Dwie Siostry
Fot. Forum
O TYM SIĘ MÓWI

To one stają za sukcesem wydawnictwa Dwie Siostry!

I właśnie otrzymały prestiżową europejską nagrodę

Katarzyna Piątkowska 27 marca 2018 13:15
Dwie Siostry
Fot. Forum

Joanna Rzyska, Jadwiga Jędryas i Ewa Stiasny odebrały w Bolonii nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Wydawcy Dziecięcego Roku. To prestiżowa nagroda przyznawana podczas najważniejszych targów książek dla dzieci co roku organizowanych w Bolonii.

Właścicielki wydawnictwa Dwie Siostry wiele razy wspominały, że gdy zaczęła się ich przygoda z książkami dla dzieci jeździły na targi i podziwiały przepiękne europejskie publikacje dla najmłodszych czytelników. Nie sądziły, że po 13 latach odbiorą taką nagrodę.

Jak trzy koleżanki zostały Dwiema Siostrami

Joanna Rzyska i Jadwiga Jędryas znają się jeszcze z podstawówki. W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej Joanna mówiła: „Razem śpiewałyśmy też w chórze, jeździłyśmy na rekolekcje, a potem tuż po studiach filologicznych w Warszawie, gdzie ja ukończyłam romanistykę, a Jadzia lingwistykę, spotkałyśmy się ponownie. Jadzia mieszkała już wtedy w Belgii i szukała sposobu na wydanie własnego tłumaczenia bajek Toona Tellegena o zwierzętach wrażliwcach. Tekst okazał się tak mocny i oryginalny, że żal nam było oddawać go jakiemuś obcemu wydawnictwu. Znałam Ewę Stiasny, młodą graficzkę, która miała własne studio graficzne. To ona zilustrowała Tellegena i rzuciłyśmy się na głęboką wodę. Pierwszą książkę wydałyśmy, nie mając jeszcze firmy, za własne oszczędności, mając jedynie wiarę, że dla chętnego nie ma nic trudnego”.

Pierwsza książka

To było 13 lat temu. Wydały „Nie każdy umiał się przewrócić”. A potem stworzyły wydawnictwo, które stawiało na jakość graficzną. Przecież chodzi o to, żeby dzieciom dostarczyć ładne książki, tak by chętnie po nie sięgały. W ciągu tych lat kilka wydanych przez nie książek stało się bestsellerami. „Mapy” czy „Pszczoły” zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Nie łączą ich więzy krwi, ale za to łączy podejście do dzieci. Uważają, że dziecko to po prostu poważna osoba i wymagający czytelnik. Nie zadowoli się byle czym. Magazyn Sukces pisał: „Skąd ten sukces, skoro inni wydawcy książek dla dzieci narzekają i w kółko powtarzają, że cienko przędą? – Mamy inne spojrzenie, nie zachwyca nas słodki anglosaski styl, wolimy mądre książki i ilustracje z pazurem, operujące skrótem, humorem... – wylicza Joanna. Z pewnością Dwie Siostry wniosły powiew świeżości na rynek wydawniczy. No, i one pierwsze wiedziały, że dzieciom podobają się nie tylko bajki.”

„W pewnym momencie wszystko zaiskrzyło. Zobaczyłyśmy, że ludzie za tym idą, że nam kibicują, wręcz żyją naszymi książkami. Może to idealizm albo naiwność, ale to kawał naszego życia i żmudnej pracy. Dzięki temu odniosłyśmy sukces”, mówiła dla Sukces pisany szminką Ewa Staisny.

Bologna Prize for the Best Children's Publisher of the Year to najbardziej prestiżowa nagroda dla wydawców dziecięcych na świecie, przyznawana co roku najlepszym oficynom z każdego z sześciu kontynentów świata.

Pięknie ilustrowana książka Botanicum Muzeum Roślin, Wydawnictwo Dwie Siostry
Fot. Materiały prasowe

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.