Książę Filip, królowa Elżbieta II pakt
Fot. Tim Graham/Getty Images)
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dlaczego książę Filip nie był królem, a Kate po intronizacji Williama będzie królową?

Poznaj sekrety monarchii!

Gabriela Czernecka 5 sierpnia 2021 14:59
Książę Filip, królowa Elżbieta II pakt
Fot. Tim Graham/Getty Images)

Dlaczego książę Filip nie miał tytułu króla? Jego związek z królową Elżbietą II nie był akceptowany przez rodzinę Windsorów. Przeciwna była mu zwłaszcza mama Elżbiety, której przeszkadzał fakt, że krewni Filipa byli blisko związani z nazistowskim reżimem, a sam Filip w porównaniu z Elżbietą był… ubogi. Król, choć niechętnie, zezwolił na małżeństwo córki ale pod warunkiem, że Filip zaniecha wszelkich starań do czasu ukończenia przez nią dwudziestu jeden lat. Dlaczego mimo że zostali małżeństwem książę Filip nie otrzymał tytułu króla?

Dlaczego mąż królowej Elżbiety II nie był królem?

Okazuje się, że powód tego, dlaczego książę Filip nie miał tytułu króla, nie ma nic wspólnego z jego historią miłości. Królowa Elżbieta II wstąpiła na tron jako najstarsza córka Jerzego VI, a mężczyzna, którego poślubiła nie mógł być nazywany królem z jednego prostego powodu. Zgodnie z angielskim prawem zwyczajowym, mężczyzna poślubiający królową automatycznie otrzymuje tytuł... księcia.

Zobacz: Sprawiedliwy i czuły czy surowy i stanowczy? Jakim ojcem był książę Filip 

Podobno taką zasadę stosuję się, ponieważ w oczy od razu rzuca się, że król jest wyżej rangą niż królowa - samo nazewnictwo i skojarzenie tych dwóch słów powoduje, że królowa w takim przypadku jest tylko żoną króla, a nie władczynią. 

KSIĄŻĘ FILIP, KRÓLOWA
Fot. Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images)

Czy księżna Kate będzie królową?

To właśnie m.in dlatego, książę Filip był księciem małżonkiem, a nie królem. Filip nie mógł być ważniejszy niż jego żona w hierarchii, ponieważ to Elżbieta II była następczynią tronu. Z ciekawostek, choć książę Filip nie był królem, to księżna Kate będzie królową! Po intronizacji Williama otrzyma tytuł królowej, ponieważ jak pisałam wyżej, jest on uważany za mniej ważny niż króla. 

Zobacz również:  Elżbieta II wraca do posiadłości Balmoral. To pierwsze wakacje królowej bez księcia Filipa...

Zresztą w momencie koronacji królowej Elżbiety II Filip był już jej mężem. Co ciekawe, Filip nie był jedynym małżonkiem bez tytułu królewskiego. W podobnej sytuacji był choćby książę Henryk, mąż królowej Danii, Małgorzaty II, który powiedział, że nie chce być pochowany u boku żony, bo: „nigdy nie był traktowany na równi z żoną”. Co ciekawe, swego czasu zastanawiano się nawet, czy podobną decyzję podejmie książę Filip, ale tak się jednak nie stało.  

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…