Kto dokonał publicznego coming outu?

Redakcja VIVA! 10 maja 2021 21:05

Orientacja seksualna nie jest już tematem tabu i pomimo kontrowersyjnych wypowiedzi różnych środowisk, wydaje się, że brak tolerancji dla osób LGBT+ powoli znika. Na coming out decyduje się coraz więcej osób, również znanych publicznie. Kiedyś te gwiazdy nie mogły być do końca szczere, w obawie przed utratą pracy czy odrzuceniem społeczeństwa. Teraz w pełni akceptują siebie i mówią o tym głośno. 

1/16
Kasia Adamik, Olga Chajdas
Copyright @Olga Majrowska
1/16

Córka Agnieszki Holland, Kasia Adamik, ujawniła swój związek z Olgą Chajdas w 2013 roku na łamach VIVY!. Powiedziała wtedy: „Zakochałam się w kobiecie. To nie jest tajemnicą, ale w naszym kraju stanowi ciągle coś egzotycznego”.

Polecamy także: Wywiad z Kasią Adamik i jej partnerką Olgą

2/16
Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek, VIVA! listopad 2017
Copyright @Zuza Krajewska/LAF AM
2/16

W 2001 roku zainicjował Kampanię Przeciw Homofobii, w 2011 roku został pierwszym posłem RP, który jawnie przyznał się do homoseksualizmu. Do dziś Robert Biedroń działa na rzecz osób LGBT. Prywatnie od niemal dziesięciu lat związany jest z Krzysztofem Śmiszkiem.

Polecamy: Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: historia ich miłości

3/16
Michał Piróg, VIVA! czerwiec 2019, VIVA! 13/2019
Copyright @Bart Pogoda/Warsaw Creatives
3/16

„Nie będę niczego ukrywał. Wyobraź sobie, że jesteś z facetem i musisz ukrywać wasz związek przez 15 lat. Dramat. Byłem kiedyś w takiej sytuacji i nie pozwolę, żeby się kiedykolwiek powtórzyła”, mówił Michał Piróg w VIVIE!.

4/16
Jacek Poniedziałek
Copyright @Mateusz Stankiewicz/AF Photo
4/16

Jacek Poniedziałek dokonał coming outu na łamach Faktu w 2005 roku. Oznajmił wprost: „Jestem gejem”. Później wyznał, że czasem żałuje swojej otwartości. „Ani mi to nie zaszkodziło ani nie pomogło”, stwierdził i dodał, że nie lubi, gdy jest postrzegany tylko przez pryzmat swojej orientacji.

5/16
Maciej Zień, VIVA! styczeń 2018
Copyright @Mateusz Stankiewicz/ AF Photo
5/16

Maciej Zień dokonał coming outu w 2015 roku, publikując romantyczne zdjęcia z ówczesnym chłopakiem. Rok później projektant wziął w Brazylii ślub ze swoim partnerem Antonio, który zmienił wtedy nazwisko na Zien.

Zobacz: Maciej Zień wraca do show-biznesu. TYLKO U NAS wszystkie skandale projektanta

6/16
Tomasz Jacyków
Copyright @Łukasz Murgrabia/PHOTO-SHOP.PL
6/16

Tomasz Jacyków nie ukrywał, że jest gejem, ani tego, że ma... syna. W 2009 roku w Dzienniku tak mówił o związku: „Nie różnimy się od reszty ludzi. Niezależnie od orientacji seksualnej łączenie się w pary leży w naturze człowieka [...]”.

Zobacz: Pierwsza transpłciowa posłanka RP. Jak wygląda życie Anny Grodzkiej?

7/16
Maciej Nowak z peruką i wachlarzem z noży
Copyright @Adam Pluciński/Move
7/16

Sam o sobie mówił, że jest „grubym pedałem od kuchni”. Wyautował się w 2001 roku na łamach Gazety Wyborczej. Od tamtej pory Maciej Nowak często przyznawał, że jest szczęśliwy z powodu swojej orientacji. Nie ma dzieci, nie ma rodzinnych obowiązków. Oswaja samotność. I niezmiennie lubi prowokować.

