Justyna Steczkowska z mamą, jam otw
Fot. Studio69/Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Dla niej była gotowa zrobić wszystko. Justyna Steczkowska była przy mamie do samego końca

„Jestem z tego dumna, że to była moja mama”

Maria Elas 6 lutego 2024 17:55
Justyna Steczkowska z mamą, jam otw
Fot. Studio69/Forum

Wychowała dziewiątkę dzieci, do samego końca pomagała im jak mogła. Danuta Steczkowska jest wyjątkową postacią w życiu Justyny Steczkowskiej: była jej ostoją, przyjaciółką, największym wsparciem. Gdy zachorowała, wokalistka wiedziała, że będzie dla niej w stanie poświęcić wszystko. Ostatnie trzy lata spędziła u jej boku: opiekowała się nią, pielęgnowała, śpiewała jej piosenki. Gdy odeszła, przez długo nie mogła dojść do siebie. Dziś dba o to, by nikt nie zapomniał o tym, jak wspaniałą osobą była Danuta Steczkowska. Jak wyglądała ich relacja?

Danuta Steczkowska była ostoją dla swoich dzieci. Justyna Steczkowska starała się wynagrodzić jej lata trudu

Justyna Steczkowska przyszła na świat w rodzinie Danuty i Stanisława Steczkowskich w 1972 r. Jej rodziców łączyła bardzo szczególna więź. Wokalistka wyznała, że jej ojciec, zanim związał się z jej mamą, był księdzem. Z biegiem czasu zrozumiał jednak, że jego powołaniem nie jest kapłaństwo, a życie w rodzinie. Razem doczekali się aż dziewiątki dzieci: sześciu córek i trzech synów. Dorastanie w takim gronie nie należało do najłatwiejszych, jednak państwo Steczkowscy stanęli na wysokości zadania. Jak mówiła Agata Steczkowska, ich tata był głową rodziny, podczas gdy ich mama była jej prawdziwym sercem.

„To ona w naszej rodzinie pociągała za sznurki. Mama jest silna, władcza, ale ciepła. [...] Mama też zawsze dużo krzyczała. Duży dom, dużo dzieci, no to się krzyczy, żeby kogoś zawołać. Ale absolutnie nie była groźna, choć trzymała nas w ryzach. Tato był łagodniejszy, miał swój świat. Taki był podział” mówiła przed laty Krystyna Steczkowska w rozmowie z VIVĄ!. Jak wyznały siostry, mama była dla nich prawdziwą ostoją. 

Sprawdź też: „Częściej bywałam w domach innych dzieci niż w swoim własnym". Tak Edyta Jungowska mówiła o wychowaniu syna i macierzyństwie

Rodzina Steczkowskich: Krystyna, Magdalena, Agata, Justyna, rodzice Danuta i Stanisław Steczkowscy, lata 90. XX wieku
Fot. Maciej Czajkowski / Studio69 / Forum

Rodzina Steczkowskich: Krystyna, Magdalena, Agata, Justyna, rodzice Danuta i Stanisław Steczkowscy, lata 90. XX wieku

„To prawda, że tato dał nam poczucie bezwzględnej akceptacji i wiary w siebie, ale mama całe swoje życie poświęciła nam tak naprawdę. Ona dla siebie nie zrobiła w swoim życiu nic. Przynajmniej w moim mniemaniu. Po prostu poświęciła się całkowicie dzieciom” mówiła Krystyna Steczkowska w 2016 r. w rozmowie z Beatą Nowicką dla VIVY!

Nic w tym dziwnego, że jej dzieci miały z nią niewiarygodnie bliską więź. Justyna Steczkowska chciała odwdzięczyć się za jej poświęcenie, więc po śmierci taty zaproponowała mamie, by zamieszkała wraz z nią w Stalowej Woli. „Gdy tata zmarł, mama zamieszkała w naszym domu koło Warszawy. Odciążyłam ją od wszystkiego, co spada na głowę człowieka, który zostaje sam. Po 10 latach wróciła do Stalowej Woli, pomieszkać sama ze sobą i swoimi przyjaciółkami” mówiła zaś Justyna Steczkowska w innej rozmowie z VIVĄ! Gdy jej mama miała problemy z poruszaniem się, wokalistka przerobiła parter domu, by niepełnosprawna osoba mogła poruszać się po nim bez przeszkód. 

Zobacz również: Była córeczką tatusia, najstarszą siostrę zna jedynie z opowieści. Tak Alicja Majewska mówiła o swoim dzieciństwie

Justyna Steczkowska z rodzicami, 09.1999 r.
Fot. Studio69/Forum

Justyna Steczkowska z rodzicami, premiera filmu „Na Koniec świata”, Muranów, 09.1999 r.

