Camilla, książę Karol
Fot. Chris Jackson/Getty Images
BRYTYJSKA RODZINA KRÓLEWSKA

Alkohol, zdrady i ukrywanie prawdziwej orientacji. Mroczne oblicze małżeństwa Karola i Camilli

Czy ten związek przetrwa?

Konrad Szczęsny 8 kwietnia 2022 18:16
Camilla, książę Karol
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Gdy poznali się latem 1971 roku, między nimi z miejsca nawiązała się silna więź. Wiedzieli, że jest wyjątkowa. Ale długo nie było im dane być razem. Później książę Karol i Camilla Parker-Bowles żyli w miłosnym trójkącie, szczegóły ich intymnej relacji wyszły na jaw w wyniku obyczajowego skandalu. Gdy w 2005 roku brali ślub wydawało się, że spełnia się ich wielkie, odkładane latami marzenie. Ale czy na pewno między nimi jest tak beztrosko i sielankowo? Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje, że małżeństwo Karola i Camilli to tak naprawdę skrupulatnie pielęgnowana fikcja, zaś między parą już od dawna nie ma mowy o miłości...

Strzała amora, brak akceptacji ze strony rodziny, inne związki. Trudna relacja księcia Karola i księżnej Camilli

Z racji tego, że jest następcą brytyjskiego tronu, jego życie uczuciowe od zawsze budziło ogromne emocje. A co za tym idzie, rodzina królewska miała sprecyzowane oczekiwania względem jego przyszłej małżonki. I to właśnie one stanęły na drodze do szczęścia księcia Karola.

Gdy poznał Camillę Rosemary Shand, miał zaledwie 22 lata. Ona była od niego o dwa lata starsza. Było lato 1971 roku i według jednej z wersji, poznali się na meczu polo. Według innej – tej z oficjalnej biografii księcia Karola – przedstawiła ich sobie wspólna przyjaciółka, Lucia Santa Cruz, córka ambasadora Chile w Wielkiej Brytanii. Oboje czuli, że rodzi się między nimi coś wyjątkowego. Łączyło ich poczucie humoru (podobno oboje uwielbiają złośliwe, sarkastyczno-ironiczne żarty) oraz wspólne pasje, w tym jazda konna i polowania.

Wydawałoby się, że to wystarczy. Półtora roku po pierwszym spotkaniu byli już parą. W listopadzie 1972 roku książę Karol miał nawet planować oświadczyć się ukochanej, ale w końcu z tego zrezygnował. Miesiąc później oficjalnie się rozstali. Dlaczego? Tym najważniejszym powodem miało być negatywne nastawienie rodziny królewskiej. Twierdzili, że Camilla jest materiałem na przyjaciółkę a nie życiową partnerkę. Według skrzętnie przestrzeganego wówczas protokołu, kandydatka na żonę musiała mieć nieposzlakowaną opinię oraz być dziewicą. Zaś ukochana następcy tronu w tym samym czasie spotykała się z Andrew Parkerem Bowlesem i podobno z lubością wzajemnie siebie zdradzali. W pewnym momencie on umawiał się z księżniczką Anną, Camilla zaś z księciem Karolem.

Co więcej, rodzina królewska miała uważać pannę Shand za osobę głośną, Lord Mountbatten, który miał wyjątkową relację zarówno z najstarszym synem Elżbiety II, jak i z jego ojcem, księciem Filipem, doradzał Karolowi, aby traktował znajomość ze starszą przyjaciółką jako niezobowiązującą. Wskazywał, że za żonę powinien pojąć bardziej niewinną i młodszą dziewczynę.

Wydaje się, że podobnego zdania była królowa matka, a co za tym idzie – opinię tę z czasem przyjęła również Elżbieta II. O zaręczynach i małżeństwie nie mogło być mowy. I tak Camilla stała się panią Parker Bowles (poślubiła męża w lipcu 1973 roku), zaś książę Karol zaczął spotykać się z innymi kobietami, w tym z Sarah Spencer, siostrą przyszłej księżnej Diany.

Czytaj także: Zaskakujący wynik badań. Niemal połowa Brytyjczyków nie chce, by książę Karol zasiadł na tronie

Książę Karol i Camilla Parker Bowles
Fot. East News

Książę Karol, Camilla Parker Bowles, mecz polo, 1975 rok

Ślub księcia Karola i księżnem Camilli w cieniu śmierci papieża

Relację z bliską sercu przyjaciółką odnowić miał w 1979 roku. Romans trwał dwa lata i skończył się, gdy Karol zaręczył się z córką Spencerów – w 1981 roku, w którym zresztą ją poślubił. Jednak regularnie pojawiają się informacje, że tak naprawdę intymna relacja z Camillą od 1979 roku – z przerwami – trwała niezmiennie do końca małżeństwa syna Elżbiety II z Dianą. Mieli m.in. spędzić razem noc tuż przed hucznym ślubem Karola z przyszłą księżną Walii w lipcu 1981 roku. On oficjalnie przyznał, że romans odnowili dopiero w 1986 roku.

Co było potem? Miłosny trójkąt, pretensje, obustronne zdrady. Camilla rozwiodła się z mężem w styczniu 1995 roku. Premier John Mayor ogłosił separację Karola i Diany w grudniu 1992 roku, zaś rozwód orzeczono 28 sierpnia 1996 roku. Nieco ponad rok poźniej księżna Walii zginęła w jednym z paryskich tuneli w tragicznym wypadku samochodowym...

