Krzysztof Penderecki
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Dzisiaj 90. rocznica urodzin wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego

Podczas festiwalu Muzyki Europy Środkowej i Wschodniej "Eufonie" zostanie wykonana "Jutrznia" jego autorstwa

Katarzyna Piątkowska 23 listopada 2023 15:15
Krzysztof Penderecki
Fot. East News

W sobotę 25.11 o 19.30 wielki finał festiwalu Eufonie – V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowej i Wschodniej. Z tej okazji zostanie wykonana Jutrznia Krzysztofa Pendereckiego, która uczci 90. rocznicę urodzin Mistrza (23.11.1933). Po raz pierwszy od 1971 r., czyli od ponad pół wieku, w Warszawie (w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim) zabrzmią na jednym koncercie obydwie części monumentalnego dzieła w wykonaniu 230 artystów!
Siły połączą: orkiestra Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej, Poznański Chór Chłopięcy oraz znakomici soliści: Bożena Bujnicka, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Tomasz Konieczny, Volodymyr Tyshkov. Całością pokieruje ceniony dyrygent węgierski Zsolt Nagy.

 

Krzysztof Penderecki i festiwal Eufonie

Krzysztof Penderecki aktywnie angażował się w powstanie festiwalu Eufonie, od pierwszej edycji brał czynny udział w kreowaniu programu festiwalu, dobór wykonawców. Jego utwory wykonywane są podczas każdej edycji Eufonii – tak jest również w tym roku. Obok wspomnianej Jutrzni, usłyszeliśmy 2 dni temu Koncert na flet i orkiestrę Pendereckiego w wykonaniu Łukasza Długosza (flet) oraz ukraińskiej Orkiestry NUSO z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała. Wybitny polski flecista jest jednym z niewielu na świecie, którzy podejmują się wykonania tej kompozycji, wielokrotnie ją grywał pod batutą samego Mistrza. Elżbieta Penderecka osobiście uczestniczyła w tym koncercie.

Elżbieta Penderecka na festiwalu Eufonie
Fot. materiały prasowe

fot. Elżbieta Penderecka na festiwalu Eufonie

Eufonie to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów określanych jako Europa Środkowo-Wschodnia, prezentujący bogactwo muzyczne regionu rozciągającego się od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie i skandynawskie. Obszar ten to fascynujący tygiel ścierających się wpływów Wschodu i Zachodu, kipiący energią kulturową, która nieraz określała tożsamość narodów bez własnych państw. W tym roku różnorodna oferta repertuarowa Festiwalu Eufonie nawiązuje do tematu przewodniego, którym są tradycje ludowe. Organizatorem festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Co jeszcze przed nami?

Dziś, w czwartek 23.11 kolejne odkrycia. W muzyczną podróż w czasie i przestrzeni zabierze nas Hover State Chamber Choir - chór armeński, który w Polsce gości niezwykle rzadko. Urzekające głosy, harmonia, kunszt wokalny ściągają miłośników chóralistyki na ich występy na całym świecie. W piątek oryginalne ludowe klimaty: w Małej Warszawie do wspólnego śpiewu i tańca porwie publiczność Zespół Pieśni i Tańca Olza oraz Kapela Lipka (w planie dla chętnych nauka tanecznych kroków). W sobotę kończymy festiwal kameralnym koncertem na harfę i gitarę w wykonaniu AChDuo. W repertuarze Bartok, Tansman, Bogdanović, Sessler i Górecki - tym razem Mikołaj Piotr, którego kompozycja zabrzmi w Polsce prapremierowo. Dwaj ostatni kompozytorzy, którzy przylatują do nas z USA, zasiądą na widowni. Wieczorem w sobotę o 19.30 – wspomniana wyżej Jutrznia.

W ostatnich dniach (od 17 listopada) w ramach festiwalu Eufonie usłyszeliśmy szereg interesujących koncertów, m.in. BBC Symphony Orchestra, włoską pianistkę, Leonorę Armellini, koncert muzyki filmowej autorstwa L.U.C.-a, Łukasza Rostkowskiego do malowanej ekranizacji Chłopów (premierowe wykonanie orkiestrowe tej muzyki), koncert Bester Quartet, Michała Barańskiego, Roby Lakatosa i wielu innych!

Więcej na eufonie.pl

Streaming na żywo lub możliwość odtworzenia wybranych koncertów:

kanał YouTube Narodowego Centrum Kultury:

https://www.youtube.com/@NCKultury


 

SZCZEGÓŁY dot. KONCERTU JUTRZNI

25 listopada (sobota) 19.30, Kościół Wszystkich Świętych (Plac Grzybowski)

Krzysztof Penderecki: Jutrznia (Utrenja) (1969–1971)

na pięć głosów solowych, chór chłopięcy, dwa chóry mieszane i orkiestrę

  1. Złożenie Chrystusa do grobu (Grablegung Christi)

  2. Zmartwychwstanie (Auferstehung)

Bożena Bujnicka – sopran

Agnieszka Rehlis – mezzosopran

Rafał Bartmiński – tenor

Tomasz Konieczny – baryton

Volodymyr Tyshkov – basso profondo

Chór Filharmonii Narodowej

Bartosz Michałowski – dyrektor chóru

Poznański Chór Chłopięcy

Jacek Sykulski – dyrektor chóru

Sinfonia Varsovia

Zsolt Nagy – dyrygent

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…