Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

Nan Goldin wystawa w MoMA
Fot. Materiały prasowe MoMA
Ze Świata Fotografii

Nowojorska wystawa fotografii kontrowersyjnej Nan Goldin już otwarta! Uwaga, zdjęcia tylko dla dorosłych!

Marcin Brzeziński 14 czerwca 2016 10:23
Nan Goldin wystawa w MoMA
Fot. Materiały prasowe MoMA

W nowojorskim Museum of Modern Art nazywanym w skrócie MoMA można oglądać gigantyczną wystawę jednej z największych współczesnych artystek fotografii, Nan Goldin. Ekspozycja obejmująca prawie 700 prac nosi zapożyczony z „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta i Kurta Weilla tytuł „The Ballad of Sexual Dependency” czyli „Ballada o seksualnej zależności”. Już w latach 70. XX wieku Nan Goldin nazwała tak swój cykl fotografii, który z dekady na dekadę i z roku na rok nieustannie się powiększa. Prezentowane zdjęcia powstawały głównie w Bostonie, Nowym Jorku i Berlinie. Są rodzajem intymnego dziennika, w którym artystka opowiada osobistą historię miłości i straty. Jak mówi sama Goldin: „To pamiętnik, który pozwalam czytać innym ludziom. Dzięki niemu mogę uwiecznić każdą chwilę i każdy szczegół. On nie pozwala mi zapomnieć”. Na wyjątkowych zdjęciach oglądamy więc ludzi w seksualnej ekstazie czy odurzonych narkotykami, bywalców nocnych klubów, ofiary przemocy domowej, cierpiących na AIDS. Tajemnicą pozostaje sposób, w jaki Goldin skłania ich by podzielili się z nią tak osobistymi momentami. Może godzą się na to, bo ona sama również często jest bohaterką własnych prac. I to w chwilach najintymniejszych. Jak piszą krytycy, trudno porównać prace artystki z jakimikolwiek innymi. Są bowiem tak intensywne, brutalne, a jednocześnie pełne niezwykłej czułości. Tylko ona potrafi bowiem dostrzec poezję w nocnym klubie nad ranem, zmiętej pościeli czy zużytych strzykawkach.
Dodajmy, że ta bezkompromisowa artystka parę razy wzięła udział w całkowicie komercyjnych przedsięwzięciach. I tak na przykład w 2013 roku zrobiła zdjęcia do europejskiej kampanii zapachu „Dior Homme” z Robertem Pattinsonem.

 

Nan Goldin wystawa w MoMA
Fot. Materiały prasowe MoMA

Nan Goldin „Trixie na łóżku polowym, New York City" (1979).

 

Polecamy też: Kochał nagość, fetysze i fotografował gwiazdy. Wystawa „króla perwersji” Helmuta Newtona. 200 zdjęć!

 

Nan Goldin - skazana na sukces

Zdjęcia na wystawie „Ballada o seksualnej zależności” pokazywane są w oryginalnym formacie 35 mm. Częścią ekspozycji są również slajdy autorstwa Nan Goldin. Podkład muzyczny stawią utwory wybrane przez artystkę i jej przyjaciół. Usłyszymy między innymi arie operowe w wykonaniu Marii Callas i utwory The Velvet Underground. Kuratorem wystawy jest Klaus Biesenbach, prawdziwy gwiazdor w świecie sztuki. Jego spektakularnym, także medialnym sukcesem był między innymi performance „Artist is Present” („Artystka jest obecna”), który w 2010 roku w Musem of Modern Art pokazywała Marina Abramović. Jesteśmy w stu procentach pewni, że wystawa Nan Goldin również będzie miała równie wielkie powodzenie. Po prostu jest tego warta.

Nan Goldin: The Ballad of Sexual Dependency, Museum of Modern Art. Wystawa czynna do lutego 2017 roku

 

Nan Goldin wystawa w MoMA
Fot. Materiały prasowe MoMA

Nan Goldin „Nan miesiąc po tym jak została pobita" (1984).

 

Polecamy też: Tego nie można przegapić! Otwiera się retrospektywna wystawa prac Banksy’ego! Dla niego warto jechać do Rzymu

 

Nan Goldin wystawa w MoMA
Fot. Materiały prasowe MoMA

Nan Goldin „Nan i Dickie w York Motel, New Jersey" (1980).

 

Polecamy też: Wystawa Celnika Rousseau w paryskim Musée d’Orsay. Obrazy genialnego samouka wciąż fascynują!

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.