Oscary 2021
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Oscary 2021 już w kwietniu. Kiedy poznamy tytuły i nazwiska walczących o statuetki?

Oto wszystko, co wiemy o tegorocznych Oscarach!

Gabriela Czernecka 19 stycznia 2021 14:13
Oscary 2021
Fot. Getty Images

Kiedy odbędą się Oscary 2021? W tym roku branża filmowa mierzy się z wieloma przeciwnościami losu. Zamknięte kina, przerwane plany zdjęciowe, przesunięte premiery… Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła także na wydarzenia związane ze światem kultury. Gala rozdania Oscarów 2021 nie jest wyjątkiem. Początkowo podawano, że impreza zostanie odwołana, ale ostatecznie podjęto decyzję o przeniesieniu gali na odleglejszy termin. Co wiemy o tegorocznych Oscarach? Poznajcie szczegóły.

Oscary 2021 kiedy

Początkowo tegoroczna gala Oscarów 2021 miała odbyć się w tradycyjnym dla filmowego wydarzenia terminie, czyli pod koniec lutego. Ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy zdecydowali jednak, by gala odbyła się w innym terminie. Ostatecznie podjęto decyzję, by przesunąć imprezę o dwa miesiące. Tegorocznych laureatów Oscarów 2021 poznamy więc dopiero 25 kwietnia 2021 roku. 

Oscary 2021
Fot. Getty Images

Oscary 2021 nominacje

To jednak nie jedyne zaskoczenie. W związku z tym, że gala oscarowa odbędzie się nieco później, to w czasie przesunęła się także data publikacji tak zwanej shortlisty kandydatów oraz pełnej listy nominowanych. Według najnowszych informacji shortlista nominowanych do Oscara 2021 podana zostanie 9 lutego 2021 roku. Już jednak przewiduje się, czyje i jakie filmy mogą znaleźć się wśród grona faworytów.

Obecnie spekuluje się, że szansę na Oscara 2021 będzie miał między innymi film Nomadland. O czym jest nowa produkcja z udziałem Frances McDormand (zwyciężczyni Oscara 2018 za rolę w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)? To historia kobiety, która traci swój dobytek i decyduje się na wędrowne życie współczesnej nomady. Wśród faworytów wymienia się także film Aarona Sorkina Proces siódemki z Chicago opowiadający o tym, jak pokojowy protest przerodził się w brutalne starcie z policją. W rolach głównych m.in. Eddie Redmayne. Jeremy Strong, Joseph Gordon-Levitt czy Sacha Baron Cohen.

Sugeruje się, że o szansę na statuetkę Oscara 2021 powalczy także film West Side Story, muzyczna produkcja inspirowana dramatem Szekspira Romeo i Julia. Faworytem był również film Diuna z iście gwiazdorską obsadą(m.in. Timothee Chalamet, Revecca Gerguson, Oscar Isaac, Zendaya, Jason Mamoa), jednak premierę filmu przeniesiono dopiero na październik 2021 roku. Pełna lista tegorocznych nominacji do Oscarów 2021 zostanie ujawniona 15 marca 2021 roku, na 5 tygodni przed wręczeniem statuetek.

Oscary 2021 polskie filmy

Amerykański portal Variety sporządził listę dwudziestu produkcji spoza Stanów Zjednoczonych, które mają największe szanse na otrzymanie nominacji do Oscara 2021 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Propozycje serwisu często pokrywają się z wyborami Akademii. Na liście filmów nieanglojęzycznych serwisu znalazły się filmy dwóch polskich reżyserek - Śniegu już nigdy nie będzie Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz Szarlatan Agnieszki Holland. Film Szumowskiej typowany jest jako polski kandydat do Oscara, z kolei film Holland jako czeski.  

Oscary 2021
Fot. Getty Images

Oscary 2021
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.