Dolittle czy Hank Palmer w filmie „Sędzia". Osiągnął bardzo dużo, jednak jego droga do sławy nie była łatwa. W swoim życiu przeszedł wiele. Sięgnął dna, jednak potrafił się z niego odbić i osiągnąć wszystko co sobie zaplanował. Jak wyglądała jego wyboista droga do sukcesu? 

Dzieciństwo oraz początki kariery Roberta Downey Jr.

Robert Downey Jr. jest synem reżysera i aktora, Roberta Downey’a Seniora oraz Elsie Downey, z domu Ford. Była ona tancerką oraz piosenkarką. Warto dodać, że Robert miał w swojej rodzinie wiele osób z różnych nacji, np. Jego dziadowie od strony ojca mieli żydowskie pochodzenie, natomiast ich rodziny były z Litwy, Rumunii i Węgier. Najbliżsi od strony jego mamy mieszkali w Szwajcarii, Niemczech i Szkocji. Ciekawa jest również historia nazwiska Roberta Downey Jr. Jego ojciec, gdy był jeszcze niepełnoletni chciał wstąpić do armii. Wtedy Robert Elias przyjął nazwisko po swoim ojczymie, Jamesie Downey’u.   

Kiedy Robert przyszedł na świat, jego rodzice mieli już dwuletnią córeczkę o imieniu Allyson Lee. Kiedy wchodził w wiek dorastania znajomi oraz rodzina zaczęła nazywać go Bobem. Niestety jako dziecko musiał przeżyć rozstanie swoich rodziców. Ich związek nie przetrwał próby czasu. Robert postanowił zamieszkać w Londynie, a później przeniósł się do Santa Monica. Z racji tego, że miał ojca reżysera nie miał problemów, aby rozpocząć swoją aktorską przygodę. Pierwszą rolę dostał w wieku 5 lat. Była to komedia fantasy - „Pound”. Reżyserem był jego tato. Produkcja wzbudziła kontrowersje, ponieważ opowiadała ona o zwierzętach, a Robert wcielił się tam w szczeniaka. Z czasem dostał kolejną propozycję w filmie „Pałac Greasera”, również w reżyserii Roberta Downey Seniora.  

Jako nastolatek zaczął bawić się muzyką. Na planie filmowym poznał Richarda Hallema, który znany jest jako Moby. Kontakt utrzymują do dzisiaj. Łączyło ich wspólne zainteresowanie. Robert zaczął komponować muzykę oraz uczył się grać na fortepianie. Warto przypomnieć, że kiedy mieszkał w Londynie, pobierał lekcje baletu. Jak widać sztuka nie była mu obca. Za wszelką cenę chciał iść artystyczną ścieżką.  

Skończył 10 klas w Santa Monica High School, a gdy miał iść do jedenastej klasy, stwierdził, że rezygnuje z dalszej edukacji. Postanowił wrócić do Nowego Jorku, aby rozpocząć swoją karierę. Chodził na przesłuchania, a w międzyczasie zarabiał jako handlarz obuwiem oraz kelner. Warto dodać, że w wieku dwudziestu lat bawił publiczność w programie NBC Saturday Night Live.  

ZOBACZ TEŻ: Robin Wright i Sean Penn: dla niego małżeństwo było zabawą, dla niej placem boju...

Robert Downey Jr
Fot. Michael Buckner/WireImage

Problemy z prawem Roberta Downey Jr. oraz jego przemiana 

Rok po zakończeniu programu NBC aktor otrzymał główną rolę w filmie Jamesa Tobacka „The Pick-Up Artist”. Później zagrał Charliego Chaplina w produkcji „Chaplin”. Za tę kreację aktorską otrzymał nominację do Academy Award oraz British Academy Award. Na etapie castingów zastanawiano się między nim, a Johnny Deppem. Jak się okazało, ostateczny wybór był strzałem w dziesiątkę. Następnie zagrał narkomana w w „Mniej niż zero”. Jak czas pokazał, obraz ten nie odbiegał od rzeczywistości... 

Rozwijająca się kariera w tak młodym wieku z czasem odbiła się na aktorze. Wpadł on w problemy z używkami, a sam artysta powiedział, że uzależnienie od narkotyków pojawiło się już w wieku 8 lat! Na domiar złego doszły zaburzenia psychiczne oraz alkoholizm. To połączenie nie mogło skończyć się dobrze. Epizody z narkotykami doprowadziły Roberta do więzienia w 1996 roku. Miał wtedy numer 5478610. Po niespełna roku w Los Angeles County Men Central Jail został warunkowo zwolniony. Później na nowo zaczął próbować swoich sił na ekranie. Było mu wtedy ciężko, ponieważ miał już łatkę skazanego, a dodatkowo mówiło się, że jest trudny do współpracy na planie. Propozycji było coraz mniej. Robert postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zaczął walczyć o swoją przyszłość. I tak w 2003 roku nastąpił przełom. Aktor próbował swoich sił w chińskich stylach walki wushu – Wing Chun. Zaczęło mu iść coraz lepiej. Chciał polepszyć zarówno swoją siłę, formę oraz umysł. Podczas treningów zainteresowała go filozofia, która wynikała z Wing Chum. „Nie jestem w stanie opisać słowami, jak bardzo sztuki walki wpłynęły na to, że jestem zdrowy i skupiony. To trening duchowy. Pozwolił mi mocno stanąć na ziemi i zbudować główny cel, jakim jest promowanie poczucia duchowości i szacunku dla własnej społeczności”, mówił w rozmowie z Oprah Winfrey. 

