KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dlaczego książę Filip nie jest królem, a Kate po intronizacji Williama będzie królową?

Poznaj sekrety monarchii!

Gabriela Czernecka 21 lutego 2020 10:35

Dlaczego książę Filip nie ma tytułu króla? Jego związek z królową Elżbietą II nie był akceptowany przez rodzinę Windsorów. Przeciwna była mu zwłaszcza mama Elżbiety, której przeszkadzał fakt, że krewni Filipa byli blisko związani z nazistowskim reżimem, a sam Filip w porównaniu z Elżbietą był… ubogi. Król, choć niechętnie, zezwolił na małżeństwo córki ale pod warunkiem, że Filip zaniecha wszelkich starań do czasu ukończenia przez nią dwudziestu jeden lat. Dlaczego mimo że zostali małżeństwem książę Filip nie jest królem?

Dlaczego mąż królowej Elżbiety II nie jest królem?

Okazuje się, że powód tego, dlaczego książę Filip nie ma tytułu króla, nie ma nic do czynienia z jego historią miłości. Królowa Elżbieta II wstąpiła na tron jako najstarsza córka Jerzego VI, a mężczyzna, którego poślubia nie może być nazywany królem z jednego prostego powodu. Zgodnie z angielskim prawem zwyczajowym, mężczyzna poślubiający królową automatycznie otrzymuje tytuł... księcia.

Podobno taką zasadę stosuję się, ponieważ w oczy od razu rzuca się, że król jest wyżej rangą niż królowa - samo nazewnictwo i skojarzenie tych dwóch słów powoduje, że królowa w takim przypadku jest tylko żoną króla, a nie władczynią. 

Czy księżna Kate będzie królową?

To właśnie m.in dlatego, książę Filip jest księciem małżonkiem, a nie królem. Filip nie może być ważniejszy niż jego żona w hierarchii, ponieważ to Elżbieta II była następczynią tronu. Z ciekawostek, choć książę Filip nie będzie królem, to księżna Kate będzie królową! Po intronizacji Williama otrzyma tytuł królowej, ponieważ jak pisałam wyżej, jest on uważany za mniej ważny niż króla. 

Zresztą w momencie koronacji królowej Elżbiety II Filip był już jej mężem. Co ciekawe, Filip nie jest jedynym małżonkiem bez tytułu królewskiego. W podobnej sytuacji był choćby książę Henryk, mąż królowej Danii, Małgorzaty II, który powiedział, że nie chce być pochowany u boku żony, bo: „nigdy nie był traktowany na równi z żoną”. Myślicie, że podobną decyzję podejmie książę Filip?  

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.