Książę William i księżna Kate, Platynowy Jubileusz, 3.06.2022
Fot. Samir Hussein/WireImage
Królewskie życie

Czy Kate i Williama dopadła miłosna klątwa Windsorów? Poznaj mroczne tajemnice brytyjskiej rodziny królewskiej

Kto już padł jej ofiarą?

Weronika Bruździak-Gębura 10 sierpnia 2022 18:00
Książę William i księżna Kate, Platynowy Jubileusz, 3.06.2022
Fot. Samir Hussein/WireImage

Książę William i księżna Kate w kwietniu tego roku świętowali 11. rocznicę ślubu. Wspólnie doczekali się trójki dzieci i uchodzą za zgodne małżeństwo. Jednak co jakiś czas pojawiają się doniesienia o ich rzekomych problemach w związku, jak te o romansie księcia Cambridge. Czy rzeczywiście prędzej czy później małżonków dosięgnie klątwa rodu Windsorów? W końcu pierścionek zaręczynowy z wielkim szafirem, który nosi księżna Kate, należał kiedyś do księżnej Diany, której małżeństwo, podobnie jak w przypadku innych członków brytyjskiej rodziny królewskiej, było pełne skandali...

Czym jest klątwa rodu Windsorów?

Podobno spadła na brytyjską rodzinę królewską 75 lat temu, gdy król Edward VIII zrezygnował z tronu dla swojej ukochanej, Wallis Simpson, dwukrotnej rozwódki pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych. W 1936 roku podczas przemowy abdykacyjnej powiedział: „Uznałem za niemożliwe dźwiganie ciężaru odpowiedzialności bez pomocy i wsparcia kobiety, którą kocham”, po czym zrzekł się korony. Wzięli ślub i wyprowadzili się do Francji, gdzie żyli razem aż do śmierci. Po abdykacji Edwarda VIII na tron wstąpił Jerzy VI, jąkający się ojciec Elżbiety II i Małgorzaty.

Kolejną ofiarą klątwy była księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety II. Gdy w 1953 roku chciała poślubić bohatera wojennego,  pilota Petera Townsenda, na przeszkodzie ich miłości stanął fakt, że był on rozwodnikiem. Księżniczka, pod naciskami arcybiskupa Canterbury, w końcu odpuściła. Siedem lat później poślubiła Antony’ego Armstronga-Jonesa, brytyjskiego fotografa. Byli parą przez 18 pełnych skandali lat, bowiem Lord Snowdon (taki tytuł otrzymał po ślubie z księżniczką) chętnie wdawał się w romanse, nie tylko z kobietami. Para doczekała się dwójki dzieci: syna Davida i córki Sarah. Ich rozwód w 1978 roku był pierwszym królewskim rozstaniem od 400 lat. Małgorzata wpadła w alkoholizm i wir romansów. Zmarła w 2002 z łątką czarnej owcy, która przynosi rodzinie wstyd.

Wbrew pozorom jej starsza siostra wcale nie miała łatwiej. Przez lata tajemnicą poliszynela był fakt, że książę Filip, mąż Elżbiety II, przez lata regularnie ją zdradzał. Jednak z oczywistych powodów rozwód królowej nigdy nie wchodził w grę.

Polecamy też: Królowa Elżbieta II ma problemy ze zdrowiem? Odwołano jej udział w ważnym wydarzeniu

Królowa Elżbieta II biżuteria od Filipa
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II i książę Filip

Diana i Karol: najgłośniejszy skandal w rodzinie królewskiej

Zdecydowanie najgłośniejszym skandalem w brytyjskiej rodzinie królewskiej był związek rodziców księcia Williama: księżnej Diany i księcia Karola. Młody następca tronu był zakochany na zabój w swojej rówieśnicy, Camilli Parker Bowles. Mimo to, zmuszono go do poślubienia 20-letniej Diany Spencer. Byli małżeństwem w latach 1981-1996, jednak od 1985 ich związek był fikcją. Lady Di przez lata cierpiała z powodu braku miłości i niewierności męża: okaleczała się, wpadła w bulimię, a nawet podjęła próbę samobójczą. W końcu sama zdecydowała się na romans, z Jamesem Hewittem, z którym spotykała się w latach 1986-1991. Po rozwodzie miała wielu partnerów, w tym kardiologa Hasnata Khana i producenta filmowego, Dodiego Al-Fayeda. Z tym ostatnim zginęła dwadzieścia lat temu w wypadku samochodowym w Paryżu, gdy uciekali przed paparazzi. Z kolei romans księcia Karola zakończył się ślubem z Camillą Parker Bowles w 2005 roku.

Czytaj też: Wielka Brytania. Czy niefortunna uwaga księżnej Camilli pozbawi księcia Karola szansy na objęcie tronu?

księżna Diana, Książę Karol, ślub księżnej Diany i księcia Karola, 1981
Fot. Wally McNamee/CORBIS/Corbis via Getty Images

Ślub księżnej Diany i księcia Karola, 1981 rok

Rodzeństwo Karola wcale nie miało łatwiej…

Rodzeństwo księcia Karola też nie miało łatwo. O najmłodszym bracie, Edwardzie, mówiono, że jest gejem, bo przez lata nie wykazywał zainteresowania płcią przeciwną. W końcu poślubił Sophię Rhys-Jones, z którą jest do dzisiaj i jako jedyny nigdy nie doświadczył rozwodu. Inaczej było w przypadku ich siostry, księżniczki Anny, która w 1973 roku poślubiła porucznika Mara Phillipsa, z którym ma dwójkę dzieci: syna Petera i córkę Zarę. W 1989 roku ogłosili separację, rozwiedli się w kwietniu 1992 roku. Osiem miesięcy później księżniczka poślubiła komandora, Timothy’ego Laurence’a.

W ostatnich latach najwięcej mówiło się o trzecim dziecku królowej Elżbiety II, księciu Andrzeju. Jego małżeństwo z Sarah Ferguson, która dzisiaj nazywana jest czarną owcą, trwało w latach 1986-1996. Para doczekała się dwóch córek: księżniczki Beatrycze i księżniczki Eugenii. 

Czym rodzinie królewskiej podpadła była żona księcia? Między innymi tym, gdy od gazety „Daily Mail” zażądała pieniędzy za wywiad lub wtedy, gdy nie zapłaciła słynnym projektantom za zamówione stroje. Tylko dlatego, bo była żoną księcia. Czarę goryczy przelał romans, w który się wdała z Amerykaninem, Stevem Wayattem. Gdy ich wspólne zdjęcia przedostały się do prasy, książę Andrzej w końcu się z nią rozwiódł. Dziś księżna Yorku dalej sobie grabi: ma wielomilionowe długi, które kilka lat temu próbowała spłacać za pomocą umawiania fikcyjnych spotkań z byłym mężem, za co brała od ludzi pieniądze.

Czy Kate i William powtórzą ten schemat? Mamy nadzieję, że nie.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Jakie hobby mają dzieci księżnej Kate i księcia Williama?

Ślub księżnej Kate i księcia Williama, 29.04.2011
Fot. Ian Gavan/GP/Getty Images

Ślub księżnej Kate i księcia Williama, 29.04.2011

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.