Magda Łucyan
Fot. fot. TVN/Bartek Krupa / x-news
Z ŻYCIA GWIAZD

Reporterka Faktów TVN Magda Łucyan przyznała się do choroby. „Postanowiłam się przełamać” 

„Tygodniami leżałam w łóżku, wychodziłam jedynie do kolejnych lekarzy”, wyznała

Karol Sowa 27 grudnia 2022 20:46
Magda Łucyan
Fot. fot. TVN/Bartek Krupa / x-news

Magda Łucyan jest dziennikarką, która zasłynęła w „Faktach” TVN. Jest również autorką wielu reportaży. Teraz postanowiła opowiedzieć swoją historię. Okazuje się, że 31-latka musiała mierzyć się z endometriozą, czyli chorobą naszego pokolenia, która dotyka nawet 3 mln kobiet w Polsce. Magda Łucyan podkreśla, że zdiagnozowanie jej było bardzo ciężkie, a lekarze nie dawali żadnych szans na zajście w ciążę. Dzisiaj wszystko, co najgorsze ma za sobą. Po latach badań, starań i operacji w końcu się udało. Gwiazda TVN-u zaapelowała również do kobiet. „Drogie Panie słuchajcie swojej intuicji, nie poddawajcie się”, napisała. 

Magda Łucyan szczerze o walce z chorobą. Czym jest endometrioza? 

W ostatnim poście na Instagramie Magda Łucyan postanowiła opowiedzieć swoją historię. Okazuje się, że gwiazda TVN-u nie miała w życiu lekko. Musiała walczyć z ciężką chorobą, której przez wiele lat nikt nie mógł zdiagnozować. 

W ostatnim wpisie dziennikarki możemy przeczytać poruszające słowa. „Długo się do tego zbierałam. Unikam dzielenia się prywatnym życiem, jednak dziś, z okazji 31 urodzin postanowiłam się przełamać. Bo dziś — mogę podzielić się nie tylko historią choroby, ale także małym, osobistym szczęśliwym zakończeniem. Jeżeli więc dam nadzieję choć jednej kobiecie- to warto. A jeżeli doprowadzi to do choć jednej właściwej diagnozy- tym bardziej”, zaczęła. „Ja na swoją czekałam kilkanaście lat. Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności niestety nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie. O tym, że mam endometriozę — dowiedziałam się miesiąc przed ślubem”, dodała. 

Czym jest Endometrioza? Jest to gruczolistość macicy albo wędrująca śluzówka macicy. Charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy. Aktywne komórki w cyklu miesiączkowym powodują przewlekłą reakcję zapalną. Co więcej, jest to choroba naszego pokolenia, z którą muszą mierzyć się kobiety. U wielu z nich jest też przyczyną niepłodności, a ból z nią związany jest niewyobrażalny.

Okazało się, że zdiagnozowanie choroby nie sprawiło, że szybko ją wyleczono. W tamtym czasie prezenterka musiała przejść bardzo długą drogę. „Niestety właściwa diagnoza nie ułatwiła przyszłej drogi. Przeciwnie -było tylko gorzej. Pierwsza operacja miała zamknąć temat, niestety pogorszyła sprawę. Powikłania ciągnęły się miesiącami. Część popełnionych błędów okazała się nieodwracalna. Endometriozy z brzucha nie wycięto, w zamian w środku powstał ropień. Tygodniami leżałam w łóżku, wychodziłam jedynie do kolejnych lekarzy. Zjechaliśmy całą Polskę, by znaleźć kogoś, kto się zna”, napisała. 

Przypomnijmy, że Magda Łucyan wyszła za mąż i zaszła w ciążę, mimo że lekarze nie dawali jej żadnych szans. „»Szanse na ciążę? Na ten moment żadne. Potrzebna kolejna operacja, wtedy zobaczymy, co jest w środku.« I była to najgorsza diagnoza, jaką mogłam usłyszeć. Po niej -zaczęło się naprawianie zaniedbań i błędów. Druga operacja była już specjalistyczna(!) Zmiany endometrialne zajęły wiele organów, najwyżej weszły aż na przeponę”, wyjaśniała. 

Magda Łucyan zaapelowała również do wielu kobiet i polityków. Podkreśliła, że w Polsce z tą chorobą mierzy się nawet 3 miliony kobiet. „Na endometriozę choruje w PL nawet 3 miliony kobiet. Jest ona przyczyną nawet połowy przypadków niepłodności u kobiet. Droga do diagnozy, normalnego życia i macierzyństwa -to zazwyczaj droga przez mękę. Sama ją przeszłam i to wtedy zrodził się pomysł na reportaż „Taka twoja uroda”. Drogie Panie słuchajcie swojej intuicji, nie poddawajcie się ♥️ Na koniec jeszcze kilka słów do polityków. Na pewno jest dziś w Polsce mnóstwo kobiet, które chętnie dałyby w szyję. Z rozpaczy. Że są w tym wszystkim same, że nie istnieją dla systemu, że nawet gdy w końcu pojawia się szansa — portfel jest już pusty. Wiem, że łatwiej jest kogoś obrazić i porechotać, zamiast zrobić to, za co bierze się pieniądze. Proponuję jednak to drugie”, zakończyła.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Anna Wendzikowska przekazała wiadomość o śmierci taty: „Nie żegnamy się, mówimy do zobaczenia…”

Magda Łucyan, 2019 rok

Magda Łucyan
Fot. fot. TVN/Bartek Krupa / x-news

Kim jest Magda Łucyan? 

Magda Łucyan jest dziennikarką, która swoją karierę zaczynała od praktyk w Radiu Zet, a w 2010 roku została tam reporterką. Po dwóch latach intensywnej pracy dołączyła do redakcji „Faktów” TVN. 31-latka jest również autorką wielu reportaży. W międzyczasie kontynuowała studia na Uniwersytecie Warszawski.

Prezenterce życzymy wszystkiego, co najlepsze. 

CZYTAJ TEŻ: Za Krystyną Przybylską trudne święta. Mama Anny Przybylskiej przekazała smutną informację

Magda Łucyan, 2019 rok

Magda Łucyan
Fot. fot. TVN/Bartek Krupa / x-news

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.