Premiery książki styczeń luty 2019, biografie
Fot. Materiały prasowe
KULTURA

Co czytać tej zimy? Najlepiej biografie niezwykłych kobiet!

Ordonówna, Villas, Maria Magdalena…

Marcin Brzeziński 10 lutego 2019 13:31
Premiery książki styczeń luty 2019, biografie
Fot. Materiały prasowe

Na wciąż długie zimowe wieczory polecamy wam biografie niezwykłych kobiet. Jest wśród nich historia żony byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Michelle Obamy i legendy przedwojennej Warszawy Hanki Ordonówny. Jest opowieść o gwieździe Kabaretu Starszych Panów niezrównanej Irenie Kwiatkowskie, o Hedy Lamarr, aktorce z Hollywood dzięki której powstały telefony komórkowe, a nawet o… biblijnej Marii Magdalenie. Zapraszamy do lektury!

Marie Benedict, Wszystkie życia Hedy Lamarr, Znak

Maj 1933. Dziewiętnastoletnia Hedwig Kiesler stoi na scenie wiedeńskiego teatru, ogłuszona owacjami. Widownia wstaje. Ktoś przekazuje na jej ręce ogromne bukiety róż. Ze środka widowni wpatruje się w nią tajemniczy mężczyzna.
Fritz Mandl jest charyzmatyczny i bajecznie bogaty. Przede wszystkim jednak jest faszystą, zaopatrującym w broń Niemców. W kuluarach nazywają go Sprzedawcą Śmierci. Wie, że Hedwig jest żydówką. Mimo to, zrobi wszystko, by ją poślubić. Ona zrobi wszystko, by chronić siebie i swoją rodzinę.
Kilka lat później świat obiega zaskakująca plotka – gwiazda kina, Hedy Lamarr, dokonuje odkrycia, które może pomóc w walce z nazistami. Kto skorzysta z jej wynalazku? Kim stała się Hedwig? Czy w jej burzliwym życiu znalazło się miejsce na prawdziwą miłość?

Premiery książki styczeń luty 2019, biografie, Marie Benedict, Wszystkie życia Hedy Lamarr, Znak
Fot. Materiały prasowe

Iza Michalewicz Iza, Jerzy Danilewicz, Villas, W.A.B.

Śpiewała, grała w filmach i musicalach. Występowała w paryskiej Olimpii i nowojorskim Carnegie Hall, przez kilka sezonów była gwiazdą rewii Casino de Paris w Las Vegas. W tej biografii reporterskiej autorzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, aby jedyna w swoim rodzaju artystka nie tylko nie zrobiła kariery na miarę swoich możliwości, ale spędzała starość niemal w ubóstwie, wyobcowana, w atmosferze niezdrowej sensacji. Nowe wydanie wzbogacono o dwa rozdziały opisujące to, co działo się po śmierci gwiazdy w grudniu 2011 roku, w tym m.in. postępowanie spadkowe i historię Elżbiety Budzyńskiej, opiekunki Villas.

Premiery książki styczeń luty 2019, biografie, Iza Michalewicz Iza, Jerzy Danilewicz, Villas, W.A.B.
Fot. Materiały prasowe

 Michelle Obama, Becoming. Moja historia, Agora

Michelle Obama opisuje doświadczenia, które ją ukształtowały – od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata godzenia macierzyństwa z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Z niebywałą szczerością, odwagą i humorem odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli się w centrum zainteresowania światowych mediów i jak wyglądało ich życie w Białym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawała Amerykę, a Ameryka poznawała ją. To zaskakująco intymny rozrachunek z życiem kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie odmawiała spełniania oczekiwań innych i której historia zachęca, by pójść w jej ślady.

Premiery książki styczeń luty 2019, biografie, Michelle Obama, Becoming. Moja historia, Agora
Fot. Materiały prasowe

Anna Mieszkowska, Miłość jej wszystko wybaczy, Prószyński i S-ka

O romansie dziewczyny z proletariackiego domu i arystokraty ze wspaniałego rodu Tyszkiewiczów plotkował cały artystyczny świat. Za jej uwolnieniem z Pawiaka wstawił się osobiście u Hitlera sam włoski król Wiktor Emanuel. A jej wrażliwość na los dzieci kazała jej zorganizować akcję poszukiwania i ewakuowania z głębi Rosji polskich sierot wojennych.
Piosenkarka, tancerka, aktorka okresu międzywojennego. Nazywana „czarodziejką sceny”. Nieprzemijającą sławę przyniosło jej wykonanie piosenki Miłość ci wszystko wybaczy z filmu Szpieg w masce. Ordonka została legendą, którą sama wykreowała. W relacjach najbliższych pozostała zwyczajna i tajemnicza jednocześnie. Ale jaka była naprawdę ikona przedwojennej piosenki?

Premiery książki styczeń luty 2019, biografie, Anna Mieszkowska, Miłość jej wszystko wybaczy, Prószyński
Fot. Materiały prasowe

Paweł F. Nowakowski, Maria Magdalena, Znak

Kim była Maria Magdalena? Kobietą wykonującą najstarszy zawód świata, żoną Jezusa i matką Jego dzieci, jak twierdził Dan Brown w Kodzie Leonarda da Vinci, czy może umiłowaną uczennicą Chrystusa równą apostołom, którą mężczyźni usunęli z kart Ewangelii?
Dlaczego od wieków Kościół taką czcią otacza prostą kobietę, a z czasem ludzie uczynili z niej ikonę popkultury? Co sprawiło, że stała się bohaterką wielu obrazów, dzieł literackich, filmów i piosenek? Dzięki czemu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła?
Ta książka to spotkanie z jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a przez to intrygujących postaci z Pisma Świętego.

Premiery książki styczeń luty 2019, biografie, Paweł F. Nowakowski, Maria Magdalena, Znak
Fot. Materiały prasowe

 Marcin Wilk, Kwiatkowska. Żarty się skończyły, Znak

W wieku siedemnastu lat zdecydowała, że nigdy nie będzie mieć dzieci. Nie chciała sławy, ale sława ją pociągała. Nawet, kiedy opiekowała się chorym mężem, w pokoju obok odbywały się próby. Przyrzekła sobie, że jeśli nie zostanie artystką, to pójdzie do klasztoru. Solidna, punktualna i niebywale pracowita. Legenda polskiego radia i telewizji. Imponowała mistrzostwem w teatrze i na estradzie. To dla niej teksty pisał Gałczyński. Rozśmieszała do łez. Prywatnie – pełna sprzeczności. Manewrowała między domem a pracą, luksusem a skromnością, skupieniem a przygnębieniem. W wywiadach oszczędna, tajemnicza, skłonna do konfabulacji. Marcin Wilk jako pierwszy dotarł do nie publikowanych dotąd pamiętników artystki, dokumentów, listów oraz fotografii. To pierwsza pełna biografia artystki.

Premiery książki styczeń luty 2019, biografie, Marcin Wilk, Kwiatkowska. Żarty się skończyły, Znak
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.