Pamiętacie „Camillagate”?

Gabriela Czernecka 13 stycznia 2019 07:02

Pamiętacie najgłośniejszy skandal w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich lat? 26 lat temu wybuchła afera, która zmieniła oblicze brytyjskiej rodziny królewskiej. Wówczas Brytyjczycy mieli okazję zobaczyć nową twarz księcia Karola, a jego związek z księżną Dianą zawisł na włosku. Dziś już otwarcie pisze się, że dla Camilli zostawił księżną Wali, a ich potajemny związek został ujawniony dzięki spektakularnemu skandalowi, jaki na zawsze zapisał się w historii royal family. Czym była Camillagate? Poznajcie szczegóły!

Książę Karol i afera Camillagate

Historię związku księcia Karola z Camillą Parker Bowles znają dziś prawdopodobnie wszyscy. Poznali się w 1970 roku podczas meczu polo. Camilla zaimponowała Karolowi pewnością siebie i poczuciem humoru, gdyż przedstawiając mu się powiedziała: „Moja praprababka była kochanką twojego prapradziadka. Co ty na to?” (praprababka Camilli, Alice Keppel, była kochanką prapradziadka Karola, króla Edwarda VII). Choć początkowo nie zanosiło się na nic poważnego, szybko okazało się, że historia lubi się powtarzać. 

On został wysłany na misję wojskową, a ona nie zamierzała w tym czasie na niego czekać. Trzy lata później wzięła ślub z brygadierem, Andrew Parkerem Bowlesem, z którym ma dwoje dzieci. Gdy książę dowiedział się o jej ślubie był załamany. Na niego nieustannie naciskano, by również znalazł sobie wybrankę. Na zakończenie płomiennego romansu, wymienili się drobiazgami - ona podarowała mu diamentowe spinki, on jej złotą bransoletkę z dedykacją „Od Freda dla Gladys”.

Miłość jego życia była „zajęta”, więc Karol musiał znaleźć sobie nową towarzyszkę. I tak padło na Dianę. Ślub księcia Karola z Dianą Spencer, który odbył się 29 lipca 1981 roku, oglądało niemal miliard ludzi na całym świecie. Nikt wówczas nie przypuszczał, że ślub, choć wygląda jak z bajki, dla młodej księżnej stanowił początek życia w koszmarnym trójkącie. Diana szybko zdała sobie sprawę, że u boku Karola nie będzie szczęśliwa.

Gdy cztery lata później para przestała ze sobą sypiać, a Diana już wiedziała, że jej małżeństwo chyli się ku upadkowi, skandal wisiał w powietrzu. 12 stycznia 1993 roku dziennikarze The Daily Mirror ujawnili prywatne rozmowy między Camillą a Karolem. Wybuchła afera, którą nazwano Camillagate.

Afera Camillagate - Karol tamponem Camilli

Treści prywatnych wiadomości rodziny królewskiej powinny pozostać tajemnicą, ale tak się nie stało. Na zawsze zmieniły podejście Brytyjczyków do przyszłego króla. Książę Karol opowiadał, że chciałby się odrodzić jako majtki Camilli, a także zostać jej tamponem. Dwa lata później oficjalnie przyznał się w wywiadzie do cudzołóstwa. Choć swojej kochanki nie wskazał z imienia i nazwiska, to wszyscy wiedzieli, o kim mowa.

„Wcześniej też wzbudzali olbrzymią sensację. Nie jest przecież tajemnicą, że ten romans trwa z przerwami od 40 lat”, komentował Robert Hardman, dziennikarz Daily Mail. Po wybuchu skandalu Camilla podobno przez rok nie mogła wyjść z domu przez paparazzi, którzy usiłowali zrobić zdjęcie najbardziej znienawidzonej kobiety Wielkiej Brytanii. „Wychowano mnie, żeby cieszyć się życiem, a nie siedzieć w kącie i płakać”, wyznała w jednym z wywiadów. W 1995 roku Camilla Parker Bowles wzięła rozwód, a niecałe półtora roku później taką samą decyzję podjął Karol. Mówi się, że dopiero śmierć Diany ostatniego dnia sierpnia 1997 roku zmieniła wszystko. 

Zaledwie kilka miesięcy później Karol i Camilla oficjalnie zaczęli się spotykać. Karol nareszcie mógł otwarcie cieszyć się swoją miłością, ale ze ślubem zwlekał. Dopiero siedem lat po śmierci Diany oświadczył się ukochanej. Świadkiem na ślubie był jego syn, książę William. Początkowo za parą nie przepadano. Na tronie brytyjskim po królowej Elżbiecie II widziano Williama. Na szczęście wraz z upływem czasu, Karol i Camilla zyskali sympatię Brytyjczyków. „Są tacy uroczy. Widać, że im bardziej się starają, by nie zrobić głupstwa, tym częściej je robią”, komentowała na stronie BBC jedna z mieszkanek Londynu.

Ich związek zawsze będzie kojarzył się ze skandalem. Świeże i niewinne uczucie, które zawiązało się między księciem Karolem i Camilla Parker Bowles przerodziło się w intymny związek, który zdominował ich życie. Tlące się w nich uczucie zniszczyło małżeństwo Karola z Diany i na zawsze skierował publiczne niezadowolenie na Camillę. I choć wydawałoby się, że parze udało się odzyskać szacunek Brytyjczyków, to w obliczu najnowszych informacji, z pewnością nie zyskają na popularności. Zagraniczne media donoszą bowiem, że Karol i Camilla rozwodzą się! Czyżby wyobrażenia Karola o wielkiej miłości okazały się być kompletnie inne niż rzeczywistość?  

1/5
Księżna Camilla, książę William, Camilla i William
Copyright @ASSOCIATED PRESS/East News
1/5

2/5
księżna Camilla, księżna Kamila, księżna Kornwalii, książę Karol
Copyright @Getty Images
2/5

3/5
Książę Karol i księżna Camilla
Copyright @Print screen @ABC Facebook
3/5

4/5
Książę Karol i księżna Camilla, rocznica ślubu
Copyright @East News
4/5

5/5
Królewskie zaręczyny: książę Karol i księżna Camilla
Copyright @East News
5/5

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.