Dawid Ogrodnik
Fot. Tomek Tyndyk
O TYM SIĘ MÓWI

Dawid Ogrodnik oskarżony o przemoc. „Byłeś bardzo agresywny. Zostałem wdeptany w ziemię”

Aleksander Kurzak o kulisach nauki w krakowskiej AST

Ksenia Krasko 25 marca 2021 12:10
Dawid Ogrodnik
Fot. Tomek Tyndyk

Wciąż trwa dyskusja o kulisach studiowania w szkołach filmowych i teatralnych, której początkiem był wpis Anny Paligi o jej wstrząsających wspomnieniach z łódzkiej Filmówki. Aktorka ujawniła przypadki przemocy psychicznej i fizycznej, jakiej dopuszczali się profesorowie placówek. Głos zabrali inni artyści, w tym Bartosz Bielenia, Zofia Wichłacz, Dorota Segda, Maciej Stuhr, Maria Dębska oraz Dawid Ogrodnik. Aktor, znany z takich filmów jak Chce się żyć czy Ikar. Legenda Mietka Kosza, został oskarżony o to, że sam zachowywał się niestosownie wobec studentów.

Dawid Ogrodnik o przemocy w szkole teatralnej

Dawid Ogrodnik, uznawany za jednego z najlepszych aktorów młodego pokolenia, w dość mocny sposób zareagował na wyznanie Anny Paligi. Na swoi Instagramie opublikował wpis, w którym zasugerował, że podczas nauki na krakowskiej AST (kiedyś PWST) sam był ofiarą mobbingu, a także podał nazwisko sprawcy.

„Koniec z mobbingiem, chamami pod przykrywką artyzmu! Mnie i moich kolegów tak traktowała pani Beata Fudalej. Znam ten strach i znam ten wstyd, znam to upokorzenie i poczucie bezwartościowości. Wszyscy się baliśmy i tylko niektórzy uciekli. Byłem jednym z nich. Reszta chciała przetrwać. Oddaje ten wstyd i ten strach swoim oprawcom! Wstydźcie się i bójcie”, pisał kilka dni temu.

Jego słowa zaszokowały opinię publiczną, i chociaż pojawiły się osoby, które stanęły w obronie profesor, jest ich zdecydowanie niewiele. Okazuje się jednak, że sam Dawid Ogrodnik nie jest bez winy, a jeden ze studentów, który uczęszczał z nim na zajęcia w Akademii Sztuk Teatralnych, zarzuca mu stosowanie przemocy. Przypomnijmy, że wcześniej za niewłaściwe zachowanie przeprosił Bartosz Bielenia.

ZOBACZ TEŻ: Bartosz Bielenia, Dorota Segda, Maciej Stuhr i inni artyści o przemocy w łódzkiej Filmówce i AST

Wyznanie Dawida Ogrodnika skomentował Aleksander Kurzak, student aktorstwa, i zarzucił mu hipokryzję. Jak ujawnił, znany aktor wielokrotnie go kompromitował w oczach innych studentów i w sposób obraźliwy komentował jego umiejętności. „Kiedy zobaczyłem Twój post odnośnie dziejącej się przemocy w szkołach teatralnych i jak bohatersko z tym walczysz, to poczułem się jakoś dziwnie. A pragnę przypomnieć jakie stosowałeś metody przemocowe na mnie, moich kolegach i koleżankach z grupy na I roku, na zajęciach prowadzonych przez Adama Nawojczyka”, czytamy.

Dawid Ogrodnik oskarżony o przemoc wobec studentów

Aleksander Kurzak opowiedział o wspólnych zajęciach. „Pamiętam jak mi przerwałeś moją etiudę krzycząc: „co to kur*a ma być, ja pier*olę, co ty kur*a w cyrku jesteś”. Byłeś wtedy bardzo agresywny. Właściwie zostałem zdeptany w ziemię. W tym momencie pokazałeś mi, że jestem g*wnem, że jestem nikim i tak też się czułem”. Aktor dodał, że zaraz potem na polecenie Dawida Ogrodnika musiał zagrać kolejną etiudę. „Wyszedłem na środek sceny, siedziałem na krześle cały spięty, zdenerwowany zaistniałą sytuacją i wtedy dopiero stwierdziłeś: „widzicie? To jest aktorstwo”.

Według Kurzaka, atmosfera była bardzo napięta. „Z Twoich ust padały takie słowa jak: „Adam [chodzi o Adama Nawojczyka – przyp.red.], a może trzeba po prostu wypier*olić kogoś z uczelni, to się wezmą do roboty”, wspomina. „Pracowaliśmy z własną psychiką i z prywatnymi przeżyciami (często bardzo silnymi) pod presją i strachem, że jeśli będziemy się za mało starać to nas „wypier*olą” z wymarzonej uczelni”.

ZOBACZ TEŻ: Wyzywanie, poniżanie, przemoc... Absolwentka łódzkiej filmówki oskarża profesorów o nadużycia

Aktor, znany między innymi z serialu Ślad, przyznaje na Facebooku, że nie wie, dlaczego pozwolił sobie na takie traktowanie. „Dziwię się, że wtedy na to pozwoliłem. Że nie miałem tej odwagi powiedzieć: stop! Lecz jak genialnie opisał to w swoim poście Hubert Fiebig, w szkole nie ma zaufania wśród studentów do pedagogów jeśli chodzi o takie sytuacje. Jest strach. Strach przed wyrzuceniem [...]”, czytamy.

„Piszę to wszystko, ponieważ mam niezgodę w sobie na to, co teraz piszesz w mediach społecznościowych. Jakbyś zapomniał czego się dopuściłeś na naszych zajęciach, a co nie powinno mieć miejsca”, dodał Aleksander Kurzak. Dawid Ogrodnik zapowiedział, że skomentuje zarzuty w odpowiednim medium. 

Dziękuję Hubert Fiebig Niestety Dawid, ale NIE. Kiedy zobaczyłem Twój post odnośnie dziejącej się przemocy w szkołach...

Opublikowany przez Aleksandra Kurzaka Środa, 24 marca 2021

Dawid Ogrodnik oskarżony o przemoc wobec studentów AST w Krakowie

Dawid Ogrodnik
Fot. Tomek Tyndyk

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…