Fot. Magdalena Miszkiewicz, Maroó Belavö
tylko u nas!

VIVA! Photo Awards 2023: mamy wyniki! Kto okazał się najlepszy?

Przedstawiamy tegorocznych laureatów!

Małgorzata Lewandowska 5 grudnia 2023 17:15
Fot. Magdalena Miszkiewicz, Maroó Belavö

Mamy zwycięzców! 15. edycja naszego prestiżowego konkursu fotograficznego VIVA! Photo Awards rozstrzygnięta! Nadesłano rekordowe 10 tysięcy prac. Oceniało je jury w składzie: top modelka Anja Rubik, projektantka mody Gosia Baczyńska, fotografka i portrecistka Marlena Bielińska, fotoreporter Chris Niedenthal, redaktor naczelna magazynu VIVA! i serwisu viva.pl Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska oraz dyrektor artystyczny Burda Media Polska Marek Knap. Uczestnicy stanęli do konkursu w pięciu kategoriach: portret, reportaż, natura, beauty & fashion, architektura & design. Oto nasi zwycięzcy!

KATEGORIA reportaż: Maks Skrzeczkowski, „Wakacje”

Fotografuję praktycznie nieustannie, od początku tego stulecia. W ostatnich latach prawie wyłącznie telefonem. Dzięki niemu czuję się, jakbym był w czapce niewidce. Jestem uzależniony od obserwowania i dokumentowania wszystkiego wokół. Zrobiłem ponad milion zdjęć. Zdobywca Grand Press Photo 2021 Michał Patroń powiedział: „Fotografuję zwykłe życie, bo jest niezwykłe”. Też tak uważam.

Fot. Maks Skrzeczkowski

Fot. Maks Skrzeczkowski

Fot. Maks Skrzeczkowski

Fot. Maks Skrzeczkowski

Fot. Maks Skrzeczkowski

Fot. Maks Skrzeczkowski

KATEGORIA portret: Magdalena Miszkiewicz, „Pani Motyl”

Urodziłam się w 2000 roku. Ukończyłam Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na kierunku projektowanie graficzne. Studiuję fotografię i multimedia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Interesują mnie sesje artystyczne. Mierzenie się z ludzką cielesnością, wewnętrznymi demonami – głosami kłębiącymi się w środku nas. Fascynuje mnie multiplikacja, kolor, światło oraz rozmycia. Staram się szukać nowych schematów, własnych twarzy, własnych tożsamości. Fotografuję od pięciu lat, ale ze sztuką obcuję od zawsze. Działam w filmie, grafice i na ten moment w ceramice. Inspiruje mnie miasto, dalekie podróże oraz zachowania ludzi.

Fot. Magdalena Miszkiewicz

KATEGORIA ARCHITEKTURA & DESIGN: Hubert Świerad, „Kształt miasta”

Moja fotografia jest odzwierciedleniem mojej długoletniej pasji do minimalizmu. Eksperymentuję z nietypowymi kadrami i kompozycjami, które tworzą wyjątkowe obrazy. Staram się nimi ukazywać otoczenie w sposób, który pozwala dostrzec piękno w tym, co nieoczywiste.

Fot. Hubert Świerad

Fot. Hubert Świerad

Fot. Hubert Świerad

GRAND PRIX KATEGORIA natura: Piotr Dras, „Krajobrazy polskie”

Rocznik ’65. Płocki „słoik” mieszkający od dawna w Trójmieście. Niedoszły fizyk teoretyczny i gitarzysta klasyczny. Zawodowo elektronik, tłumacz włoskiego oraz absolwent ASP w Gdańsku na fotografii multimedialnej. Od ponad 33 lat poszukujący artysta wykorzystujący wszelkiego rodzaju narzędzia pozwalające na edycję światła. Począwszy od camera obscura i kliszy, zakończywszy na najnowszych aparatach i dronach (te ostatnie umożliwiają dostęp do niesamowitego obrazu świata, niemożliwego do rejestracji z poziomu Matki Ziemi). Na konkursowej fotografii ujście Wisły, kolonia kilkuset fok odpoczywających po obiedzie, kojarzonych bardziej z bezkresnymi połaciami lodu niż z ujściem Wisły.

Fot. Piotr Dras

KATEGORIA FASHION & BEAUTY: Maros Belavy, „Niewidzialny”

Urodziłem się 31 lat temu na Słowacji. Fotografia jest moją pasją od 16 lat. Głównie skupiam się na portretach i fotografii mody, starając się kształtować unikalny własny styl. Od 11 lat związany jestem z Krakowem, gdzie angażuję się zarówno w prace komercyjne, jak i tworzenie własnych projektów artystycznych. Seria zdjęć „Niewidzialny” („Unseen”) to odkrywanie piękna w najmniejszych szczegółach i inspirująca symbioza między człowiekiem a przyrodą.

Wszystkim laureatom i laureatkom serdecznie gratulujemy!  

Fot. Maroó Belavö

Fot. Maroó Belavö

Fot. Maroó Belavö

Fot. Maroó Belavö

VIVA! Photo Awards 2023, sponsorzy, mecenat
Fot. Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.