Beata Kozidrak o rozwodzie z Andrzejem Pietrasem i powrocie do niego
Fot. Michał Pańszczyk
O TYM SIĘ MÓWI

Rząd rozdał artystom 400 milionów złotych! Najwięcej zyskała Golec uOrkiestra, Beata Kozidrak i Bayer Full

Te kwoty przyprawiają o zawrót głowy!

Konrad Szczęsny 14 listopada 2020 19:04
Beata Kozidrak o rozwodzie z Andrzejem Pietrasem i powrocie do niego
Fot. Michał Pańszczyk

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę artystów i podmiotów, którym przyznano dofinansowanie z Funduszu Wsparcia Kultury w związku z pandemią koronawirusa i utratą dochodów. Na szczycie listy znajduje się formacja Golec uOrkiestra. Tuż za nimi uplasowali się natomiast m.in. Beata Kozidrak i Bayer Full. Łączna suma, którą wydano na ten cel, to 400 milionów złotych!

Dofinansowanie dla gwiazd: minister kultury przyznał dotacje z powodu pandemii

Już w trakcie pierwszej fali pandemii mówiło się o bardzo złej sytuacji wykonawców. Nie od dziś wiadomo, że utrzymują się oni głównie z działalności koncertowej. Niestety, koronawirus pokrzyżował im plany, dlatego musieli zacisnąć pasa. To właśnie piosenkarzy i piosenkarki w największym stopniu dotknął zakaz organizowania zgromadzeń oraz limity nałożone na wszelkie wydarzenia kulturalne.

Wyszli oni nawet swego czasu na ulice, by okazać niezadowolenie. Apelowali jednocześnie do rządu o wsparcie. Nie tylko ze względu na siebie, ale przede wszystkim z powodu współpracowników: ekipy technicznej, kierowców i obsługi koncertów.

Ich postulatem był m.in. powrót do 50% frekwencji i comiesięczne rekompensaty strat dla wszystkich artystów i freelancerów, którzy są samozatrudnieni. Łącznie było ich sześć i to właśnie z tego powodu zorganizowali 2 listopada w Warszawie marsz. Wzięła w nim m.in. Natalia Niemen. Córka sławnego artysty ujawniła, że miesiąc wcześniej na koncie miała zaledwie... 500 złotych!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że wszyscy, którzy ponieśli straty z powodu pandemii koronawirusa, mogą wypełnić wniosek i starać się o rekompensatę w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Zgłosiło się ponad 2 tysiące artystów, menadżerów oraz innych podmiotów, związanych z działalnością artystyczną. Wśród nich wielkie gwiazdy estrady, jak Bajm, Kamil Bednarek, Grzegorz Hyży, Justyna Steczkowska czy Agnieszka Chylińska!

Dotacje dla artystów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kto dostał najwięcej?

Kwoty robią ogromne wrażenie: sięgają zazwyczaj co najmniej 20 tys. złotych, zaś górna granica to blisko... dwa miliony! Na liście jest wiele topowych nazwisk ze świata kultury. Nie brakuje również instytucji, takich jak teatry. Łącznie dofinansowanie z pieniędzy podatników wyniosło aż 400 milionów złotych!

„Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r.”, czytamy na stronie ministerstwa.

Kto otrzymał najwięcej? Beacie Kozidrak przyznano 750 tysięcy złotych, zaś jej mężowi Andrzejowi Pietrasowi, reprezentującemu Bajm, 613,5 tysiąca. Na konto Sławomira Świerzyńskiego trafi 150 tys. złotych, zaś 400 tysięcy zainkasuje jego żona, która jest organizatorką koncertów. Inna formacja discpolowa – Weekend – z Radosławem Liszewskim na czele, otrzyma 520 tysięcy złotych dofinansowania, zaś Papa D i Paweł Stasiak 400 tysięcy złotych. Na konto Kamila Bednarka trafi 500 tysięcy złotych, zaś Joanny Ziędalskiej-Komosińskiej, reprezentującej Agnieszkę Chylińską, 664 500 tys. zł.

