Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM JEST GŁOŚNO

Koronawirus w Polsce: dwa nowe zakażenia. Wśród nich dziecko z Cieszyna

Informację potwierdziło Ministerstwo Zdrowia

Konrad Szczęsny 11 marca 2020 15:14
Koronawirus
Fot. AdobeStock

W środę 11 marca o 14.30 minister zdrowia podał informację, że potwierdzono w Polsce dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Wśród ofiar epidemii jest dziecko zamieszkałe w Cieszynie (województwo śląskie). Drugim przypadkiem jest młoda kobieta z Łodzi. Łącznie nad Wisłą potwierdzono już 27 przypadków SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Koronawirus w Polsce: pierwsze zakażone dziecko

Resort zdrowia podał informację, że zakażone koronawirusem dziecko z Cieszyna jest w dobrym stanie, tak samo jak mieszkanka Łodzi. 

To 26. i 27. ofiara epidemii koronawirusa w Polsce. Do tej pory 5 przypadków potwierdzono w Raciborzu – wszyscy pacjenci pochodzą z Rybnika, kolejne 4 przypadki we Wrocławiu (w tym 73-letni, schorowany mężczyzna, którego stan jest określany jako ciężki – występuje u niego niewydolność oddechowa), 4 przypadki w Warszawie (w tym dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki), 3 przypadki w Cieszynie, 2 w Ostródzie, 2 w Szczecinie (małżeństwo, które wróciło z Włoch) oraz po jednym w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Bełżycach, Łańcucie i Łodzi. 

Zamknięte szkoły, przedszkola, żłobki, kina, teatry

Premier Mateusz Morawiecki podał dzisiaj po godzinie 10.00 informację o zamknięciu od poniedziałku na dwa tygodnie wyższych uczelni, szkół, przedszkoli i żłobków oraz kin, teatrów, filharmonii i muzeów, czyli wszystkich placówek oświatowych i ośrodków kultury.

„Chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa”, podkreślił szef rządu.

Należy jednak pamiętać, że w czwartek i piątek szkoły będą otwarte, by rodzice mogli zostawić dzieci choć na chwilę pod opieką pedagogów i przygotować się na nową sytuację. W tych dniach nie będą jednak prowadzone zajęcia edukacyjne.

Objawy koronawirusa

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawy, które towarzyszą zakażeniu, to najczęściej duszności, suchy kaszel, wysoka gorączka (nawet do 39-40 stopni), bóle mięśni i oznaki zmęczenia. Epidemia wybuchła prawdopodobnie w grudniu w Chinach, w mieście Wuhan na tamtejszym targu.  

Do tej pory w Polsce potwierdzono 27 przypadków koronawirusa:

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Wśród zakażonych jest jedno dziecko z Cieszyna:

Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Nauczyciel, autorytet, mistrz”, mówi o JANUSZU JÓZEFOWICZU NATASZA URBAŃSKA. A które z nich jest… mistrzem w życiu prywatnym? ŚCIBAKÓWNA i ENGLERT, STUHROWIE, CICHOPEK i HAKIEL, OLBRYCHSCY, CHOTECKA i PAZURA – pary z najdłuższym stażem w polskim show-biznesie. PRZEMYSŁAW KOSSAKOWSKI – pan od rysunków, podróżnik, dziennikarz, a może wkrótce... art terapeuta. OTYLIA JĘDRZEJCZAK o tym, czy marzy o sportowej karierze dla dzieci i o partnerskim związku z narzeczonym Pawłem. W cyklu Extra: DORA MAAR, GALA, MARIA BALOWA, JADWIGA VON UNRUNG… – muzy genialnych malarzy.