Księżniczki Beatrice i Eugenia
Fot. East News
BRYTYJSKA RODZINA KRÓLEWSKA

Gdy te dwie księżniczki chciały wprowadzić się do dawnego pałacu księżnej Diany, na brytyjskim dworze wybuchła kłótnia

Weronika Bruździak-Gębura 25 października 2016 09:30
Księżniczki Beatrice i Eugenia
Fot. East News

Kryzys na brytyjskim dworze królewskim wybuchł, gdy młodszy syn królowej Elżbiety II, książę Andrzej, chciał, by jego córki – Beatrice i Eugenia – zamieszkały w Pałacu Kensington oraz zostały pełnoetatowymi członkami rodziny królewskiej. Dostawałyby wtedy pieniądze od podatników. Jego starania zablokował starszy brat, książę Karol.

 

Zdolne księżniczki

 

Chodzi o księżniczki Beatrice i Eugenię Mountbatten - Windsor, córki księcia Andrzeja i Sary Ferguson, brytyjskiej arystokratki. Ich rodzice rozwiedli się w 1996 roku po 10 latach małżeństwa.

Pierwsza urodziła się w 1988 roku, druga dwa lata później. Jedna jest siódma, a druga ósma w kolejce do brytyjskiego tronu.

 

Do tej pory wiodło im się całkiem nieźle. Beatrice po odejściu z nowojorskiej firmy inwestycyjnej zamierza otworzyć własny biznes, a Eugenia jest jedną z wicedyrektorek w londyńskim oddziale prestiżowej galerii sztuki nowoczesnej Hauser & Wirth.

 

Ze strachu przed rozrzutnością

 

Teraz książę Andrzej chciał, by córki zostały członkiniami rodziny królewskiej na pełen etat i otrzymywały pieniądze od państwa ze specjalnego funduszu, który Królowa co roku otrzymuje od parlamentu.

 

Książę Karol, w obawie przed powiększeniem grupy członków rodziny królewskiej utrzymywanej przez podatników, zablokował starania księcia Andrzeja. Tym bardziej, że to on jest następcą brytyjskiego tronu i ewentualne zarzuty o rozrzutność spadłyby na niego.

 

Luksusowy apartamentowiec

 

Książę Andrzej chciał też, by córki zamieszkały w Pałacu Kensington. Został wybudowany w XVII wieku i jest oficjalną rezydencją rodziny królewskiej. Tutaj po ślubie zamieszkali książę Karol i księżna Diana, która mieszkała tu do śmierci.

 

Dzisiaj Pałac pełni rolę królewskiego apartamentowca – składa się z kilku luksusowych mieszkań. Największe – 20 pokojowe – zamieszkują książę William z księżną Kate i dziećmi: księżniczką Charlottą i księciem Georgem.

W kolejnych pokojach mieszkają kuzyn Elżbiety II – książę Ryszard wraz z małżonką oraz książę Edward z żoną. Apartament z jedną sypialnią zajmuje książę Harry. Córka księżnej Anny - siostry Karola i Andrzeja - Zara Phillips, też ma swoje mieszkanie w Pałacu. Najwyraźniej książę Yorku ma rację twierdząc, że jego córki są poszkodowane.

 

Polecamy też: Co ma wspólnego babcia księżnej Kate z genialnymi polskimi naukowcami? Nieznane fakty z historii rodziny Middletonów!

 

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.