Kojro Managment Łukasza Kojrysa, pełniącego funkcję menadżera zespołu Enej, 664 tys. zł, management zespołu Perfect – 540 tys., firma JS Music Justyny Steczkowskiej – 179,9 tys. zł, firma Piotra Kupichy – 232 tys. zł., a także firma Katarzyny Cerekwickiej (130 tys. zł). Do tego doliczyć należy Igora Herbuta - 428,6 tys. zł, Piotra Cugowskiego z zespołu Bracia - 121,9 tys. zł, Czerwone Gitary - 105,5 tys. zł oraz Tomasz Szczepanik z grupy Pectus - 99 tys. zł. Rekordzistą są tutaj bracia Golec. Ich Golec Fabryka wsparta została imponującą kwotą blisko 1,9 miliona złotych.

Na liście znalazły się również instytucje kultury. I tak Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku otrzyma 2,8 miliona złotych, zaś Opera Krakowska i Opera Bałtycka odpowiednio 1,3 miliona oraz 703 tysiące złotych.

Fundacja Grażyny Wolszczak zainkasuje niemal 937 tysięcy złotych, Fundacja Krystyny Jandy - 1,8 miliona. Fundacja Imka, należąca do Tomasza Karolaka, otrzyma ponad 1,6 miliona złotych, z kolei Studio Buffo Janusza Józefowicza 2 miliony złotych. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Teatr Muzyczny „ROMA” zainkasują po 4 mln zł. Więcej nazwisk poniżej.

 • Reni Jusis – 27 239 złotych,
 • Małgorzata Foremniak – 77 270 złotych,
 • Pectus – 99 000 złotych,
 • Julia Pietrucha - 110 000 złotych,
 • Natasza Urbańska – 111 000 złotych,
 • Sławomir Świeżyński z Bayer Full – 150 000 złotych,
 • Grzegorz Hyży – 449 000 złotych,
 • Kamil Bednarek - 500 tys. złotych,
 • Top Managment Joanna Ziędalska-Komosińska, czyli management Agnieszki Chylińskiej – 664 500 złotych,
 • Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury – 1 800 000 zlotych,
 • Studio Buffo Janusza Józefowicz – 2 000 000 złotych.

Łącznie ministerstwo wydało na wsparcie 400 milionów złotych. Pełną listę dofinansowanych artystów i podmiotów znajdziesz POD TYM LINKIEM.

Kamil Bednarek o dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Informacja już wywołała w sieci burzliwą dyskusję. Do zarzutów odniósł się m.in. Kamil Bednarek, który z funduszu otrzymał pół miliona złotych. Zamieścił obszerny post na swoim profilu na Facebooku, w którym odniósł się do zamieszania. Post publikujemy poniżej. Głos zabrał również minister Piotr Gliński. Podkreślił, że dotacji nie przyznano na podstawie sympatii a posłużą one zarówno artystom, jak i zatrudnianym przez nich ekipom.

„Wielkie wiadro pomyj wylało się na moją osobę jakobym się politycznie sprzedał i dostał pieniądze "na życie" od Telewizji Polskiej...

Prowadzę od kilku lat działalność, zatrudniam ludzi, płace podatki jak każdy obywatel, płace ZUS i inne ściągane przez Urząd Skarbowy opłaty... Każdy, kto ma zarejestrowaną działalność w obrębie kategorii kulturalno-artystycznej mógł wystartować w projekcie.

W moim imieniu postulował o to manager. Gratuluje wszystkim komu udało się dostać dofinansowanie na przyszłe branżowe działania. Wierze, że mądrze je wykorzystacie i nie bedziecie zmuszeni ich oddać z powrotem... Ubolewam, że wszystko sprowadzane jest dzisiaj do polityki.. polityki, której nigdy nie rozumiałem, nigdy nie starałem się rozumieć i polityki w której jakkolwiek nigdy niechciałbym się znaleźć.

Dla tych co za wszelką cenę chcą mnie złapać "na polityce"... nie uda się Wam to bo w takie gry się nie bawię ?¬タヘ♂️?”, podkreślił wokalista.  

Szanowni Państwo❗️ Wielkie wiadro pomyj wylało się na moją osobę jakobym się politycznie sprzedał i dostał pieniądze "...

Opublikowany przez Kamila Bednarka Sobota, 14 listopada 2020

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.