Duży wpływ na jego przemianę miała jego żona Susan: „Moja żona może się podpisać pod każdą dobrą rzeczą, która mnie w życiu spotkała”, mówił aktor. „Po raz pierwszy spotkaliśmy się w Montrealu, na lunchu w japońskiej restauracji z reżyserem „Gothiki” i Halle Berry. Wszyscy zamówili sushi, a Robert wygłosił przemówienie na temat zdrowej żywności i wyciągnął termos z owsianką. Kiedy skończył jeść, wstał i wykonał kilka pozycji jogi. Pomyślałam, że jest kompletnym dziwakiem”, mówiła Susan. Jednak po jakimś czasie umówili się na randkę. Jej warunkiem miała być trzeźwość aktora. On twierdzi, że zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i zrozumiał, że używki nie są mu już do niczego potrzebne. Nie mógł uwierzyć, jak łatwo wyszedł ze swoich nałogów. Z czasem oświadczył się swojej ukochanej, a ona powiedziała „Tak”. Jej warunek był jasny - dwa lata w związku i jeżeli złamie słowo i wróci do nałogu, wtedy zakończy z nim relacje. „Narkotyki były dla mnie czymś kompletnie niezrozumiałym”, mówiła. „Dzięki Bogu! Gdyby wiedziała, jak nisko upadłem, na pewno by się ze mną nie umówiła”, dodał Robert. Jak się okazało, aktor zupełnie odzwyczaił się od wcześniejszych przyzwyczajeń i nie złamał danej obietnicy. Ich ślub odbył się w 2005 roku. „Chciałbym opowiedzieć o mojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Przeszłość to 30 lat uzależnienia, degeneracji i rozpaczy… Krótko mówiąc, przygotowywałem się do zawodu aktora! Teraźniejszość to dla mnie wielkie szczęście w życiu osobistym i poczucie zawodowego spełnienia. A przyszłość? Ta zawsze jest niepewna, ale kiedy ma się tak cudownych bliskich jak ja, po prostu nie może się nie udać”, mówił podczas premiery przedostatniej części „Avengersów”. 

„Zanim poznałem żonę, nie doceniałem pracy producentów. Kojarzyli mi się z nadętymi typami, którzy krzyczą za każdym razem, gdy coś nie idzie po ich myśli (…) Dopiero pracując z Susan, zrozumiałem, jak ważna i odpowiedzialna to praca. I nie chcę już nikogo innego. Susan jest producentką mojego życia”, czytamy. Susan nie jest obojętna na tak ciepłe słowa swojego męża i twierdzi, że on też odmienił jej życie na lepsze: „Nie planowałam rodziny, dzieci, przyszłości. Dziś wiem, co mogłabym stracić. Robert przewartościował moje życie, przemeblował je niczym tornado, bo ma w sobie niewyobrażalne pokłady energii. Dzięki niemu otworzyłam się na świat, zrozumiałam, co jest w życiu najważniejsze”, mówiła. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nadchodzą wielkie zmiany w życiu Oliwii Bieniuk! Podjęła decyzję o wyprowadzce

Robert Downey Jr
Fot. John T. Barr/Getty Images

Robert Downey Jr
Fot. James Peterson/Online USA

Robert Downey Jr. odbił się od dna 

Od tamtej chwili kariera Roberta zaczęła nabierać tempa. Zaczęło pojawiać się coraz więcej propozycji. Niezapomniana jest jego rola u boku George’a Clooneya „Good Night and Good Luck” z 2005 roku. Później dostawał więcej ofert pracy, między innymi w: „Kiss Kiss Bang Bang”, „Zodiak” oraz „Jaja w tropikach” - za rolę w tej produkcji dostał nominację do Oscara. Jednak największą sławę oraz sympatię przyniosły mu dwie role. Pierwsza z nich to Sherlock Holmes - dzięki temu filmowi otrzymał Złotego Globa. Druga oraz najważniejsza to Iron Man, znany również jako Tony Stark. Ta kreacja aktorska to był niewątpliwy sukces. Według filmoznawców grał tę postać aż 10 razy! To wcielenie spowodowało, że zarobki aktora poszybowały w górę. Dzisiaj wartość Roberta Downey Jr. wyceniana jest na 260 milionów dolarów! Jednak nie zakończył swojej kariery aktorskiej. Według wielu źródeł wynika, że za niedługo będziemy mogli zobaczyć aktora w nowych produkcjach. W 2020 roku młodsza widownia mogła obejrzeć go w filmie pod tytułem „Doktor Dolittle”. 

Życie prywatne 

W latach 1984-1991 aktor był związany z Sarah Jessicą Parker. Po rozstaniu wziął ślub z Deborah Falconer. Małżeństwo trwało od 1992 do 2004 roku. W 1993 na świat przyszedł jego pierwszy syn Indio. Z obecną żoną, czyli Susan Levin ma syna o imieniu Extona Eliasa oraz córkę Avri Roel. 

ZOBACZ TEŻ: Jak dzisiaj wygląda córka Odety Moro i Michała Figurskiego?

Robert Downey Jr
Fot. Carlos Alvarez/Getty Images
Robert Downey Jr
Fot. Alberto E. Rodriguez/WireImage

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…