Kapitan Peter Townsend, 3.10.1978, Nowy Jork
Fot. Santi Visalli/Getty Images
Królewskie życie

Był wielką miłością księżniczki Małgorzaty, jednak nie mogli być razem. Jak potoczyło się życie Petera Townsenda?

Jak wyglądało jego ostatnie spotkanie z siostrą królowej?

Maria Elas 22 listopada 2022 19:31
Kapitan Peter Townsend, 3.10.1978, Nowy Jork
Fot. Santi Visalli/Getty Images

Zakazany romans między księżniczką Małgorzatą a kapitanem Peterem Townsendem został przypomniany widzom w najnowszych odcinkach piątego sezonu „The Crown”. Chociaż finalnie oboje poszli własnymi ścieżkami, to właśnie Petera często określa się mianem „największej miłości” brytyjskiej księżniczki. Co stało się z kapitanem po zerwaniu zaręczyn? I jak wyglądało jego ostatnie spotkanie z dawną ukochaną?

Historia miłości księżniczki Małgorzaty i Petera Townsenda

W 1947 roku Małgorzata, córka króla Jerzego VI i królowej matki oraz młodsza siostra królowej Elżbiety II po raz pierwszy spotkała Petera Townsenda, pilota Królewskich Sił Powietrznych. W tym czasie Townsend był już żonaty i miał dwóch synów, chociaż planował rozwód z żoną, która ponoć miała romans pozamałżeński. 16 lat starszy od księżniczki kapitan służył także jako koniuszy dla na dworze królewskim. W 1947 r. kapitan towarzyszył księżniczce Małgorzacie w podróży do Belfastu w Irlandii Północnej, gdzie księżniczka ochrzciła swój pierwszy statek. Dokumentacja związana z wizytą ujawniła, że poprosił on nawet o przeniesienie swojego pokoju w zamku Hillsborough bliżej pokoju Małgorzaty.

Townsend oświadczył się księżniczce w 1953 roku. Ich romans miał jednak miejsce w czasach, gdy małżeństwo z rozwodnikiem nie tylko było niemile widziane, ale także zabronione przez Kościół anglikański. Małgorzata, która nie miała jeszcze ukończone 25 lat, musiała poprosić o zgodę na małżeństwo od swojej siostry, królowej Elżbiety II. Chociaż Elżbieta pierwotnie się zgodziła, ostatecznie za namową innych, odmówiła udzielenia błogosławieństwa parze ze względu na status rozwodnika kapitana. Małgorzata i Peter jednak pozostali zaręczeni i kontynuowali swój związek w tajemnicy.

Pomimo umawiania się w tajemnicy przez kilka lat, pogłoski o ich romansie nie ucichały. Jak pokazano w pierwszym sezonie „The Crown”, podczas koronacji królowej Elżbiety w 1953 roku, para wymieniała między sobą subtelne, sugestywne zdania. Jeden z reporterów zauważył także, jak Małgorzata otrzepuje mundur Townsenda z kurzu, co zachęciło tabloidy do spekulacji na temat ich romansu. Po tym wydarzeniu oficer sił powietrznych został wysłany za granicę do Brukseli jako attaché lotniczy, gdzie miał pozostał przez kolejne dwa lata.

Czytaj też: Król Juan Carlos był uwielbiany przez Hiszpanów. Dlaczego od ponad dwóch lat jest na przymusowym wygnaniu?

Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend
Fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images

Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend, 1955 rok

Księżniczka Małgorzata zrezygnowała z małżeństwa

Gdy w 1955 roku Małgorzata osiągnęła wiek, w którym sama mogła zadecydować, kogo poślubi, zdecydowała się jednak na zerwanie zaręczyn z wieloletnim partnerem. Ze względu na poprawki wprowadzone przez królową i parlament w ustawie o małżeństwach królewskich, Małgorzata była zwolniona z przepisów Kościoła Anglii zakazujących małżeństwa z rozwodnikiem, o ile zostanie usunięta z linii sukcesji oraz zrzeknie się wszystkich tytułów. W październiku 1995 roku księżniczka ostatecznie postanawiała zakończyć związek, aby utrzymać swoje miejsce w rodzinie królewskiej. „Podjęłam tę decyzję całkowicie sama, a czyniąc to, byłam wspierana niesłabnącym wsparciem i oddaniem kapitana Townsenda” tłumaczyła swoją decyzję.

