Roksana Węgiel o mamie
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER
O tym jest głośno

Roksana Węgiel stanęła w obronie ojca. Gwiazda nie zgadza się z ustaleniami sądu w kwestii jej najbliższych

Sekrety ich relacji ujrzały światło dzienne

Marcjanna Maryszewska 23 kwietnia 2024 16:00
Roksana Węgiel o mamie
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

O Roksanie Węgiel echa nie milkną od dłuższego czasu. Media naprzemiennie rozpisują się o jej ślubie z Kevinem Mglejem oraz zjawiskowymi występami w "Tańcu z Gwiazdami". Teraz na tapecie jest... rodzina młodej gwiazdy. 19-latka, która szturmem podbiła show-biznes, toczy obecnie batalię sądową z jedną z największych wytwórni muzycznych. Przy okazji wyszła na jaw nieznana dotąd informacja o jej ojcu.

[Ostatnia publikacja na VIVA! Historie: 26.04.2024 rok]

Roksana Węgiel może liczyć na rodziców. Są jej najlepszymi przyjaciółmi

Roksana Węgiel rozpoczęła karierę muzyczną mając zaledwie 13 lat. Debiut, a następnie zwycięstwo w 1. edycji programu "The Voice Kids" i 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci otworzyły przed nią drzwi do show-biznesu. Dziś to jej codzienność, w której nastolatka odnajduje się perfekcyjnie. Jej "aniołami-stróżami" swego czasu byli rodzice. "Tak naprawdę mama poświęciła swoje życie, żebym mogła robić to, co robię. Tata również o mnie zawsze dbał. Takie wsparcie jest najlepsze i na maksa to doceniam" — wyznała w 2021 r. "Mama jest moją przyjaciółką, z która zawsze mogę porozmawiać na każdy temat".

Roksana Węgiel, VIVA! 14/2019 

Roksana Węgiel, VIVA! 14/2019
Fot. AGNIESZKA KULESZA & ŁUKASZ PIK/DAS AGENCY

Dziś gwiazda może liczyć również na wsparcie partnera, Kevina Mgleja. Jednak kiedyś to ojciec był jedynym mężczyzną w jej życiu. Nawet gdy Roksana dorastała, wciąż widział w niej małą dziewczynkę, która wymagała ojcowskiej opieki. Rafał Węgiel strzegł ukochanej córki jak oka w głowie i nie akceptował jej poprzednich miłości, dopiero Kevin zaskarbił sobie zaufanie mężczyzny. 

CZYTAJ TAKŻE: Tak dziś wygląda córka Izabeli Trojanowskiej. Roxana żyje z dala od Polski, poszła własną ścieżką

"Spróbuje szanować fakt, że decyzje, które podejmujesz są Twoje, ale musisz zrozumieć ,że dla mnie zawsze będziesz moja mała dziewczynka. Nie mogę już nosić Cię w moich ramionach, ale zawsze będę nosił Cię w moim sercu. Jestem z Ciebie dumny" — pisał na Instagramie pod postem zadedykowanym córce z okazji jej 18. urodzin, czym bardzo ją rozczulił. 

Ojciec Roksany Węgiel przejął kontrolę nad jej finansami? Zaskakujące doniesienia

Wraz z osiągnięciem pełnoletności Roksana Węgiel stała się niezależną artystką, samodzielnie zarządzającą swoją karierą i finansami. Na początku swojej drogi współpracowała z wytwórnią Universal Music Polska, której wytoczyła proces, chcąc unieważnić zawartą w 2018 r. umowę. Jednym z powodów tej decyzji miał być fakt, że młoda piosenkarka przez długi czas przepracowywała się i cierpiała z powodu natłoku obowiązków.

"Pozwana (wytwórnia – red.) uważała R. W. (Roksanę Węgiel – przyp. red.) za jedną z najlepiej rokujących młodych artystek w Polsce, mającą szansę na karierę międzynarodową. Rodzice R.W. nie wyrazili zgody na zawarcie umowy przewidującej karierę międzynarodową. R.W. mówił przedstawicielom Pozwanego, że R.W. (Roksana Węgiel – przyp. red.) powinna zwolnić, bo za dużo pracuje

ZOBACZ TEŻ: Robi karierę, nie pojawia się w szkole. "Odpowiada mi ten schemat", mówi Viki Gabor. Co z jej edukacją?

