almodovar z partnerem
Fot. Europa Press Entertainment/Europa Press via Getty Images
HISTORIA MIŁOŚCI

Nieznana miłość Pedro Almodóvara. Kogo kocha słynny hiszpański reżyser? 

Wszyscy piszą o jego kobietach i muzach, a on od 20 lat ma partnera, byłego modela

Agnieszka Dajbor 25 września 2023 14:45
almodovar z partnerem
Fot. Europa Press Entertainment/Europa Press via Getty Images

Pedro Almodóvar to jeden z najbardziej znanych hiszpańskich artystów. W Polsce jego filmy są bardzo popularne, wystarczy wymienić: „Kobiety na skraju załamania”, „Porozmawiaj z nią”, „Przerwane objęcia”, „Ból i blask”, czy „Wszystko o mojej matce”. Almodóvar często robi filmy o kobietach, znane są jego filmowe muzy, Victoria Abril, Penelope Cruz. Ale jest ktoś ważniejszy niż wszyscy inni. To partner życiowy reżysera, Fernando Iglesias Más. Jak ułożyły się losy tej pary?

Pedro Almodóvar i Fernando Iglesias Más: historia miłości

Pedro Almodóvar Caballero urodził się 25 września 1949 roku, aż trudno uwierzyć, że kilka dni temu obchodził 74. rocznicę urodzin! Zawsze bardziej przypominał punka niż poważnego reżysera. Jego partner jest o 18 lat młodszy, Fernando Iglesias Más urodził się w zamożnej, konserwatywnej rodzinie.

Sam Pedro Almodóvar pochodzi z rodziny winiarzy, przyszedł na świat w małej wiosce, w suchej i gorącej prowincji Kastylia La-Mancha. Uczył się w zakonnej szkole ojców Salezjanów. Rodzina marzyła, że zostanie księdzem. Mając 17 lat, powiedział rodzicom, że wyjeżdża do Madrytu, wbrew ich woli. „To była jedyna poważna rozmowa, jaką odbyliśmy. Ojciec oznajmił, że odstawi mnie na posterunek Guardia Civil, ponieważ byłem nieletni. Powiedziałem mu, że może zrobić, co chce, ale ja zamierzam jechać i koniec. Musieli widzieć niespotykaną determinację, bo się przestraszyli…”, mówił w rozmowie dla "Gazety Wyborczej".

Zobacz też: Mentor i jego muza: Pedro Alomodovar i Penelope Cruz. Nie istnieliby bez siebie

almodovar z aktorkami
Fot. Pedro Almodovar ze swoimi aktorkami, od lewej do prawej: Julieta Serrano, Carmen Maura, Cecilia Roth, Cristina Sánchez Pascual and Marisa Paredes. EFE/Forum - Venice (Italy)

W Madrycie studiował i pracował (11 lat) w administracji dużej firmy Telefonica, dzięki czemu mógł sobie kupić kamerę. Sprzedawał też różne rzeczy na słynnym madryckim pchlim targu El Rastro. Jego dzieciństwo i młodość upłynęły w czasach dyktatury generała Franco. Dopiero po jej obaleniu Pedro Almodóvar wraz z innymi artystami wziął udział w La Movida - odrodzeniu hiszpańskiej sztuki. Pisał opowiadania, rysował komiksy, występował w teatrze. Pierwszym filmowym sukcesem Pedro Almodóvara był obraz „Czym sobie na to zasłużyłem” z 1984 roku z Carmen Maurą, jedną z ulubionych aktorek hiszpańskiego reżysera. 

Pedro Almodóvar: jeszcze nie wiedziałem, że jestem gejem, ale czułem się wykluczony

Pedro Almodóvar nigdy nie ukrywał, że jest gejem. Bywało to dla niego trudne. „Kiedy mówię w <Bólu i blasku>, że nie jestem synem, którego oczekiwała moja matka, i że jest mi przykro, że byłem rozczarowaniem, nie mówię tak naprawdę o matce, ale o ludziach z mojej wsi, o tym, jak patrzą, kiedy już domyślają się, że coś jest nie tak. Sam nie wiesz jeszcze, że jesteś gejem, ale bardzo dobrze rozumiesz, że cię wykluczają. To dość trudne doświadczyć takiego odrzucenia jako dziecko. Takie coś odciska na człowieku brutalne piętno”, mówił w jednej z rozmów.

A jednak zwykle otaczały go kobiety. Ze względu na tematykę i bohaterki jego filmów, dużo mówiło się o  otaczających Almodóvara znajomych, o matce, o jego aktorskich muzach. On sam mówi o sobie, że prywatnie jest skromny i nieco wycofany. Mało wiadomo o jego życiu uczuciowym. O partnerze Fernando Iglesiasie Más wiedzą wtajemniczeni.

Zobacz też: Próba uduszenia matki, załamanie nerwowe, uzależnienie i myśli samobójcze. Jak wygląda życie Heather Locklear?

almodovar , fernando i penelope
Fot. Pedro Almodovar, Fernando Iglesias Mas i wielka muza reżysera - Penelope Cruze, fot. S. Rudd/Patrick McMullan via Getty Images

Kim jest partner Pedro Almodóvara?

Tymczasem reżyser i jego partner są razem od ponad 20 lat. Kim jest Fernando Iglesias Más? Kiedyś był modelem - znanym w Hiszpanii i koszykarzem. Do dzisiaj uczy dzieciaki gry w kosza. Zarabiał też na życie jako PR znanych madryckich nocnych klubów, takich jak Riviera, Empire. Jak mówi, brał każdą pracę, która wchodziła mu w ręce. Czy inaczej: brał byka za rogi, gdy stanął na jego drodze. Dzisiaj jest fotografem i członkiem ekipy Pedro, grał w jego filmach, m.in. w „Porozmawiaj z nią”, był księdzem w „Złej edukacji” (2004) i zagrał jednego z kelnerów w „Przerwanych objęciach” (2009).

Pedro Almodóvar i jego chłopak tworzą osobliwy związek. Nie mieszkają razem. Kiedy podróżują służbowo biorą w hotelu oddzielne pokoje, jak każdy inny członek zespołu. „Moja rola w trupie Almodóvara to... praca. Praca w środowisku artystycznym, która jest cudem, przywilejem. Poza tym wszystko bardzo ułatwiają. To luksus” – mówił Fernando w „Vanity Fair”. On sam mieszka w madryckiej dzielnicy Malasaña, z matką, którą z oddaniem się opiekuje. Almodóvar w pobliskiej dzielnicy Argüelles.

Fernando Iglesias Más jest bardzo lubiany, członkowie ekipy Pedro Almodóvara mówią, że wnosi dużo spokoju, jest przyjazny i optymistyczny. Zawsze był samotny, w młodym wieku stracił ojca i brata. Obaj z Pedro są w gruncie rzeczy nierozłączni, wspierają się, jeżdżą razem na wakacje na Ibizę. Można ich też zobaczyć w Madrycie na premierach operowych, czy teatralnych. Nawet zachowując dyskrecję, trudno nie zobaczyć Fernanda, który ma prawie 2 metry wzrostu i jest przystojnym przyciągającym wzrok mężczyzną 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.