O TYM SIĘ MÓWI

Opisuje wstrząsające historie Arabek czy okłamuje czytelników? Sprawdzamy, kim jest Laila Shukri

Polce od lat udaje się zachować prywatność...

Gabriela Czernecka 12 maja 2020 19:53

Kim jest Laila Shukri? To jedna z najbardziej tajemniczych polskich pisarek. Ukrywająca się pod pseudonimem autorka bestsellerów jest Polką, mieszkającą w krajach arabskich. Jej mężem jest muzułmanin, z którym od lat podróżuje po świecie. Szybko zyskała popularność dzięki książkom, w których porusza poważne tematy uprowadzeń czy handlu ludźmi w celach wykorzystania seksualnego. Jej dzieła wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów i sprzedawały się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy. A kim jest autorka tych poruszających historii? Postać Laili Shukri wzbudza spore kontrowersje... 

Książki: Laila Shukri

Jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci na polskim rynku wydawniczym. Choć książki wydaje od 2014 roku, to wciąż niewiele o niej wiadomo. To, co do tej pory sama o sobie ujawniła sprawiło, że jej postać wzbudza spore kontrowersje, a zdaniem krytyków jej działalności, jest jedynie wymysłem, mającym na celu zapewnienie wysokiej sprzedaży książek.

Mimo to, trzeba przyznać, że książki Laili Shukri świetnie się sprzedają. Po raz pierwszy o tajemniczej autorce usłyszeliśmy w 2014 roku, kiedy ukazała się Perska miłość. Debiutancka powieść Laili Shukri opowiada o dramatycznych losach Lidki, polskiej studentki, która wyszła za mąż za Araba poznanego w Kuwejcie. Książka szybko podbiła serca czytelniczek, a niektóre źródła podają, że przedstawiona historia została oparta na jej osobistych doświadczeniach. Dwa lata później na rynku ukazała się kolejna książka Laili Shukri - druga część Perskiej miłości przedstawia historię Joanny, która od lat mieszka na Półwyspie Arabskim. Jest żoną biznesmena o imieniu Ali i matką jego trójki dzieci. Luksusowe życie Joanny zostaje zakłócone zdradą małżonka, a ona staje przed trudną decyzją dotyczącą tego, jak ma teraz wyglądać jej życie. I znów polskie grono czytelników nie zawiodło Laili, nic dziwnego, że szybko ukazały się kolejne tomy - Perska namiętność, Perska zazdrość i Perska nienawiść

Oprócz cyklu Perska miłość Laila Shukri ma także na koncie książki, które przedstawiają osobne historie. W 2015 roku światło dzienne ujrzała powieść Byłam służącą w arabskich pałacach, przedstawiająca historię hinduskiej służącej, która jako dziesięciolatka trafia do Kuwejtu jako tania siła robocza. Rok później fani pisarki mieli okazję przeczytać Jestem żoną szejka, w której według niektórych źródeł zawarła swoje własne doświadczenia i wykorzystała wydarzenia z własnego życia. Wśród jej najpopularniejszych książek ostatnich lat są także: Byłam kochanką arabskich szejków oraz Jestem żoną terrorysty.

Laila Shukri - kim jest autorka książek o arabskich kobietach?

Przedstawiane szokujące historie sprawiły, że czytelnicy w całej Polsce zaczęli zastanawiać się, kim jest autorka tych książek. Laila Shukri jest Polką mieszkającą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej mąż jest muzułmaninem i jednym z najbogatszych miejscowych szejków. Podobno nie wie, że jego żona zajmuje się pisaniem książek, dlatego też Polka podpisuje się pseudonimem Laila Shukri. Ze względu na surowe prawo i obyczaje Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dla własnego bezpieczeństwa, nie może ujawnić swojej tożsamości. Dlatego też, gdy udziela wywiadów szczelnie zasłania twarz i nikt do tej pory tak naprawdę nie wie, jak wygląda. Nic dziwnego, że pojawiają się podejrzenia, że jej nieprawdopodobna historia tak naprawdę została zmyślona.