Justyna Steczkowska była przy mamie do samego końca

Niestety pod koniec życia Danuta Steczkowska zaczęła chorować. Na szczęście gdy jej zdrowie zaczynało odmawiać, nie została pozostawiona sama sobie. Zadbała o nią najbliższa rodzina. Jak mówiła Justyna Steczkowska, nie wyobrażała sobie, by opiekowali się nią obcy ludzie, więc postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Gdy mama piosenkarki dostała wylew, sytuacja zrobiła się bardzo poważna, jednakże jej bliscy stanęli na wysokości zadania. „Nie chciałam, by mama trafiła do domu starców ani innego miejsca, w którym czułaby się osamotniona” mówiła wówczas Justyna Steczkowska. 

Chociaż pogodzenie kariery z opieką nad mamą było ciężkim wyzwaniem, artystka nie żałowała swojej decyzji. Dla mamy mogła zrobić wszystko. „Podjęłam taką decyzję, że mama zostanie z nami do końca i do końca będzie się czuła bezpiecznie i kochana” mówiła wówczas. Piosenkarka wykonywała wszystkie czynności, które w innych okolicznościach robiłaby pielęgniarka: opatrywała rany, myła, przebierała i pielęgnowała mamę: „Robiłam więc te wszystkie rzeczy, które robią pielęgniarze przy chorych ludziach. Nie wstydzę się tego, jestem z tego dumna, że to była moja mama”. Dzięki temu mogła podziękować mamie za wszystko, co zrobiła dla niej przez całe życie i zadbała o to, by jej mama była świadoma ogromu miłości, którą ją darzy. „Pewnego dnia zdarzyło się coś niezwykłego – spojrzałam na moją mamę i uśmiechnęła się do mnie. Wtedy byłam już pewna, że dam sobie radę. To najpiękniejsza lekcja miłości, jaką mogłam odebrać”, przyznała zaś w programie „Uwaga”.

Mimo że Danuty Steczkowskiej nie ma już z nami, jej córka dba o to, by pamięć o niej nie zaginęła. Ukochaną mamę wspomina z niezmiennym ciepłem za każdym razem, gdy ma taką okazję.

Czytaj także: Iwona Pavlović o stanie zdrowia Beaty Tyszkiewicz. Czy są powody do niepokoju?

Justyna Steczkowska z mamą, mama, Danuta Steczkowska, i z synem Jasiem, 19 września 2008
Fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA

Justyna Steczkowska z mamą, Danutą Steczkowską i synem Jasiem, aukcja charytatywna Justyny Steczkowskiej, 19 września 2008

Justyna Steczkowska często wspomina mamę 

Danuta Steczkowska wciąż żyje we wspomnieniach Justyny Steczkowskiej. Jak mówiła, ostatnie kilka lat, które spędziły w swoim towarzystwie, były dla niej wyjątkową lekcją życia. „Te ostatnie lata, w których walczyła z chorobą, a ja byłam z nią każdego dnia, bardzo zmieniły mnie jako człowieka. To była najpiękniejsza lekcja pokory i bezwarunkowej miłości, jaką przyszło mi przeżyć. Kochajcie swoich rodziców, póki możecie przytulić ich do siebie i poczuć dotyk ich dłoni” mówiła na festiwalu w Opolu. 

Justyna Steczkowska z mamą, archiwum prywatne Justyny Steczkowskiej
Fot. zrzut ekranu facebook.com/JustynaSteczkowska

Justyna Steczkowska z mamą, archiwum prywatne Justyny Steczkowskiej

W programie „Taka jak Ty” na antenie TVP Kobieta wokalistka mówiła zaś, że każdego dnia tęskni za mamą. „To była dobra kobieta, poświęcała dużo czasu innym ludziom, przede wszystkim nam. To była mama, która nie odmawiała pomocy, zawsze była na podorędziu. [...] Wszystkie mamy, które nas wychowywały poświęciły ogrom czasu i nagle na emeryturze przychodzi czas, że wreszcie chcą się zająć sobą. A moja mama jednak zawsze była osobą, do której można było się zgłosić o pomoc, zawsze znalazła czas, by pomóc swoim dzieciom” mogliśmy usłyszeć. 

W 2023 r. Justyna Steczkowska uhonorowała swoją mamę w naprawdę wyjątkowy sposób. To właśnie dla niej zaśpiewała niezwykle wzruszającą piosenkę Violetty Villas „Do Ciebie mamo”. Wokalistka nie była w stanie powstrzymać łez: zanim dokończyła przejmujący utwór, zalała się łzami przepełnionymi ogromną miłością i  smutkiem...  

Zobacz również: To był bardzo emocjonalny moment dla Alicji Węgorzewskiej. Jurorka „The Voice Senior” wzruszyła się do łez

Jolanta Kwaśniewska, Justyna Steczkowska, Magda Steczkowska, rodzice, 12.1999 r.
Fot. Studio69/Forum

Jolanta Kwaśniewska, Justyna Steczkowska i Magda Steczkowska z rodzicami, Pałac prezydencki, 12.1999 r.

Justyna Steczkowska, VIVA! 26/2019
Fot. Magdalena Łuniewska

Justyna Steczkowska, VIVA! 26/2019 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.