Królowa Elżbieta II, książę Filip
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Zaufana krawcowa królowej ujawnia kulisy niezwykłego spotkania Elżbiety II i Jamesa Bonda!

„Miała tylko jeden warunek!”

Ksenia Krasko 30 października 2019 07:58
Królowa Elżbieta II, książę Filip
Fot. Getty Images

Angela Kelly, zaufana krawcowa Elżbiety II, opowiedziała o współpracy królowej i agenta 007 (a właściwie Daniela Craiga) w swojej nowej książce The Other Side of the Coin: The Queen, the Dresser and the Wardrobe. Jak powstało kultowe nagranie z 2012 roku? Okazuje się, że królowa Elżbieta miała tylko jeden warunek...

Królowa Elżbieta II i Daniel Craig: wideo

Cały świat był pod wrażeniem niezwykłego pomysłu, zrealizowanego przez Danny’ego Boyle’a podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie. Reżyser nakręcił krótką parodię na słynne brytyjskie filmy szpiegowskie. Postać Daniela Craiga, czyli agent 007, odbiera królową z Pałacu Buckingham, po czym helikopterem przelatują przez Londyn i skaczą na spadochronie, aby wylądować na stadionie. Jak tylko nagranie się skończyło, Elżbieta II rzeczywiście pojawiła się na trybunie dla VIP-ów, aby wziąć udział w wielkim wydarzeniu ze świata sportu.

Angela Kelly zdradza kulisy tego filmiku. Była jedną z pierwszych osób, które poznały scenariusz. „Po wysłuchaniu planu Danny’ego, poprosiłam go i Edwarda [Younga, sekretarza Elżbiety II – przyp. red.], aby dali mi pięć minut, abym mogła poprosić królową”, wspomina. „Pamiętam wyraz szoku na twarzy Danny’ego, że od razu interweniuje u Jej Wysokości, ale nie ma sensu czekać z tymi rzeczami. Gdyby wtedy powiedziała nie, nic by się nie udało”.

Elżbieta II „była bardzo rozbawiona tym pomysłem i zgodziła się natychmiast”, ale postawiła warunek. Chciała, aby jej udział nie był tylko pozorny. „Zapytałam wtedy, czy chciałaby przemówić,” ujawnia Kelly. „Jej Wysokość bez wahania odpowiedziała: Oczywiście, że muszę coś powiedzieć. W końcu przybywa mnie uratować”.

„Zapytałam, czy chciałaby powiedzieć Dobry wieczór, James, czy Dobry wieczór, panie Bond, a ona wybrała to drugie, ponieważ uwielbia filmy o Bondzie. W ciągu kilku minut wróciłam do biura Edwarda i przekazałam Danny’emu dobrą wiadomość. Myślę, że o mało nie spadł z krzesła, gdy powiedziałem, że jedyne zastrzeżenie królowej było takie, żeby mogła wypowiedzieć to kultowe zdanie”.

Brzoskwiniowa kreacja z ozdobą z kryształów i koronki to dzieło Angeli Kelly. Stworzyła wtedy dwie suknie – jedną dla Elżbiety II, a drugą dla kaskadera Gary’ego Connery, który wyskoczył z helikoptera jako Jej Wysokość. „Krawcowe w pałacu Buckingham pracowały przez wiele miesięcy w ciszy, nigdy nie wyciągając obu sukienek jednocześnie”, opowiedziała w swojej książce. „Nawet nie wiedziały, dlaczego na to samo wydarzenie potrzebne są dwie sukienki”.

Tym samym Elżbieta II udowodniła, że potrafi dobrze się bawić, a ukochane pieski królowej, urocze corgi, idealnie wpisują się w całość. Zobaczcie wideo! 

królowa Elżbieta II kapelusze a wyścigach Royal Ascot 2019
Fot. East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.