To tyle, jeśli chodzi o fakty. Śmierć Diany sprawiła, że przez jakiś czas następca brytyjskiego tronu i jego ukochana nie mogli pokazywać się razem w przestrzeni publicznej. To zmieniło się dopiero w styczniu 1999 roku. Wówczas stało się jasne, że za jakiś czas wezmą ślub. Jednak i w tej materii musieli zmierzyć się z trudnościami.

Oficjalne zaręczyny ogłosili 10 lutego 2005 roku. Pierwotnie na datę ceremonii zaślubin wyznaczyli 8. kwietnia tego samego roku, ale z powodu śmierci papieża Jana Pawła II i pogrzebu, który zorganizowano tamtego dnia (książę Karol wziął w nim udział jako przedstawiciel brytyjskiej monarchii) przesuniętą ją na dzień później. 

Świadkami byli ich synowie: książę William oraz Tom Parker Bowles. I wydawało się, że tak rozpoczęła się ich bajka. On nazywa ją zawsze pieszczotliwie „moja ukochana żona”. Z chęcią wypełniają królewskie obowiązki, zawsze mogą liczyć na swoje wsparcie. Ale czy na pewno? Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje, że ich małżeństwo to już od dawna fikcja, zaś przed opinią publiczna mają ukrywać sensacyjne fakty...

Czytaj także:  Na jaw wyszły kompromitujące fakty z życia Karola. Książę miał pisać listy do przestępcy seksualnego

Księżna Camilla, książę Karol, ślub księcia Karola
Fot. Getty Images

Książę Karol i księżna Camilla w dniu ślubu, 9. kwietnia 2005 roku

„Ona jest alkoholiczką, on gejem”. Media o małżeństwie Karola i Camilli

Informacje o tym, że żona księcia Karola nadużywa alkoholu, pojawiły się w 2012 roku. Problem miał być na tyle duży, że księżna Camilla została przez Elżbietę II wysłana na terapię odwykową! Jako przykłady totalnego braku kontroli nad swoim zachowaniem podawano m.in. atak na księżną Kate na oczach pokojówki.

„Ona ryknęła do Kate: Powinnam być królową, jesteś zwykłą klaczą! Żadna klasa, żadna błękitna krew nie przepływa przez twoje żyły. Korona należy do mnie! Potem cofnęła się i zrobiła duży krok w stronę Kate. Na szczęście tak bardzo chwiała się na nogach, że nie trafiła, ale ręką przecięła policzek Kate”, relacjonował w sensacyjnym tonie pracownik pałacu, cytowany przez tabloid „The Globe”.

Żona księcia Williama o wszystkim poinformowała ukochanego, zaś ten swojego ojca. Decyzja była jedna: terapia odwykowa. 12-etapowy program nie przyniósł jednak spodziewanych rezultatów. Mimo troskliwej opieki, księżna Camilla miała m.in. uciec z pałacu i schować się przed pracownikami, jak również ukryć butelkę ginu, której ci szukali przez trzy godziny. Innego dnia, miała schować się w kuchni i doprowadziła się do stanu, w którym nie była w stanie stać o własnych siłach. Wówczas na wózku inwalidzkim przetransportowano ją do pałacowych apartamentów, zaś książę Karol kazał dwóm pielęgniarzom pilnować ukochanej przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Sytuacji nie poprawiły medialne doniesienia o upojeniu alkoholem księżnej Camilli w trakcie rocznicy jej 67. urodzin. Miała wówczas zupełnie nieskładnie wyrzucać z siebie słowa, których nie dało się zrozumieć. W 2017 roku tabloidy poszły o krok dalej i zaczęły insynuować, że u małżonki księcia Karola zdiagnozowano nowotwór wątroby. Później przytaczano sytuację, w której ukochana następcy brytyjskiego tronu w trakcie lunchu z królową miała dostać ataku szału, przez co „rzuciła w nią kieliszkiem czerwonego wina i zerwała jej cenny naszyjnik z pereł”. Tłumaczyła, że to efekt pomieszania leków na wątrobę z alkoholem...

A książę Karol? W 2000 roku pisano o jego zażyłej relacji z Michaelem Fawcettem. W niedwuznacznej sytuacji miał ich przyłapać (oraz nagrać!) George Smith, wieloletni służący królowej, który skrycie podkochiwał się w synu monarchini.

Gdy jeden z tabloidów przedrukował jego opowieść, rozpętało się prawdziwe medialne piekło. Smith nabrał wówczas wody w usta i mówi się nieoficjalnie, że rodzina królewska zapłaciła mu za milczenie oraz sensacyjny materiał dowodowy. Plotki powróciły, gdy „The Globe” wydrukował materiał, w którym przytaczano słowa... księżnej Camilli o prawdziwej orientacji ukochanego! „Ślub Karola z Dianą miał być tylko przykrywką, mającą zatuszować homoseksualne skłonności księcia”, miała wyznać przyjaciołom księżna Kornwalii. Z kolei w 2016 roku wydrukowano materiał zdjęciowy, w którym książę Karol był w intymnej sytuacji z dużo młodszym mężczyzną... 

Podkreślano również, że wszelkie romanse następcy brytyjskiego tronu z kobietami w młodości kończyły się fiaskiem. Nie trzeba dodawać, że regularnie w mediach pojawiają się informacje, dotyczące rozwodu księżnej Camilli i księcia Karola

Czy to może szukanie sensacji i wyraz niechęci wobec tej pary? A może dociekanie prawdy za wszelką cenę? Tego z pewnością jeszcze długo się nie dowiemy...  

Czytaj także: Ukryte znaczenie torebki księżnej Camilli. Czy to przytyk w stronę Diany?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…