Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe
OSCARY 2020

Oscary 2020: oto aktorki nominowane za najlepszą rolę drugoplanową. Która zdobędzie statuetkę?

Oscary 2020 już niebawem!

Ida Marszałek 7 lutego 2020 07:45
Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe

Oscary 2020: najlepsze aktorki drugoplanowe - to jedna z nielicznych kategorii, w której płeć piękna będzie błyszczeć, bowiem ten rok z pewnością nie należy do filmowych reżyserek. Spośród nominowanych do Oscara filmów tylko jedno dzieło jest autorstwa kobiety. Wygląda na to, że podczas tegorocznej ceremonii płeć piękna błyszczeć będzie tylko w dedykowanych dla niej kategoriach. Za najlepszą rolę drugoplanową są nominowane same gwiazdy: i te wschodzące i te z długim stażem: Margot Robbie, Scarlett Johansson, Kathy Bates, Florence Pugh oraz Laura Dern. Oscary 2020 już z 9 na 10 lutego. Przyjrzyjmy się, która z aktorem ma największe szanse na wygraną Oscara 2020 w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa!

OSCARY 2020 NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: MARGOT ROBBIE

Kariera Margot Robbie rozwija się w zawrotnym tempie. Za 29-letnią aktorką ciężko nadążyć! W zeszłym roku zagrała w 3 filmach i aż 2 z nich - Pewnego razu... w Hollywood i Gorący temat - biorą udział w wyścigu oscarowym. Plany Robbie na przyszły rok przedstawiają się równie ambitnie: zapowiedziane są 3 filmy z jej udziałem, w tym wzbudzająca ogromne emocje produkcja Barbie, w której aktorka ma wcielić się w postać tytułowej lalki. Tegoroczna nominacja za rolę Kayly Pospisil, fikcyjnej producentki stacji telewizyjnej Fox News w filmie Gorący temat jest już drugą w jej karierze. Dwie oscarowe role aktorki łączy typ bohaterki, gotowej na wszystko by odnieść sukces i zmuszanej przez toksyczne otoczenie do radykalnych kroków. O ile jej postać w filmie Jestem najlepsza. Ja, Tonya była pod wpływem swojej destrukcyjnej matki, to Kayla Pospisil staje się ofiarą dobrze zorganizowanej zmowy milczenia, na czele której stoi sam szef stacji, Roger Ailes. Molestowane przez właściciela medialnego imperium pracownice postanawiają zbuntować się przeciwko systemowi pobłażliwemu wobec tego typu zachowań. Temat bardzo na czasie w dobie #metoo.

Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe

OSCARY 2020 NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: SCARLETT JOHANSSON

Będziemy naprawdę zaskoczeni, jeśli nie otrzyma w tym roku Oscara 2020! Scarlett Johansson Pomimo szeregu doskonałych ról, Akademia postanowiła docenić artystkę dopiero teraz. Być może podwójna nominacja to chęć zadośćuczynienia za zignorowanie tak genialnych ról aktorki jak te w filmach: Ona, Wszystko gra czy Między słowami. To jednak tylko przypuszczenia, a fakty są takie, że Johansson w obu oscarowych filmach zagrała cudownie. W Jojo Rabbit wciela się w mamę, o jakiej marzy każde dziecko. Silną, dobrą, serdeczną, potrafiącą cieszyć się życiem i przekazywać tą radość innym oraz mającą w sobie ogromne pokłady zrozumienia. Jest to szczególnie istotne, jeśli tak jak jej bohaterka, ma się za syna młodocianego nazistę. Który na dodatek przyjaźni się z wyimaginowanym Adolfem Hitlerem. Wprawdzie postać Scarlett potrzebuje do tego wielu butelek wina, ale z wrodzonym wdziękiem udaje jej się podporządkować sobie zarówno małego zwolennika nazistowskiej ideologii jak i wyższych rangą żołnierzy. A o tym, że retro stylistyka filmu bardzo sprzyja urodzie aktorki, nie musimy chyba wspominać.

Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe

OSCARY 2020 NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: KATHY BATES

Laureatka Oscara za rolę w filmie Misery, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna Kathy Bates jest obecna branży rozrywkowej od lat 60. Na dużym ekranie zadebiutowała u samego Miloša Formana w komedii Odlot. Współpracowała z Robertem Altmanem, Woodym Allenem oraz zagrała w kultowym Titanicu Jamesa Camerona. Teraz stanęła przed kamerą wielokrotnie nagradzanego Clinta Eastwooda i wcieliła się w matkę ofiary medialnej nagonki, tytułowego Richarda Jewella. Prawdziwa historia bohaterskiego ochroniarza, który podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1996 roku uratował wiele ludzkich istnień, by później zostać głównym podejrzanym FBI, nie jest pierwszą tego typu w karierze Eastwooda, który lubuje się w przedstawianiu aparatu władzy jako miażdżącego systemu. Czy rola matki walczącej o uznanie niewinności syna przyniesie Kathy Bates kolejne laury?

Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe

OSCARY 2020 NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: FLORENCE PUGH

Wschodząca gwiazda kina, Florence Pugh zdecydowanie ma się w tym roku czym pochwalić. Midsommar. W biały dzieńMałe kobietki to 2 cieszące się sławą filmy, w których zagrała, a za za chwilę czeka ją premiera kolejnej hollywoodzkiej superprodukcji - Czarnej Wdowy z Universum Marvela. Czy najmłodsza spośród wszystkich nominowanych aktorek ma szansę na statuetkę? Zagrana przez nią rola Amy March w Małych kobietkachmiała z pewnością jeden z największych potencjałów dramatycznych w całym filmie. Najmłodsza i najbardziej egocentryczna z sióstr, zawsze w cieniu przebojowej i zbuntowanej Jo, nieustannie zaniepokojona swoim wyglądem. I od najmłodszych lat nieszczęśliwie zakochana w potencjalnym przyszłym narzeczonym starszej siostry. Pugh nie można odmówić talentu, choć twórcy filmu wiele zaryzykowali zatrudniając bardzo dojrzale wyglądającą aktorkę do roli dziewczynki o delikatnej urodzie jaką była książkowa Amy. Czy było to dobre posunięcie? To się okaże.

Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe

OSCARY 2020 NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: LAURA DERN

Jeśli Adam Driver i Scarlett Johansson są siłą napędową Historii małżeńskiej, to z pewnością jego największą ozdobą jest cudowna Laura Dern. Oscary 2020 zapowiadają się naprawdę obiecująco, a już szczególnie w tej kategorii. Patrząc na Laurę nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że mogłaby kiedykolwiek zejść poniżej nieosiągalnego dla zwykłych śmiertelników poziomu. A w swoim emploi ma filmy najróżniejszej maści. Od Dzikości serca Davida Lyncha, po Park Jurajski Stevena Spielberga. Laura Dern potrafi zagrać wszystko i zawsze zapada w pamięć. A w ostatnim czasie za sprawą roli Renaty Klein w Wielkich kłamstewkach stała się uosobieniem nieposkromionej kobiecej siły. I jej epicki monolog w Historii małżeńskiej tylko to potwierdza. W ustach żadnej innej aktorki słowa o podstawach judeochrześcijańskiej kultury nie wybrzmiałyby tak samo dobitnie. Możemy się założyć, że rola przebojowej prawniczki, reprezentującej rozwodzącą się i walczącą o prawa rodzicielskie bohaterkę, została napisana właśnie z myślą o niej. I wcale się nie zdziwimy jeśli 3 nominacja aktorki przyniesie jej wygraną. 

Oscary 2020
Fot. Materiały prasowe

Wyniki Oscarów 2020 będziemy relacjonować na żywo już 10 lutego. Bądźcie z nami! 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.