Dziennik Fakt dotarł do uzasadnienia wyroku, który zapadł w sprawie. Sędzia Krzysztof Kurosz zwraca uwagę na niewłaściwe w jego ocenie działania ojca Roksany, które miały mieć bezpośredni wpływ na rozwój jej kariery na arenie międzynarodowej. Mężczyzna reprezentujący małoletnią wówczas córkę oraz występujący w charakterze jej przedstawiciela ustawowego, miał dążyć do tego, by samodzielnie zarządzać jej karierą.

"Jeszcze przed faktycznym zaprzestaniem współpracy z Pozwanym (wytwórnia Universal — red) w 2020 r. R.W. (red. Rafał Węgiel) — ojciec Powódki (Roxie Węgiel — przyp. red.) — rozszerzył prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą o czynności związane z działalnością artystyczną i wystąpił do inspektora pracy o zgodę na zatrudnienie córki przez siebie w trybie art. 3045 Kodeksu pracy (pkt 12 niniejszego uzasadnienia). Zachodziła zbieżność czasowa między zaprzestaniem wykonywania zobowiązań z umowy z 11.06.2018 r. w drugim kwartale 2020 r. a wystąpieniem o zgodę inspektora pracy pismem z 18.11.2020 r. [...] Przedstawiciel ustawowy Powódki (jej ojciec Rafał Węgiel — przyp. red.) zaczął zawierać umowy z podmiotami eksploatującymi wizerunek i inne atrybuty osobowości Powódki (Roxie Węgiel — red.) z pominięciem Pozwanej (wytwórnia Universal — przyp. red.)z — czytamy w uzasadnieniu wyroku. (cyt. za Fakt.pl)

Sąd ustalił, że pieniądze zarobione przez córkę Rafał Węgiel miał gromadzić na swoim koncie firmowym: "Umówił się z małoletnią córką, że jak dojdzie do pełnoletności to się z nią rozliczy. Umówił się ustnie w obecności swojej żony – matki R. W (Roksany Węgiel — przyp. red.)".

Roksana Węgiel staje w obronie ojca

W odpowiedzi na zarzuty dziennik Fakt skontaktował się z prawnikiem artystki, reprezentującym ją podczas procesu apelacyjnego z Universal Music Polska. Mecenas Paweł Janc podkreśla, że Roksana Węgiel nie zgadza się z ustaleniami sądu w kwestii jej ojca.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Sędzia Anna Maria Wesołowska spisała testament przed operacją. Sił do walki z chorobą dodawała jej rodzina

"Pani Roksana Węgiel nie zgodziła się z oceną Sądu w tym zakresie. Oczywiste jest, że dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka, a także nad sprawowaniem zarządu majątkiem dziecka. Do ewentualnej oceny sposobu sprawowania władzy powołany jest wyłącznie Sąd opiekuńczy, który nigdy nie stwierdził zagrożenia dobra dziecka w żadnym zakresie. Należy wskazać, że to właśnie Sąd opiekuńczy zezwolił ojcu Pani Roksany Węgiel na wystąpienie do Sądu z powództwem przeciwko Universal o ustalenie nieważności umowy zawartej pomiędzy Panią Roksaną Węgiel a Universal".

Prawnik dodał, że obecnie gwiazda sama zarządza swoim majątkiem.

"Pani Roksana Węgiel jest już pełnoletnia, sama zarządza swoim majątkiem i decyduje o przebiegu swojej kariery. Więcej informacji dotyczącej sprawy będziemy mogli udzielić po rozpoznaniu apelacji i ogłoszeniu wyroku w tym zakresie. Wyrok, który zapadł w I instancji jest nieprawomocny w zakresie, w jakim zaskarżyła go Pani Roksana Węgiel. W pozostałej części jest on już jednak prawomocny m.in. w zakresie ustalenia co do zasady nieważności umowy z Universal dotyczącej jej obowiązywania po osiągnięciu pełnoletności oraz dotyczącej nieważności zastrzeżenia kar umownych na niekorzyść Pani Roksany Węgiel. Z tej perspektywy Pani Roksana Węgiel uzyskała już satysfakcjonujące rozstrzygnięcie, które umożliwiło po osiągnięciu przez nią pełnoletności na dalszy rozwój kariery w zgodzie z jej wizją artystyczną" — czytamy.  

Roksana Węgiel, Kraków, 11.11.2023 r.

Roksana Węgiel, Kraków, 11.11.2023 rok
Fot. Artur Barbarowski/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.