Babcia księżnej KAte
Fot. AFP/EAST NEWS
NIEZWYKŁA HISTORIA

Co łączy rodzinę księżnej Kate i polskich naukowców? Nieznane fakty z historii Middletonów

Oto niezwykła historia babci księżnej Kate!

12 marca 2022 15:11
Babcia księżnej KAte
Fot. AFP/EAST NEWS

Co może łączyć polskich naukowców i... rodzinę księżnej Kate? Zupełnie nieznany epizod z życia Middletonów wyszedł na jaw. Okazuje się, że babcia żony księcia Williama, Valerie Glassborow, w czasie II wojny światowej rozpracowywała kod niemieckiej maszyny szyfrującej razem z Alanem Turingiem. Babcia księżnej było członkinią zespołu, w którym w złamanie szyfru wroga zaangażowani byli również polscy kryptolodzy. Oto szczegóły!

Babcia księżnej Kate i kod Enigma

Valerie Glassborow była jedną z pracownic brytyjskiego ośrodka kryptologicznego Bletchley Park - dziś uważanego za kolebkę informatyki. „Razem z siostrą bliźniaczką, Mary, i tysiącem młodych kobiet przysłużyła się złamaniu kodów wroga” - napisała Kate we wstępie do książki „The GCHQ Puzzle Book”, wydanej przez Centralę Łączności Rządowej. Napisała, że jest z babci „niezwykle dumna” i przyznała, że Valerie z siostrą, Mary, „prawie nie mówiły o czasach wojny”. Nie wiadomo nawet dokładnie, jakie funkcje konkretnie pełniły w armii. Z ujawnionych oficjalnych dokumentów wynika jedynie, że siostry Glassborow pracowały w dziale odpowiedzialnym za przechwytywanie sygnałów wroga.

Zobacz: Rodzeństwo księżnej Kate stara się żyć z dala od blasku fleszy. Co dziś robi Pippa i James?

Księżna Kate o babci 

Valerie Glassborow po wojnie wyszła za pilota, Petera Middletona, któremu urodziła czterech synów - Michaela (ojca Kate), Richarda, Simona i Nicholasa. W pełni poświęciła się życiu rodzinnemu, nie poświęcając dużo uwagi przeszłości. Zmarła w 2006 roku w wieku 82 lat. Księżna Kate w książce wyraziła też uznanie dla pracy następców babci - ekspertów, pracujących w Centrali Łączności Rządowej. Poruszyła problem, o którym rzadko się mówi - wielu z pracowników GCHQ cierpi na schorzenia ze spektrum autyzmu.

„GCHQ, jak ich poprzednicy z Bletchley, słynie z tego że docenia i rozumie, jak ważne jest dobre samopoczucie psychiczne pracowników”, czytamy w książce. Wpływy ze sprzedaży „The GCHQ Puzzle Book” zostały przekazane na kampanię „Heads Together”, wspierającą leczenie problemów psychicznych - jedną z inicjatyw charytatywnych, w które angażuje się fundacja księżnej Kate, oraz księcia Williama -Royal Foundation.

Czytaj też: Rodzina królewska w czasach II wojny światowej. Dzisiejsza królowa Elżbieta II była... mechanikiem

Polski wkład w rozszyfrowanie Enigmy

Szacuje się, że osiągnięcie naukowców pracujących w zespole Alana Turinga pomogło skrócić II Wojnę Światową o dwa do czterech lat. Łamanie szyfru zostało niedawno przypomniane w filmie „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w roli genialnego naukowca. Jednak na zachodzie nie wszyscy pamiętają jak wielki wkład w złamanie kodu maszyny miał zespół polskich szyfrantów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, który jeszcze przed wojną odkryli jak czytać raporty Enigmy. Efekty ich pracy zostały przekazane Brytyjczykom i Francuzom w przededniu II wojny światowej. Długo rozpracowanie Enigmy było przypisywane samemu Turingowi. Błąd naprawiono niedawno. Brytyjska telewizja BBC zamieściła w internecie wywiady z uczestnikami konferencji naukowej, będącej kulminacją trwającego od pół roku programu badań „Sztafeta Enigmy”, w którym uznano wkład Polaków.  

Zobacz także: Królowa Wiktoria: „Chcę, żeby w naszym domu był zawsze obecny niemiecki element”

Księżna Kate na zdjęcu z Lady Marion Body, która znała jej babcię 

Babcia księżnej KAte
Fot. AFP/EAST NEWS

Valerie Glassborow
Fot. Pool Daily Telegraph/Associated Press/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.