Kto szczerze się do tego przyznał?

VIVA! 16 czerwca 2020 13:29

Coraz częściej mówią o tym otwarcie, nie ukrywając tego faktu jak dawniej. W show biznesie nie brakuje osób, które dokonały coming outu, choć to trudna decyzja, ze względu na często spotykany brak tolerancji. A w Polsce? Nadal większość homoseksualistów powstrzymuje się przed ujawnieniem swojej orientacji w obawie przed odrzuceniem przez społeczeństwo. Ale są i tacy, którzy decydują się na ten krok. Kto szczerze się do tego przyznał? Oni nie boją się mówić o swojej orientacji.  

1/13
Kasia Adamik, Olga Chajdas
Copyright @Olga Majrowska
1/13

 Córka Agnieszki Holland ujawniła swój związek z Olgą Chajdas w 2013 roku na łamach „VIVY!”. Kasia powiedziała wtedy: „Zakochałam się w kobiecie. To nie jest tajemnicą, ale w naszym kraju stanowi ciągle coś egzotycznego”.

Polecamy także: Wywiad z Kasia Adamik i jej partnerką Olgą

2/13
Michał Piróg
Copyright @Marlena Bielińska/MOVE
2/13

Michał Piróg, VIVA! maj 2016


W 2008 roku choreograf i gwiazda TVN Michał Piróg opowiadał na łamach VIVY!: „Mama nigdy mi nie mówiła, że mam być taki czy taki. To ona nauczyła mnie, że mam żyć dla siebie i według siebie. Nie będę niczego ukrywał. Wyobraź sobie, że jesteś z facetem i musisz ukrywać wasz związek przez 15 lat. Dramat. Byłem kiedyś w takiej sytuacji i nie pozwolę, żeby się kiedykolwiek powtórzyła.”

Sześć lat później, we wspólnym wywiadzie z mamą, tym razem oboje opowiadali o homoseksualizmie Michała.


W 2014 roku tancerz napisał książkę „Chcę żyć”.

„Napisałem ją dla wszystkich tych, których wytykają palcami, opluwają, wyśmiewają. Dla tych, którzy stoją na rozstaju dróg i muszą wybrać: iść własną drogą, bardzo możliwe, że ciężką, czy podporządkować się oczekiwaniom społeczeństwa. (…) To książka dla wszystkich, którzy są tak zwaną mniejszością. Żeby pamiętali, że mniejszość jest większością, i że nie należy się bać. A tak między nami w końcu walczymy o swoje życie. Przede wszystkim dla tych, którzy wytykają i opluwają, żeby zrozumieli, że w pewnym sensie, z różnych powodów oni też są w mniejszości”.

 

Zobacz także: Z czego się śmieją i czym jest dla nich szczęście? Przepytaliśmy aż 17 gwiazd! Odpowiedzi zaskakują!

3/13
Maciej Zień
Copyright @Adam Pluciński/MOVE
3/13

Maciej Zień dokonał swojego coming outu w 2015 roku, publikując internecie romantyczne zdjęcia ze swoim ówczesnym chłopakiem. Zaledwie rok później dowiedzieliśmy się, że projektant wziął w Brazylii ślub ze swoim partnerem Antonio. Mąż zmienił wtedy nazwisko na Zien. Pokazali wspólne zdjęcie w obrączkach. Znajomi pary podkreślali, że nigdy nie widzieli Macieja Zienia tak bardzo zakochanego jak wtedy.

 

Zobacz także: Maciej Zień wraca do show-biznesu. TYLKO U NAS wszystkie skandale projektanta

4/13
Jacek Poniedziałek
Copyright @Mateusz Stankiewicz/AF Photo
4/13

Jacek Poniedziałek, Viva! kwiecień 2010

 

Aktor dokonał coming outu na łamach dziennika Fakt w grudniu 2005 roku. Oznajmił tam wprost „Jestem gejem”. Miał wtedy 40 lat. Poniedziałek, znany był wtedy nie tylko ze znakomitych ról teatralnych ale również z udziału w najpopularniejszym polskim serialu „M jak Miłość”, gdzie grał Rafała Lubomskiego. Dziesięć lat po tym wydarzeniu Jacek Poniedziałek wyznał, że czasem żałuje swojej otwartości, bo miałby święty spokój. „Ani mi to nie zaszkodziło ani nie pomogło”, powiedział i dodał, że nie lubi, gdy jest postrzegany tylko przez pryzmat swojej orientacji.

 

Zobacz także: Emocje rodzinnego domu. Jacek Poniedziałek: „Żyliśmy w atmosferze niepewności i biedy”

5/13
Robert Biedroń, Viva! grudzień 2011
Copyright @Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek
5/13

Robert Biedroń, Viva! grudzień 2011


Polityk, działacz na rzecz osób LGTB, prezydent Słupska.
Publicznie wyjawił swą orientację seksualną już jako dwudziestolatek. W roku 1996 opowiedział o tym w lokalnej prasie w Olsztynie. Pięć lat później założył Kampanię Przeciw Homofobii. W roku 2011 został pierwszym posłem Rzeczpospolitej, który jawnie przyznał się do homoseksualizmu. Prywatnie, przed rodziną, zdradził go przyjaciel. Gdy Biedroń był nastolatkiem, do jego mamy zadzwonił chłopak i powiedział, że zakochał się w Robercie. Mama nie od razu zrozumiała, ale w ten sposób dowiedziała się cała rodzina. Oprócz babci, która do śmierci życzyła mu, żeby znalazł sobie dobrą dziewczynę.