Po rozstaniu z Małgorzatą Townsend przeprowadził się do Belgii, a później osiedlił się we Francji. W 1959 roku kapitan poślubił aktorkę Marie-Luce Jamagne. Rok później Małgorzata poślubiła fotografa Antony'ego Armstronga-Jonesa, który później został hrabią Snowdon, jednakże ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1978 roku.

„Wydaje się, że królowa zawsze żałowała, że nie stanęła po stronie swojej siostry” – mówiła Julie Taddeo, profesor historii na Uniwersytecie Maryland. Według niej, po obserwacji nieszczęśliwego małżeństwa Małgorzaty z Antonym Armstrongiem-Jonesem, a także ich późniejszego rozwodu, monarchini zmieniła zdanie na temat związków królewskich. „Myślę, że to właśnie to doświadczenie z jej siostrą skłoniło królową do pozwolenia Karolowi i Dianie na rozwód w 1996 roku” – powiedziała.

W 1978 roku Townsend wydał swoją autobiografię „Time and Chance”, w której skomentował decyzję Małgorzaty, mówiąc, że nie miał jej nic do zarzucenia: „Mogła wyjść za mnie tylko wtedy, gdyby była gotowa zrezygnować ze wszystkiego – ze swojej pozycji, prestiżu, prywatnych dochodów” – pisał był kapitan. „Wiedziałem, że po prostu nie mogłem jej dać tyle, aby zrównoważyć wszystko, co by straciła”.

Zobacz także: Wielka Brytania. Harry i Meghan w ogniu krytyki za otrzymaną nagrodę za walkę z rasizmem

Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend
Fot. Keystone/Getty Images)

Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend, 1951 rok

Ostatnie spotkanie Małgorzaty i kapitana Towsenda

Według New York Times była para „od czasu do czasu korespondowała, ale nie widziała się” aż do 1992 roku, gdy Małgorzata spotkała się z Peterem po raz ostatni. W jednym z odcinków „The Crown” możemy zobaczyć, że byli narzeczeni spotkali na zjeździe Królewskich Sił Powietrznych. Chociaż w prawdziwym życiu ich spotkanie faktycznie miało miejsce, odbyło się ono jednak nieco inaczej, niż zostało to przedstawione w serialu. Chociaż Małgorzata została zaproszona na spotkanie, tak naprawdę wcale się na nim nie pojawiła.

Zamiast tego, poprosiła Townsenda o spotkanie na osobności. Według przyjaciela księżniczki, Małgorzata po spotkaniu stwierdziła, że jej były partner wciąż wygląda dokładnie tak samo „z wyjątkiem siwych włosów”. Christopher Warwick, autoryzowany biograf księżniczki Małgorzaty, który opowiedział o ich spotkaniu w „Princess Margaret: A Love Story” skomentował tę wypowiedź: „Coś było w sposobie, w jaki to powiedziała, co sprawiło, że pomyślałem, że [Małgorzata] nigdy nie straciła swoich uczuć” – powiedział.

W latach 90. Peter Townsend zachorował na raka żołądka, co przyczynił się do jego śmierci w 1995 roku w wieku 80 lat. Informację o jego śmierci przekazała wdowa po nim, Marie-Luce. Byli małżeństwem przez 37 lat i mieli ze sobą czwórkę dzieci. Według „Associated Press” królowa wysłała swoje kondolencje, ale Małgorzata nie wzięła udziału w jego pogrzebie. Nie jest wiadomo, czy już chorował, gdy spotkał się z księżniczką Małgorzatą po raz ostatni. Małgorzata zmarła w lutym 2002 roku na zawał serca.  

Czytaj również: Dzieci księżnej Charlene i księcia Alberta skradły show podczas narodowego święta w Monako

Kapitan Peter Townsend około 1960 roku
Fot. Keystone/Getty Images

Kapitan Peter Townsend około 1960 roku

Kapitan Peter Townsend, 3.10.1978, Nowy Jork
Fot. Santi Visalli/Getty Images

Kapitan Peter Townsend, 3.10.1978, Nowy Jork

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.