Agata Tuszyńska, Paryż
Fot. Archiwum prywatne Agaty Tuszyńskiej
ZE ŚWIATA KULTURY

Wielkie wyróżnienie dla Agaty Tuszyńskiej! Pisarka odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury

Otrzymała go z rąk Ambasadora Francji

Konrad Szczęsny 6 grudnia 2022 18:01
Agata Tuszyńska, Paryż
Fot. Archiwum prywatne Agaty Tuszyńskiej

To był wzruszający moment... We wtorek piątego grudnia 2022 roku Agata Tuszyńska odebrała z rąk Frédérica Billeta, Ambasadora Francji w Polsce, wyjątkowe wyróżnienie. Została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury w randze kawalera. Uroczystość miała miejsce w Warszawie, w rezydencji Ambasadora Francji. 

Agata Tuszyńska odznaczona przez Ambasadora Francji

Jak podkreślił Frédéric Billet, wieczór był swoistym hołdem złożonym literaturze i Frankofonii. W jego trakcie podkreślono dokonania artystyczne Agaty Tuszyńskiej, związane z kultywowaniem szeroko pojętej pamięci.

Zaczęła pani od osobistych wspomnień, by następnie zagłębić się w historię Żydów w Polsce i podzielić się z szeroką publicznością owocami swojej pracy, wydając liczne dzieła przetłumaczone na ponad 10 języków”, przypomniał Ambasador Francji (cytat za dzieje.pl).

Z kolei teatrolożka, historyczka i pisarka nie ukrywała swojego wzruszenia. „Składam podziękowanie językowi francuskiemu, francuskiemu malarstwu - pierwszemu, które mnie oczarowało. Wszystko to, co odkryłam potem, zawsze stawiam w relacji z tymi pierwszymi, olśniewającymi doświadczeniami. Składam podziękowania Francji i jej cudom architektury, które nigdy nie przestają mnie zachwycać i zadziwiać. Składam podziękowania Paryżowi - i tu od razu przychodzą mi na myśl słowa piosenki Yvesa Montanda: „W Paryżu 14 lipca w świetle lampionów tańczy się bez wytchnienia / w Paryżu”. Dziękuję Panu Ambasadorowi, dziękuję Francji, dziękuję moim Przyjaciołom”, mówiła Agata Tuszyńska.

Ambasador Francji podkreślił, że bohaterka wieczoru zawsze jest gotowa brać udział w inicjatywach związanych z debatami na temat powrotu antysemityzmu w Europie oraz odnowy życia żydowskiego w Polsce.

„Posługuje się pani doskonale językiem francuskim i jest pani związana z Francją. Jest pani jedną z wielkich postaci sceny literatury w Polsce. Dzisiejsze odznaczenie stanowi uhonorowanie pani kariery literackiej oraz pani zaangażowania w obronę drogich Francji wartości”, zaznaczył Frédéric Billet.

Serdecznie gratulujemy pani Agacie Tuszyńskiej tego prestiżowego wyróżnienia!  

Czytaj także: Agata Tuszyńska: „Być może poznałam mojego męża po to, żeby go przeprowadzić przez chorobę”

Agata Tuszyńska, Paryż
Fot. Archiwum prywatne Agaty Tuszyńskiej

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.