Książka „Wszystkie życia Hedy Lamarr” Znak
Fot. Materiały prasowe
KULTURA

Dzięki tej gwieździe dawnego Hollywood powstały… telefony komórkowe!

Poznajcie niezwykłą historię Hedy Lamarr!

Marcin Brzeziński 27 stycznia 2019 14:29
Książka „Wszystkie życia Hedy Lamarr” Znak
Fot. Materiały prasowe

Wydawało się, że świat zapomniał o Hedy Lamarr. W latach 40. była wielką gwiazdą Hollywood, ale jej śmierć w 2000 roku przeszła prawie niezauważona. Być może tylko fani Mela Brooksa zastanawiali się, dlaczego szeryf w Płonących siodłach nazywa się „Hedly Lamarr”… Niespodziewanie w ostatnich latach pojawiły się aż trzy biografie „najpiękniejszej kobiety świata”, bo tak już w latach 30 nazywano Hedy. Dzięki nim dowiadujemy się o drugim życiu aktorki. Zdziwienie wzbudza zwłaszcza fakt, że w 1942 roku opatentowała wynalazek pozwalający na skuteczne i niczym niezagrożone sterowanie… wojskowymi torpedami. Prawdziwą sensację jest jednak to, że bez jej technologii nie istniałyby współczesne piloty do telewizora i telefony komórkowe. Powtórzmy to jeszcze dobitniej, bez Hedy Lamarr nie było by smartfonów i premier kolejnych modeli Samsunga i Apple!

Najpiękniejsze kobiety w Hollywood

W Hollywood chętnie szafowano tytułem „najpiękniejsza kobieta”. Musiały się z nim zmagać m.in. Elizabeth Taylor, Ava Gardner, Carole Landis i Grace Kelly. Każda z nich robiła to na swój własny sposób. Taylor, przekonała świat, że jest więcej niż piękną twarzą, zyskując dwa Oscary. Gardner zamieniła tytuł „najpiękniejszej” na bardziej efektowny - „jedyna prawdziwa miłość Franka Sinatry”. Landis popełniła samobójstwo, zaś Kelly została prawdziwą księżniczką, choć jak mówili złośliwi „jej księstwo było niewiele większe od zakładu fryzjerskiego”. Hedy Lamarr wybrała drogę najbardziej zaskakującą, w której znalazło się miejsce m.in. na zagranie pierwszy raz w historii kina kobiecego orgazmu i sześć nieudanych małżeństw. Polecam jej biografię autorstwa Marie Benedict zatytułowaną Wszystkie życia Hedy Lamarr. Premiera już 30 stycznia 2019 roku!

Marie Benedict, Wszystkie życia Hedy Lamarr , Znak

Książka „Wszystkie życia Hedy Lamarr” Znak
Fot. Materiały prasowe

Hedy Lamarr w 1940 roku.

Książka „Wszystkie życia Hedy Lamarr” Znak
Fot. Materiały prasowe

Hedy Lamarr i Clark Gable w 1940 roku.

Książka „Wszystkie życia Hedy Lamarr” Znak
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?