Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dlaczego książę Filip nie jest królem, a Kate po intronizacji Williama będzie królową?

Poznaj sekrety monarchii!

Gabriela Czernecka 21 lutego 2020 10:35
Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Dlaczego książę Filip nie ma tytułu króla? Jego związek z królową Elżbietą II nie był akceptowany przez rodzinę Windsorów. Przeciwna była mu zwłaszcza mama Elżbiety, której przeszkadzał fakt, że krewni Filipa byli blisko związani z nazistowskim reżimem, a sam Filip w porównaniu z Elżbietą był… ubogi. Król, choć niechętnie, zezwolił na małżeństwo córki ale pod warunkiem, że Filip zaniecha wszelkich starań do czasu ukończenia przez nią dwudziestu jeden lat. Dlaczego mimo że zostali małżeństwem książę Filip nie jest królem?

Dlaczego mąż królowej Elżbiety II nie jest królem?

Okazuje się, że powód tego, dlaczego książę Filip nie ma tytułu króla, nie ma nic do czynienia z jego historią miłości. Królowa Elżbieta II wstąpiła na tron jako najstarsza córka Jerzego VI, a mężczyzna, którego poślubia nie może być nazywany królem z jednego prostego powodu. Zgodnie z angielskim prawem zwyczajowym, mężczyzna poślubiający królową automatycznie otrzymuje tytuł... księcia.

Podobno taką zasadę stosuję się, ponieważ w oczy od razu rzuca się, że król jest wyżej rangą niż królowa - samo nazewnictwo i skojarzenie tych dwóch słów powoduje, że królowa w takim przypadku jest tylko żoną króla, a nie władczynią. 

Czy księżna Kate będzie królową?

To właśnie m.in dlatego, książę Filip jest księciem małżonkiem, a nie królem. Filip nie może być ważniejszy niż jego żona w hierarchii, ponieważ to Elżbieta II była następczynią tronu. Z ciekawostek, choć książę Filip nie będzie królem, to księżna Kate będzie królową! Po intronizacji Williama otrzyma tytuł królowej, ponieważ jak pisałam wyżej, jest on uważany za mniej ważny niż króla. 

Zresztą w momencie koronacji królowej Elżbiety II Filip był już jej mężem. Co ciekawe, Filip nie jest jedynym małżonkiem bez tytułu królewskiego. W podobnej sytuacji był choćby książę Henryk, mąż królowej Danii, Małgorzaty II, który powiedział, że nie chce być pochowany u boku żony, bo: „nigdy nie był traktowany na równi z żoną”. Myślicie, że podobną decyzję podejmie książę Filip?  

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.