Księżna Diana, Leonora Knatchbull, Trooping The Colour, 15.06.1991
Fot. Jayne Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images
Królewskie życie

Księżna Diana nie mogła pogodzić się z jej śmiercią. Smutna historia Leonory Knatchbull

Czy w „The Crown” pokazano prawdę o 5-latce?

Marta Nawacka 23 listopada 2022 17:05
Księżna Diana, Leonora Knatchbull, Trooping The Colour, 15.06.1991
Fot. Jayne Fincher/Princess Diana Archive/Getty Images

„The Crown” przedstawia nawet najmroczniejsze i najsmutniejsze momenty z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. W jednym z odcinków 5. sezonu przedstawiono historię małej Leonory Knatchbull, dalekiej kuzynki księcia Filipa i króla Karola III oraz córki chrzestnej króla Hiszpanii, Juana Carlosa. Najmłodsza z pociech bliskich przyjaciół Windsorów zmarła w wieku zaledwie pięciu lat na raka nerki. Co w jej historii było prawdą, a co zostało zmyślone przez twórców serialu?

Kim była Leonora Knatchbull?

Pełne imię dziewczynki brzmiało Leonora Louise Marie Elizabeth. Urodziła się 25 czerwca 1986 roku i była najmłodszym z trójki dzieci Penelopy i Nortona Knatchbull, trzeciego hrabia Mountbatten z Birmy. Pradziadkiem małej Leonory był lord Louis Mountbatten, wuj księcia Filipa, co czyniło ją daleką kuzynką dzieci królowej Elżbiety II i jej męża: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda.

W 1990 roku Leonora wybrała się z rodzicami i rodzeństwem: Nicholasem i Alexandrą na wakacje na Majorkę, podczas których obecni byli także księżna Diana i ówczesny książę Karol z synami: księciem Williamem i księciem Harrym. Dziewczynka zaczęła mieć problemy zdrowotne, na co miał zareagować jej chrzestny, król Juan Carlos z Hiszpanii. Jak donosi dziennik The Herald: „Juan Carlos zorganizował swojej chrześniaczce wcześniejszy powrót do domu, aby mogła zostać zbadana przez lekarzy”. Diagnoza była ciosem: czterolatka cierpiała na nowotwór nerki. Natychmiast rozpoczęto leczenie, a podczas trwającej 14 miesięcy kuracji dzielna Leonora „wykazała się wielką odwagą i pogodą ducha”, mimo długiej chemio i radioterapii.

Czytaj też: Wielka Brytania. Harry i Meghan w ogniu krytyki za otrzymaną nagrodę za walkę z rasizmem

Leonora Knatchbull i księżna Diana

W „The Crown” przedstawiono Leonorę jako córkę chrzestną księżnej Diany, choć w rzeczywistości nie było to prawdą. Lady Di miała 17 chrześniaków, a wśród nich znalazła się... Alexandra Knatchbull, siostra dziewczynki. Według królewskich biografów żona ówczesnego księcia Karola bardzo przeżywała chorobę czterolatki... Odwiedzała ją w szpitalu, a podczas Trooping The Colour 15 czerwca 1991 roku, na balkonie Pałacu Buckingham, troskliwie się nią opiekowała, pokazując dziewczynce przelot Królewskich Sił Powietrznych. Kapelusz, który czterolatka miała na głowie maskował utracone wskutek leczenia włosy.

Latem 1991 roku wydawało się, że stan małej Leonory zaczął się poprawiać. Wraz z rodziną oraz księżną Dianą i jej mężem wybrała się w rejs po Morzu Śródziemnym, jednak po powrocie do rodzinnej posiadłości w Hampshire stan jej zdrowia znowu uległ pogorszeniu. Zmarła 22 października 1991 roku w szpitalu św. Bartłomieja w Londynie i właśnie tam spędziła ostatnie tygodnie życia. Księżna Walii była jedną z ostatnich osób, które ją odwiedziły...

Lady Di była obecna na pogrzebie dziewczynki. Według Andrew Mortona, autora książki „Diana. Prawdziwa historia”, księżna była bardzo zasmucona śmiercią Leonory oraz obecnością Camilli Parker-Bowles „na tak intymnym nabożeństwie rodzinnym”. „Była to kwestia, którą energicznie przedstawiła swojemu mężowi, gdy podróżowali z powrotem do pałacu Kensington w swojej limuzynie z szoferem. Kiedy dotarli do pałacu Kensington, księżna poczuła się tak przygnębiona, że zignorowała przyjęcie świąteczne pracowników, które było wtedy w pełnym rozkwicie, i udała się do swojego pokoju wypoczynkowego, aby odzyskać spokój”, pisał Andrew Morton w swojej książce.

Zobacz także: Był wielką miłością księżniczki Małgorzaty, jednak nie mogli być razem. Jak potoczyło się życie Petera Townsenda?

Księżna Diana, 16.04.1986, Vienna, Austria
Fot. Anwar Hussein/WireImage

Księżna Diana, 16.04.1986, Vienna, Austria

Księżna Diana, Leonora Knatchbull, Trooping The Colour, 15.06.1991
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Image

Księżna Diana, Leonora Knatchbull, Trooping The Colour, 15.06.1991

Fundacja imienia Leonory Knatchbull

Dziewczynkę pochowano na terenie rodzinnej posiadłości Broadlands. Jej rodzice w 1994 roku założyli fundację Leonora Children's Cancer Fund, która ma celu pomoc „chorym, cierpiącym lub potrzebującym dzieciom w każdej części świata”. Od 2014 roku połączono ją z fundacją założoną dla prababci Leonory i funkcjonuje jako The Edwina Mountbatten and Leonora Children's Foundation. Fundacja promuje także „wsparcie dla pielęgniarek opiekujących się dziećmi cierpiącymi na raka oraz wspieranie badań podstawowych nad przyczynami raka dziecięcego”, jak możemy przeczytać w statucie.

Mama Leonory, Penelope Knatchbull razem z drugą córką, Alexandrą, nadzorują działalność fundacji. W wywiadzie dla The Telegraph kobieta wyznała: „Zaakceptowałam śmierć Leonory umysłem, ale nie sercem”.  

Czytaj również: Dzieci księżnej Charlene i księcia Alberta skradły show podczas narodowego święta w Monako

Księżna Diana, Leonora Knatchbull, Trooping The Colour, 15.06.1991
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Leonora Knatchbull, Trooping The Colour, 15.06.1991

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.