Marta Górnicka, Paszporty Polityki 2019
Fot. Piotr Molecki/East News
ZE ŚWIATA KULTURY

Znamy laureatów tegorocznych Paszportów Polityki!

Sprawdź, kto zdobył to prestiżowe wyróżnienie

Konrad Szczęsny 8 stycznia 2019 21:40
Marta Górnicka, Paszporty Polityki 2019
Fot. Piotr Molecki/East News

Za nami gala rozdania Paszportów Polityki! Nagrody tygodnika Polityka od lat uznawane są za niezwykle prestiżowe, zaś ich laureaci odnoszą spektakularne sukcesy w dziedzinach takich jak film, muzyka, literatura czy sztuka. Tegoroczna gala odbyła się 8 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie. Uroczystość poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Sprawdź, kto został laureatem!

Paszporty Polityki 2019 - laureaci

Paszportami Polityki za 2018 rok uhonorowani zostali przedstawiciele siedmiu dziedzin sztuki: Filmu, Teatru, Literatury, Sztuk Wizualnych, Muzyki Poważnej, Muzyki Popularnej i Kultury Cyfrowej. Oto pełna lista laureatów! 

Kategoria FILM:

Olga Chajdas
Agnieszka Smoczyńska
Joanna Kulig

Nie mogło być inaczej! To Zula z filmu Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego otrzymała wyróżnienie. „Za niejednoznaczną i wiarygodną, twardą i delikatną, odpychającą i pociągającą, zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, najlepszym polskim filmie minionego roku”, podkreślono w uzasadnieniu.

Kategoria TEATR:

Marta Górnicka
Anna Karasińska
Weronika Szczawińska

Paszport Polityki powędrował do Marty Górnickiej. „Za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej. Za realizowane także poza Polską spektakle, w których stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów”, czytamy na stronie tygodnika Polityka.

Kategoria LITERATURA:

Olga Drenda
Małgorzata Rejmer
Łukasz Zawada

Paszportem Polityki została uhonorowana Małgorzata Rejmer za książkę Błoto słodsze niż miód oraz „za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”.

Kategoria SZTUKI WIZUALNE:

Martyna Czech
Diana Lelonek
Rafał Milach

Paszport Polityki powędrował do Diany Lelonek. „Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”, zaznaczyli organizatorzy. Laureatka w przemówieniu zaapelowała o włączenie się w walkę o ochronę środowiska i zaprotestowała przeciwko planowanej przez ministerstwo środowiska rzezi dzików.

Kategoria MUZYKA POWAŻNA:

Aleksander Nowak
Jakub Józef Orliński
Tomasz Ritter

Paszport Polityki trafił do Aleksandra Nowaka. „Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery”, podkreślono w uzasadnieniu.

Kategoria MUZYKA POPULARNA:

Jan Młynarski
Dawid Podsiadło
Krzysztof Zalewski

Paszport Polityki przyznano Dawidowi Podsiadło, którego hit Małomiasteczkowy był w miniony roku najchętniej graną przez rozgłośnie radiowe w kraju polską piosenką. „Za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności”, stwierdziło jury.

Kategoria KULTURA CYFROWA:

11 bit studios
Juggler Games
panGenerator

Paszport Polityki powędrował do grupy panGenerator. „Za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją”, podkreślili organizatorzy plebiscytu.

Przyznano jeszcze nagrodę specjalną: Kreator Kultury. „To nagroda za błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę artystyczną i życiową”, zaznaczono. Otrzymała ją Krystyna Janda. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.