8/16
Michał Witkowski
Copyright @Rafał Milach
8/16

Książka „Lubiewo” Michała Witkowskiego była jego coming outem. Powołując się na własne doświadczenia, opisał wtedy polskie środowisko homoseksualne. Po „literackim trzęsieniu ziemi” Witkowski zyskał uznanie w Europie.

Polecamy: Michał Witkowski zdradza sekrety książki o polskim show-biznesie. Komu w niej zaszkodzi?

9/16
Tomasz Raczek, Marcin Szczygielski
Copyright @VIPHOTO/East News
9/16

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski są parą od 1994 roku. Świat dowiedział się o tym, kiedy we wstępie do wydanej w 2007 roku książki „Berek” Raczek napisał: „Ton łagodnej obietnicy szczęścia, jaki się w niej pojawia, jest dla mnie powodem do osobistej radości. Wszak od piętnastu prawie lat jestem życiowym partnerem Autora”.

10/16
Leszek Miller, Monika Miller, VIVA!7/2020
Copyright @Bartek Wieczorek
10/16

Monika Miller dokonała panseksualnego coming outu w 2020 roku. Wnuczka byłego premiera Leszka Millera przyznała, że nie ważna jest dla płeć drugiej osoby, tylko jej charakter czy poglądy.

Zobacz też: Miley Cyrus, Lizzo, Monika Miller... Te gwiazdy przyznają się do panseksualizmu

11/16
Łukasz Jakóbiak, VIVA! lipiec 2014
Copyright @Zuza Krajewska, LAF AM
11/16

O tym, że Łukasz Jakóbiak jest gejem, fani dowiedzieli się słuchając jego wywiadu-rzeki na kanale na YouTube: „To, czy sypiam z kobietami, czy z mężczyznami, to co wybrała moja dusza, nie powinno nikogo obchodzić”, wyznał wtedy.

Polecamy: Bart Staszewski wyróżniony przez magazyn TIME

12/16
Daniel Qczaj, Qczaj, VIVA! 14/2020
Copyright @Mateusz Stankiewicz/SameSame
12/16

„Długo przygotowywałem się do tego, że móc podzielić się z ludźmi swoją historią. Ale najpierw kilka lat kosztowało mnie, żeby samemu sobie z tym poradzić”, przyznał Qczaj w rozmowie z VIVĄ! w 2020 roku.

Zobacz też: Qczaj: „Gdzieś w tym kraju na pewno jest ktoś, komu moje wyznanie może uratować życie”

13/16
Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Copyright @Zosia Promińska
13/16

Na osobiste wyznanie o orientacji seksualnej zdecydował się w 2020 roku Witold Sadowy. Aktor ujawnił, że jest gejem w specjalnym reportażu stacji TVP Kultura, który powstał z okazji jego 100. urodzin.

Polecamy: Witold Sadowy: „Miałem całe życie swego Janka i byłem z nim szczęśliwy. Kochaliśmy się”

14/16
Sylwia Chutnik
Copyright @Michał Jaworski
14/16

„Jesteśmy winni tego, że homofobia i transfobia się rozprzestrzeniają. Outuję się publicznie, by was wspierać”, podkreśliła Sylwia Chutnik w lipcu 2020 roku, zapowiadając wywiad dla magazynu Replika.

Zobacz też: Sylwia Chutnik dokonała coming outu. „Sytuacja w Polsce jest zła i nie chcę być bierna”

15/16
Tymon Tymański JAMNIK
Copyright @FOT. ADAM PLUCIŃSKI/ MOVE
15/16

Tymon Tymański wyznał, że jest biseksualny podczas dyskusji o... orientacji Fryderyka Chopina. „Chopin był gejem? Nie – po prostu był biseksualny. Jak Lou Reed, David Bowie... Ja...”, stwierdził na swoim Facebooku pod koniec 2020 roku.

Zobacz: Emma Corrin z „The Crown” dokonała coming outu

16/16
Andrzej Piaseczny, VIVA! 4/2019
Copyright @Jacek Poremba/SHOOTME
16/16

Promując najnowszą płytę 50/50, Andrzej Piaseczny przyznał, że utwór o miłości do innego mężczyzny to jego własne doświadczenia. „Tak, to jest piosenka o mnie. Mówię o tym z uśmiechem”, podkreślił wokalista.

Polecamy: Andrzej Piaseczny dokonał coming outu

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.