książę Filip wspomnienie
Fot. BBC/Ferrari Press/East News
króLEWSKIE ŻYCIE

Przeczuwał, że nie dożyje setnych urodzin. Powstał poruszający film o księciu Filipie

Tak wspominają go najbliżsi członkowie rodziny...

Gabriela Czernecka 20 września 2021 12:39
książę Filip wspomnienie
Fot. BBC/Ferrari Press/East News

Nagła śmierć księcia Filipa mocno wstrząsnęła Wielką Brytanią, ale przede wszystkim jego rodziną. Monarchini czuwała przy mężu w jego ostatnich chwilach. Książę Edynburga odszedł 9 kwietnia 2021 roku. Z okazji setnych urodzin Filipa przygotowano film dokumentalny, który miał pokazać, jak wyjątkowym i niezwykłym człowiekiem był książę Filip. Niestety mąż królowej nie dożył swoich setnych urodzin. Stacja BBC przesunęła więc emisję filmu i zaprezentuje go już 22 września jako formę upamiętnienia osiągnięć księcia. W sieci pokazują się już pierwsze fragmenty produkcji, te udostępnili także sami członkowie rodziny Windsorów. Z ust rodziny księcia Filipa padły poruszające słowa. Czytając je trudno się nie wzruszyć…

Film dokumentalny o księciu Filipie

„Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor”, głosił komunikat Pałacu Buckingham 9 kwietnia 2021 roku. Od tamtej pory życie  członków brytyjskiej rodziny królewskiej wygląda kompletnie inaczej. Zarówno dzieci, jak i wnuki księcia Filipa mocno przeżyły jego odejście. Z okazji setnych urodzin księcia Edynburga cała rodzina szykowała dla niego poruszający film, który miał uczcić jego zasługi. Niestety książę zmarł miesiąc przed swoimi urodzinami. Emisję poruszającego filmu przesunięto więc o kilka miesięcy, a jego premiera będzie miała miejsce 22 września w stacji BBC.

Zobacz: Tak wyglądały ostatnie dni życia księcia Filipa. Elżbieta II była przygotowana na jego śmierć

Książę Karol o księciu Filipie
Fot. Tim Graham/Getty Images

W ten sposób rodzina księcia Filipa chce uczcić pamięć o nim i jego osiągnięciach. Fragmenty zapowiadające film o księciu Filipie powoli pojawiają się w sieci. Twórcy filmu spędzili ze służbą księcia w Pałacu Buckingham kilka tygodni. Chcieli uchwycić jego gabinet, prywatne biuro czy bibliotekę, czyli miejsca, w których książę spędzał ostatnie lata. Choć cały projekt miał być ukazany w setne urodziny księcia, to niektóre wywiady z członkami jego rodziny zostały nakręcone już po jego śmierci. Już wiemy, że najbliżsi księcia (wypowiedziało się aż czternastu członków rodziny królewskiej!) opowiedzą o tym, jaki był prywatnie i jak oni go zapamiętali. W produkcji zobaczymy wspomnienie m.in. księcia Williama, księcia Harry’ego, księżniczki Anny, Zary Tindall, księcia Andrzeja, księżniczki Beatrice, księżniczki Eugenii czy księcia Karola. Fragmenty już trafiły do sieci. Co mówią o księciu Filipie? 

Zobacz także: Wielka Brytania. Testament księcia Filipa utajnionyna 90 lat. Chodzi o godność królowej

Wnuki i dzieci wspominają księcia Filipa 

Według doniesień brytyjskiej prasy, z filmu o księciu Filipie poznamy jego mniej znaną twarz. Książę podzielał żywe zainteresowanie pokazami kulinarnymi, miał żartobliwe poczucie humoru, którym chętnie obdarzał wnuki i prawnuki, a grillowanie zamienił w formę sztuki. Jedną z osób, która wypowiada się w produkcji jest najstarszy syn księcia Filipa, książę Karol. To na nim skupiła się uwaga po śmierci księcia Filipa. Jego zadaniem było wspieranie Elżbiety II nie tylko jako królowej, ale także jako matki. W dokumencie BBC wyznał, jak wyglądała jego ostatnia rozmowa z księciem Filipem. Dotyczyła planów obchodów urodzin księcia i powstania samego filmu, upamiętniającego jego sylwetkę, na co książę Filip odparł z charakterystycznym sobie poczuciem humoru: „Cóż, muszę najpierw do nich dożyć, prawda?”, na co książę Karol miał odpowiedzieć: „Wiedziałem, że to powiesz!”.

W poruszający sposób księcia Filipa wspominają go także jego wnuki. „Nie byliśmy gotowi na to, że go stracimy, bo on po prostu zawsze był”, powiedziała Zara Tindall, córka księżniczki Anny. „Był zawsze obecny, był za wszystkim, co robiliśmy”, wspomina księcia Filipa książę William zwracając uwagę na zaangażowanie dziadka.  Z kolei książę Harry wspomina jego charakter: „To, jak go widziałeś, to taki właśnie był. Był po prostu sobą”, wyznał. Zdradził także, że dziadek rozmawiał z nim przed jego wyjazdem do Afganistanu na służbę: „Był bardzo rzeczowy, powiedział „Upewnij się, że po prostu wrócisz żywy”, a kiedy wróciłem, nie było żadnej głebokiej dyskusji, tylko słowa „Dobrze, że się udało. Jak było?” Taki właśnie był (…). Był świetnym słuchaczem, tak przygotowywał scenę, byś mógł podzielić się z nim tym, czy chcesz, ale nigdy nie drążył tematu wbrew Tobie”, mówi książę Harry.

Zobacz również: Brytyjska rodzina królewska poruszająco żegnała sięz najbliższymi. Tak wyglądają królewskie pogrzeby

Z kolei hrabina Wessex Sophia wspomina księcia Filipa jako tego, który uwielbiał gotować. „Gotowanie było czymś o czym uwielbiałam z nim rozmawiać”, mówi poruszona. „Gdyby ktokolwiek próbował grillować, on… gdy nie mogłem rozpalić ognia albo zrobić czegoś mówił od razu „odejdź”, wspomina z uśmiechem ojca książę Karol. „Byliśmy szczęściarzami, mogąc cieszyć się jego obecnością przez prawie sto lat”, podsumował książę Karol.

Warto dodać, że królowa Elżbieta II nie udzieliła wywiadu, ale dała swoje błogosławieństwo producentom i dostęp do prywatnej kolekcji rodzinnych filmów. Dzięki temu fani będą mieli okazję podejrzeć, jaki prywatnie był książę Filip. Film o księciu Edynburga zostanie wyemitowany już 22 września w stacji BBC. 

Hrabina Wessex o księciu Filipie
Fot. Danny Lawson - WPA Pool/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.