Kate Middleton z babcią
Fot. East News
NIEZWYKŁA HISTORIA

Co ma wspólnego babcia księżnej Kate z genialnymi polskimi naukowcami? Nieznane fakty z historii rodziny Middletonów!

17 października 2016 20:51
Kate Middleton z babcią
Fot. East News

Co łączy rodzinę księżnej i polskich naukowców? Właśnie wyszedł na jaw zupełnie nieznany epizod z życia rodziny Middletonów. Nie dotyczy on jednak księżnej Kate, tylko jej babci, Valerie Glassborow, która w czasie drugiej wojny światowej razem z Alanem Turingiem rozpracowywała kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W złamanie szyfru wroga zaangażowani byli też polscy kryptolodzy i to na ich pracy bazował zespół, którego członkinią była babcia księżnej.

Valerie była jedną z pracownic brytyjskiego ośrodka kryptologicznego Bletchley Park - dziś uważanego za kolebkę informatyki. „Razem z siostrą bliźniaczką, Mary, i tysiącem młodych kobiet przysłużyła się złamaniu kodów wroga” - napisała Kate we wstępie do książki „The GCHQ Puzzle Book”, wydanej właśnie przez Centralę Łączności Rządowej. Napisała, że jest z babci „niezwykle dumna” i przyznała, że Valerie z siostrą, Mary, „prawie nie mówiły o czasach wojny”.  Nie wiadomo nawet dokładnie, jakie funkcje konkretnie pełniły w armii. Z niedawno ujawnionych oficjalnych dokumentów wynika, że siostry Glassborow pracowały w dziale odpowiedzialnym za przechwytywanie sygnałów wroga.

 

Kate Middleton pisze o babci 

Valerie po wojnie wyszła za pilota, Petera Middletona, któremu urodziła czterech synów - Michaela (ojca Kate), Richarda, Simona i Nicholasa. W pełni poświęciła się życiu rodzinnemu, nie poświęcając dużo uwagi przeszłości. Zmarła w 2006 roku w wieku 82 lat. 

 

babcia Kate Middleton

Babcia księżnej Kate, Valerie Glassborow.

 

Polecamy też: Książęca para w wannie, William nago, Kate pokazuje ciążowy brzuszek. Intymne zdjęcia Windsorów?


Księżna Kate w książce wyraziła też uznanie dla pracy następców babci - ekspertów, pracujących w Centrali Łączności Rządowej. Poruszyła problem, o którym rzadko się mówi - wielu z pracowników GCHQ cierpi na schorzenia ze spektrum autyzmu. „GCHQ, jak ich poprzednicy z Bletchley, słynie z tego że docenia i rozumie, jak ważne jest dobre samopoczucie psychiczne pracowników” - czytamy w książce. Wpływy ze sprzedaży „The GCHQ Puzzle Book” zostaną przekazane na kampanię „Heads Together”, wspierającą leczenie problemów psychicznych - jedną z inicjatyw charytatywnych, w które angażuje się fundacja księżnej Kate, oraz książąt Williama i Harry’ego - Royal Foundation.

 

Polski wkład w rozszyfrowanie Enigmy

Szacuje się, że osiągnięcie naukowców pracujących w zespole Alana Turinga pomogło skrócić II Wojnę Światową o dwa do czterech lat. Łamanie szyfru zostało niedawno przypomniane w filmie „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w roli genialnego naukowca. Jednak na zachodzie nie wszyscy pamiętają jak wielki wkład w złamanie kodu maszyny miał zespół polskich szyfrantów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, który jeszcze przed wojną odkryli jak czytać raporty Enigmy. Efekty ich pracy zostały przekazane Brytyjczykom i Francuzom w przededniu II wojny światowej. Długo rozpracowanie Enigmy było przypisywane samemu Turingowi. Błąd naprawiono niedawno. Brytyjska telewizja BBC zamieściła w internecie wywiady z uczestnikami konferencji naukowej, będącej kulminacją trwającego od pół roku programu badań „Sztafeta Enigmy”, w którym uznano wkład Polaków.

 

Polecamy też: Trzecie urodziny księcia George'a! Jakie prezenty dostanie najważniejsze dziecko Wielkiej Brytanii? Plus słodkie minki małego księcia!

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.