Marc Elsberg
Fot. materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Co by się stało gdyby prezydent USA stanął przed sądem?

Książkę Marca Elsberga "Sprawa prezydenta" powinien przeczytać każdy zainteresowany polityką

Katarzyna Piątkowska 18 listopada 2021 14:15
Marc Elsberg
Fot. materiały prasowe

Wielbiciele thrillerów politycznych znają jego nazwisko bardzo dobrze. Marc Elsberg jest autorem takich bestsellerów jak Zero, czy Blackout, który został przetłumaczony na 15 języków.

Najnowszy thriller "Sprawa prezydenta" to gotowy materiał na film. Autor "odważył się" wytoczyć jednemu z najpotężniejszych ludzi na świecie fikcyjny protest. „Sprawa prezydenta” to lektura obowiązkowa na dzisiejsze czasy i fascynujący thriller polityczny na miarę „House of cards”

O czym jest "Sprawa prezydenta"?

Marc Elsberg wziął sprawiedliwość we własne ręce. W jego najnowszej książce były prezydent USA zostaje aresztowany przez Międzynarodowy Trybunał Karny pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych. To może być początek największego kryzysu dyplomatycznego od czasu drugiej wojny światowej. I jednego z najlepszych politycznych thrillerów jakie powstały w ostatnich latach.
Pomysł na fabułę „Sprawy prezydenta” to strzał w dziesiątkę. Najnowszą książkę Elsberga czyta się z niesłabnącą fascynacją. Ewentualne postawienie w stan oskarżenia byłej głowy państwa byłoby wydarzeniem bez precedensu. Mimo podejrzeń o łamanie prawa, w historii USA żaden z prezydentów nie stanął przed sądem, mimo, że zdaniem wielu afera Watergate przy dokonaniach Donalda Trumpa to małe piwo. Lista zarzutów wobec ostatniego prezydenta jest długa i wielowątkowa. Ale nie on jeden zasługuje na porządne śledztwo. Co może zaskakiwać, mimo, że główny bohater „Sprawy prezydenta” nosi inicjały D.T., inspiracją do jego powstania mieli być wszyscy trzej – Donald Trump, Barack Obama i George W. Bush.

Marc Elsberg

Elsberg ma to do siebie, że nie boi się stawiać pytań, które wszyscy chcielibyśmy zadać i drążyć tematu póki nie znajdzie na nie odpowiedzi. To dlatego każda z jego książek z miejsca zyskuje status bestsellera, a na jego koncie są już nie setki tysięcy, a miliony sprzedanych egzemplarzy. Siłą najnowszego thrillera pisarza jest nie tylko pędząca jak w najlepszych filmach sensacyjnych akcja – praca jaką autor włożył w research do książki jest imponująca. Elsberg prostym językiem wyjaśnia wszystkie polityczne, historyczne i technologiczne powiązania. Ujawnia kulisy wielkiej polityki z zacięciem dziennikarza śledczego. Zabiera nas za kulisy kampanii prezydenckiej, gdzie zdobycie stołka warte jest każdej ceny. Pokazuje jakie możliwości dają nowe technologie, obnaża techniki manipulacji i zarządzania informacją. W epoce fake newsów i wirtualnej rzeczywistości, kiedy w siłę rosną teorie spiskowe, każdy fakt można poddać w wątpliwość – wystarczy zasugerować, że stoją za nim armię rosyjskich trolli. A kiedy nic już nie jest pewne, skąd mamy wiedzieć, co wydarzyło się naprawdę?  
 

TAGI #książka #USA

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.