21 października 2016 11:13
1/16
Tim Laman
Copyright @Tim Laman
1/16

Roztrzygnięto prestiżowy konkurs dla fotografów dzikiej przyrody Wildlife Photographer of The Year 2016. Jego zwycięzcą został Amerykanin, Tim Laman. Tytuł Fotografa Roku przyniosło mu zdjęcie "Entwined lives" (czyli: "Splecione życia") przedstawiające młodego orangutana  w indonezyjskim lesie deszczowym.

 

Co ciekawe, wykonał je mobilną, miniaturową kamerką GoPro, którą umieścił na jednym z drzew na wyspie Borneo. Na zwycięskie ujęcie polował trzy dni, które spędził głównie na wspinaniu się na drzewa.

 

O tytuł najlepszego fotografa dzikiej przyrody w tym roku walczyło 50 tys. osób z 95 krajów. Jury oceniało przede wszystkim walory artystyczne i kreatywność, ale liczyła się też rzadkość gatunku ukazanego na zdjęciu zwierzęcia. Zwycięzca sportretował niezwykle rzadkiego orangutana borneańskiego, którego populację zdziesiątkowało przerzedzenie się lasów i plantacje palm olejowych.

 

Prace z konkursu Wildlife Photographer of the Year wywodzą się z etycznego podejścia do fotografii natury. Celem artystów jest wierne odwzorowanie dzikiej przyrody z poszanowaniem środowiska naturalnego.

 

Konkurs w tym roku jest organizowany już po raz 52. przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Worldwide. Ma na celu promować wiedzę o świecie przyrody i świadome korzystanie z jej dobrodziejstw.

Nagrodzone fotografie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie od 21 października do 10 września przyszłego roku. Zachęcamy do obejrzenia nagrodzonych fotografii w naszej galerii.

 

Polecamy też: Być jak Małgorzata Rozenek. I Ty wybierz się na „Azja Express”. Polecamy najciekawsze miejsca

2/16
Ganesh H Shankar
Copyright @Ganesh H Shankar
2/16

Zwycięzca w kategorii Ptaki. Papużka aleksandretta obrożna wraca do swojej dziupli w parku Keoladeo National Park w Indiach. Spotyka w niej niespodziewanego gościa.

3/16
Valter Binotto
Copyright @Valter Binotto
3/16

Zwycięzca w kategorii Rośliny. Pyłki z orzechowca z północnych Włoch tańczą na wietrze.

4/16
Nayan Khanolkar
Copyright @Nayan Khanolkar
4/16

Zwycięzca w kategorii Czarno-białe. Sóweczka europejska, która właśnie straciła swoją drugą połówkę.

5/16
Luis Javier
Copyright @Luis Javier
5/16

Zwycięzca w kategorii Wrażenia. Lew morski beztrosko bawi się rozgwiazdą.

6/16
Nayan Khanolkar
Copyright @Nayan Khanolkar
6/16

Zwycięzca w kategorii Miasto. Lampart plamisty z pobliskiego Parku Narodowego Gandhi wybrał się na spacer po przedmieściach Bombaju.

7/16
Gideon Knight
Copyright @Gideon Knight
7/16

Zwycięzca w kategorii wiekowej 15-17. Kruk nocą w londyńskim Valentines Park.

8/16
Tony Wu
Copyright @Tony Wu
8/16

Zwycięzca w kategorii Pod wodą. Ryby gatunku Lucjan Bohar gromadzą się na tarło w Zachodnim Pacyfiku.

9/16
Paul Hilton
Copyright @Paul Hilton
9/16

Zwycięzca w kategorii Fotoreportaż – zdjęcie pojedyncze. Pangoliny rozmrażające się w porcie Belawan na Sumatrze. Nielegalnie odłowione zwierzęta zostaną sprzedane na czarnym rynku. Ich mięso jest składnikiem egzotycznych potraw, a łusek używa się w medycynie tradycyjnej.
 

10/16
Angel Fitor
Copyright @Angel Fitor
10/16

Zwycięzca w kategorii Bezkręgowce. Samotna meduza unosząca się w wodach laguny Mar Menor przy Morzu Śródziemnym. Bąbel powietrza umieszczony pod jej ciałem sprawia, że nie może zanurkować i długo nie przeżyje.  
 

11/16
Carlos Perez Naval
Copyright @Carlos Perez Naval
11/16

Zwycięzca w kategorii wiekowej 10 lat i mniej. Mały wędrowny ptak, pierwiosnek, w trzcinie. Autor zdjęcia - Carlos Perez Neval, zaczął fotografować w wieku pięciu lat.

12/16
Charlie Hamilton James
Copyright @Charlie Hamilton James
12/16

Zwycięzca w kategorii: Cykl. Sępy w Afryce.

13/16
Louis Pattyn
Copyright @Louis Pattyn
13/16

Zwycięzca w kategorii wiekowej 11-14. Koziorożce alpejskie.

14/16
Marco Colombo
Copyright @Marco Colombo
14/16

Zwycięzca w kategorii Gady, płazy i ryby. Żółw błotny większość czasu spędza zakopany w mule. To gatunek zagrożony. Szkodzi mu zanieczyszczenie wód, inwazyjne żółwie czerwonolice. Często też żółwie błotne padają ofiarą handlowców. Ich skorupy są bardzo atrakcyjne dla kolekcjonerów.

15/16
Rudi Sebastian
Copyright @Rudi Sebastian
15/16

Zwycięzca w kategorii Detal. Laguny tworzące się w brazylijskim Parku Narodowym Lençóis Maranhenses przy ulewach.

16/16
Simon Stafford
Copyright @Simon Stafford
16/16

Zwycięzca w kategorii Ssaki. Hieny żerują na martwych gnu w Kenii.

TAGI #fotografia

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.