Agata Tuszyńska, Paryż
Fot. Archiwum prywatne Agaty Tuszyńskiej
ZE ŚWIATA KULTURY

Wielkie wyróżnienie dla Agaty Tuszyńskiej! Pisarka odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury

Otrzymała go z rąk Ambasadora Francji

Konrad Szczęsny 6 grudnia 2022 18:01
Agata Tuszyńska, Paryż
Fot. Archiwum prywatne Agaty Tuszyńskiej

To był wzruszający moment... We wtorek piątego grudnia 2022 roku Agata Tuszyńska odebrała z rąk Frédérica Billeta, Ambasadora Francji w Polsce, wyjątkowe wyróżnienie. Została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury w randze kawalera. Uroczystość miała miejsce w Warszawie, w rezydencji Ambasadora Francji. 

Agata Tuszyńska odznaczona przez Ambasadora Francji

Jak podkreślił Frédéric Billet, wieczór był swoistym hołdem złożonym literaturze i Frankofonii. W jego trakcie podkreślono dokonania artystyczne Agaty Tuszyńskiej, związane z kultywowaniem szeroko pojętej pamięci.

Zaczęła pani od osobistych wspomnień, by następnie zagłębić się w historię Żydów w Polsce i podzielić się z szeroką publicznością owocami swojej pracy, wydając liczne dzieła przetłumaczone na ponad 10 języków”, przypomniał Ambasador Francji (cytat za dzieje.pl).

Z kolei teatrolożka, historyczka i pisarka nie ukrywała swojego wzruszenia. „Składam podziękowanie językowi francuskiemu, francuskiemu malarstwu - pierwszemu, które mnie oczarowało. Wszystko to, co odkryłam potem, zawsze stawiam w relacji z tymi pierwszymi, olśniewającymi doświadczeniami. Składam podziękowania Francji i jej cudom architektury, które nigdy nie przestają mnie zachwycać i zadziwiać. Składam podziękowania Paryżowi - i tu od razu przychodzą mi na myśl słowa piosenki Yvesa Montanda: „W Paryżu 14 lipca w świetle lampionów tańczy się bez wytchnienia / w Paryżu”. Dziękuję Panu Ambasadorowi, dziękuję Francji, dziękuję moim Przyjaciołom”, mówiła Agata Tuszyńska.

Ambasador Francji podkreślił, że bohaterka wieczoru zawsze jest gotowa brać udział w inicjatywach związanych z debatami na temat powrotu antysemityzmu w Europie oraz odnowy życia żydowskiego w Polsce.

„Posługuje się pani doskonale językiem francuskim i jest pani związana z Francją. Jest pani jedną z wielkich postaci sceny literatury w Polsce. Dzisiejsze odznaczenie stanowi uhonorowanie pani kariery literackiej oraz pani zaangażowania w obronę drogich Francji wartości”, zaznaczył Frédéric Billet.

Serdecznie gratulujemy pani Agacie Tuszyńskiej tego prestiżowego wyróżnienia!  

Czytaj także: Agata Tuszyńska: „Być może poznałam mojego męża po to, żeby go przeprowadzić przez chorobę”

Agata Tuszyńska, Paryż
Fot. Archiwum prywatne Agaty Tuszyńskiej

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.