 

Polecamy także: Magda Gessler planuje otworzyć cukiernię w Słupsku, ale zapowiada: "Tylko z panem Biedroniem”.

6/13
Maciej Nowak z peruką i wachlarzem z noży
Copyright @Adam Pluciński/Move
6/13

Maciej Nowak Viva 2015


Krytyk teatralny i kulinarny, publicysta, dyrektor, społecznik, bon vivant.
Sam o sobie mówi, że jest „grubym pedałem od kuchni”. Wyautował się w roku 2001 na łamach Gazety Wyborczej. Od tamtej pory chętnie opowiada o sobie, że jest szczęśliwy z powodu swojej orientacji. Nie ma dzieci, nie ma rodzinnych obowiązków. Oswaja samotność. Lubi prowokować. „Jestem pedałem. I pijakiem” - zapewniał w programie u Kuby Wojewódzkiego.

 

Zobacz także: Z czego się śmieją i czym jest dla nich szczęście? Przepytaliśmy aż 17 gwiazd! Odpowiedzi zaskakują!

7/13
Tomasz Jacyków
Copyright @Łukasz Murgrabia/PHOTO-SHOP.PL
7/13

Tomasz Jacyków, Viva! 2009


Jeden z najbarwniejszych polskich stylistów. W 2003 roku zapozował z partnerem do sesji dla VIVY! pod tytułem „czar par”. Jacyków nigdy nie ukrywał, że jest gejem, ani tego, że ma… syna. W 2009 roku w „Dzienniku” udzielił wywiadu, w którym opowiadał jak wygląda jego życie z partnerem: „Od 4 lat właściwie nie wygląda, bo mój chłopak pracuje na stałe w Anglii. Codziennie wieczorem włączamy Skype’a i towarzyszymy sobie we wszelkich domowych czynnościach. Poza tym jest zupełnie normalnie. Naprawdę niczym się nie różnimy od reszty ludzi. Niezależnie od orientacji seksualnej łączenie się w pary leży w naturze człowieka. Po spędzeniu z kimś tylu lat bez żadnego papierka, przymusu i zobowiązań. Oczywiście martwię się, że jak wyląduję w szpitalu to mój partner nie będzie mógł mnie odwiedzić ani zadecydować o ewentualnych zabiegach. To rzeczywiście jest problem, który należy jakoś rozwiązać. Natomiast sama legalizacja? raczej nie. Ja naprawdę nie planuję adoptować dzieci ani zakładać ochronki, bo nie mam takiej potrzeby.”

8/13
Michał Witkowski
Copyright @Rafał Milach
8/13

Michał Witkowski, Viva! 2006

 

Jeden z najbardziej popularnych polskich pisarzy. Jego debiut literacki „Lubiewo” w roku 2005 był zarazem coming outem. Opisał w nim polskie środowisko homoseksualne. Także swoje, jędrne i szokujące, doświadczenia. Książka była literackim trzęsieniem ziemi. Uczyniła z Witkowskiego pisarza znanego w Europie. Do swoich doświadczeń prostytuującego się w Szwajcarii chłopca sięgnął także w wydanej przed rokiem powieści „Fynf und cwancyś".

 

Zobacz także: Michał Witkowski zdradza sekrety książki o polskim show-biznesie. Komu w niej zaszkodzi?

9/13
Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski
Copyright @East News
9/13

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski


Dziennikarz, krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek i pisarz Marcin Szczygielski są parą od 1994 roku. We wstępie do wydanej w 2007 roku książki Szczygielskiego „Berek” Raczek napisał: Ton łagodnej obietnicy szczęścia, jaki się w niej pojawia, jest dla mnie powodem do osobistej radości. Wszak od piętnastu prawie lat jestem życiowym partnerem Autora”. W tym samym roku w jednej z gazet opowiedzieli o wspólnym życiu. Rok później twierdzili, że odkąd opowiedzieli światu, że są parą życie stało się prostsze. Mogą się razem publicznie pokazywać, opowiadać o swoim związku i ani razu nie spotkali się z nietolerancją czy agresją, a wiele osób doceniło ich odwagę.

10/13
Leszek Miller, Monika Miller, VIVA!7/2020
Copyright @Bartek Wieczorek
10/13

Monika Miller dokonała panseksualnego coming outu, co oznacza, że nie zwraca aż tak uwagi na płeć, tylko na charakter drugiej osoby.

11/13
Łukasz Jakóbiak, VIVA! lipiec 2014
Copyright @Zuza Krajewska, LAF AM
11/13

O tym, że Łukasz Jakóbiak jest gejem jego fani dowiedzieli się słuchając jego wywiadu-rzeki na kanale na YouTube: „To, czy sypiam z kobietami, czy z mężczyznami, to co wybrała moja dusza, nie powinno nikogo obchodzić”, wyznał.

12/13
Daniel Qczaj, VIVA! wrzesień 2018
Copyright @Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO
12/13

Niedawno coming outu dokonał Qczaj, który przyznał, że jest gejem.

13/13
Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Copyright @Zosia Promińska
13/13

Na osobiste wyznanie dotyczące swojej orientacji seksualnej zdecydował się w tym roku Witold Sadowy. W trakcie nagrań reportażu wyemitowanego na antenie TVP Kultura z okazji 100. urodzin aktora, wyznał, że jest gejem.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?