Sama Laila odniosła się do tych plotek mówiąc wprost: „Nie chcę tego komentować, każdy ma prawo do swoich odczuć. Natomiast jeśli ktoś się wgłębi w moje książki to tam jest tak dużo rzeczy i detali, które są absolutnie niedostępne i niewiadome i niemożliwe do poznania ludziom z zewnątrz i nie występują jako wiadomości w Internecie, że w zasadzie to jest odpowiedź”, wyznała w 2018 roku w rozmowie z Magdaleną Drozdek dla Wirtualnej Polski. 

Zaznacza jednak, że pisanie przez nią książek jest możliwe ze względu na oddzielnie świata kobieco i męskiego wśród Arabów. „Mąż do tej pory nie wie, że ja piszę, ponieważ w świecie arabskim światy kobiet i mężczyzn są oddzielone, to znaczy mąż spędza dużo czasu w środowisku męskim. Ja jestem sama albo z kobietami. Natomiast z drugiej strony mąż również często wyjeżdża. To daje tę możliwość. Mąż nie zna polskiego. To wynika właśnie z tego oddzielenia. Kobieta jest pewnego rodzaju sacrum w świecie arabskim i w związku z tym są obszary, które są dostępne dla kobiet. Oddzielenie nie jest niczym dziwnym”, wyjaśniła.

Wszystkimi swoimi historiami niezmiennie szokuje Europejczyków, którzy żyją w świecie absolutnie odmiennych wartości. Zapytana o to, czy czasem czuje się jak ptaszek zamknięty w klatce mówi wprost: „Nie czasem, lecz często, ale to jest moje życie, to jest moja miłość, a teraz to jest też moja pasja, to pisanie. Póki mogę teraz te tajemnice Wschodu odkrywać to daje mi to takie poczucie spełnienia, oby to trwało dalej”.

W 2018 roku mówiła, że nie chciałaby zamieszkać znów w Europie. To utrudniłoby jej docieranie do różnych ludzi, ich tematów i poruszających historii: „Opisuję w jednej z książek, gdzie np. Arabki we własnym gronie się bawią i są to zabawy przesycone seksem, seksualnością i podejrzewam, że w Europie sobie tego nikt nie wyobraża, że tak jest. Wręcz są to wyuzdane historie”, wyjawia.  W jednym z wywiadów przyznała także, że mąż domagał się by przeszła na islam, ale jeszcze się na to nie zdecydowała: „Jeżeli ja się spotykam z takimi prośbami czy zachętą do przejścia na islam, to zawsze słyszę, że to wynika z troski moich przyjaciółek muzułmanek”. Choć mąż również ją do tego zachęcał, nie zdecydowała się na to. Za jego namową zaczęła jednak zasłaniać się:  „Mąż nakazał mi, żeby się zasłaniać i to było dla mnie na początku trudne, dlatego że zobaczenie siebie w lustrze bez włosów, w zasadzie bez twarzy, to jest taki moment, że pytam się kim ja jestem tak naprawdę”, wyznała.

Mąż nakazał mi, żeby się zasłaniać i to było dla mnie na początku trudne

Dla Laili Shukri książki są formą spełnienia, opisywanie czyichś historii jest ogromną pasją, z której nie chciałaby nigdy zrezygnować. Chętnie przybliża w nich zaskakujące historie Arabek, ale zaznacza „Te książki pełne są przemocy, zła i bólu też, tragedii, dramatu ludzkiego, natomiast to jest to piekło, które opisuję. Bo to chcę uwypuklić. Natomiast jest też druga strona islamu, muzułmanek i rodzin muzułmańskich, które żyją bardzo dobrze, są szczęśliwe, które nie zaznają przemocy, a wręcz przeciwnie, wielkiej miłości, troski i opieki ze strony swoich mężów. O tym trzeba jak najbardziej pamiętać”. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…