OSCARY 2020

Muza Davida Lyncha, czyli fantastyczna Laura Dern. Oto najlepsza aktorka drugoplanowa!

Przypominamy najlepsze role aktorki

Ida Marszałek 10 lutego 2020 03:20

Oscary 2020: Laura Dern najlepszą aktorką drugoplanową! Błyszczała zarówno w groteskowych filmach Davida Lyncha, jak i przygodowych produkcjach Stevena Spielberga. Laura Dern ma wiele twarzy i nigdy nie schodzi poniżej wysoko postawionej poprzeczki! Jako dziecko dwójki aktorów: Diane Ladd i Bruce’a Derna, gwiazda pojawiała się na ekranie już od najmłodszych lat. Uznanie przyniosła jej współpraca z ekscentrycznym reżyserem Davidem Lynchem, natomiast międzynarodową sławę zyskała dopiero grając w Parku Jurajskim Spielberga. Równie chętnie co na dużym ekranie Dern występuje również w produkcjach telewizyjnych.

W ostatnim czasie za sprawą roli Renaty Klein w Wielkich kłamstewkach stała się uosobieniem nieposkromionej kobiecej siły. I jej epicki monolog w Historii małżeńskiej tylko to potwierdza. W ustach żadnej innej aktorki słowa o podstawach judeochrześcijańskiej kultury nie wybrzmiałyby tak samo dobitnie. Możemy się założyć, że rola przebojowej prawniczki, reprezentującej rozwodzącą się i walczącą o prawa rodzicielskie bohaterkę, została napisana właśnie z myślą o niej – co udowodniła zdobyciem Oscara 2020!

Oscary 2020: Laura Dern najlepsze role

Blue Velvet (1986)

Pierwsza poważna rola Laury Dern i pierwsza współpraca z Davidem Lynchem. W Blue Velvet aktorka wcieliła się w Sandy, córkę detektywa Williamsa, prowadzącego dochodzenie w sprawie tajemniczego morderstwa. Rozwikłać tę zagadkę próbuje również ukochany dziewczyny, Jeffrey (Kyle MacLachlan), który znajduje w swoim ogrodzie obcięte ucho. W przerysowanym świecie pełnym erotycznych fantazji i przemocy, to Sandy jest słodką, niewinną istotą, która pomaga głównemu bohaterowi odkryć jego prawdziwe pragnienia.

Dzikość serca (1990)

Prawdziwie kultową postać Laura Dern stworzyła w innym dziele Davida Lyncha, zdobywcy Złotej Palmy w Cannes, Dzikości serca. U boku Nicolasa Cage'a zagrała w filmie złożonym z klisz, cytatów i groteskowych przerysowań. Bohaterka Dern - Lula - jest szaleńczo zakochana w swoim chłopaku Sailorze. Para kochanków musi uciekać przed zbirami nasłanymi przez matkę dziewczyny, która twierdzi,  że nie akceptuje związku córki ze względu na kryminalną przeszłość jej wybranka. Dzięki lekkomyślnej parze kurtka z wężowej skóry i koronkowe rajstopy na zawsze zapisały się w historii kina.

Historia Rose (1991)

Pierwsza nominacja Laury Dern do Oscara. Fabuła opowiada historię młodej dziewczyny, Rose, która zostaje gospodynią u cieszącej się nienaganną opinią rodziny. Dziewczyna ma jednak pewien problem: jest bardzo rozbudzona seksualnie i zupełnie tego nie kontroluje. Jej niezwykły urok sprawia, że żaden mężczyzna nie może jej się oprzeć. Złe prowadzenie Rose sprawia, że konserwatywnej rodzinie ciężko ją zaakceptować.

Park Jurajski (1993)

Dzięki roli w megaprodukcji Stevena Spielberga Laura Dern zyskała rozpoznawalność na całym świecie! W Parku Jurajskim wcieliła się w paleontolog dr Ellie Sattler. Wrażliwa badaczka wraz z grupą wybrańców trafia na tajemniczą wyspę, by jako jedna z pierwszych osób zwiedzić szczególny park rozrywki. Jego twórca - John Hammond - zamierza zbić fortunę na niecodziennych eksponatach: dinozaurach, które rodzą się na nowo za pomocą odnalezionego w skamielinach DNA. Zachwyt naukowców szybko się kończy, kiedy okazuje się, że człowiek nie jest w stanie okiełznać natury.

Dzika droga (2014)

Drugą oscarową nominację aktorka zdobyła za Dziką drogę - ekranizację autobiograficznej książki Cheryl Strayed. Opowiada ona o samotnej pieszej podróży bohaterki (Reese Witherspoon), która na nowo musi przejąć kontrolę nad swoim życiem. Ponad tysiąc przebytych mil ma pomóc jej poradzić sobie z bolesną przeszłością i wypełnić lukę po zmarłej matce, w którą wcieliła się Laura Dern.

Wielkie kłamstewka (2017)

Serial, na którego punkcie oszalał cały świat! A jednym z jego największych atutów jest Laura Dern w roli Renaty Klein - kobiety, która osiągnęła wszystko i nikomu nie da sobie niczego odebrać. W szczególności lekko zdziecinniałemu mężowi, który najbardziej kocha swoją kolekcję zabawkowych pociągów. Z buntowniczym gniewem Renaty utożsamia się wiele kobiet, które ciężko pracują by znaleźć dla siebie miejsce w nieprzychylnie nastawionym do nich systemie. 

Historia małżeńska (2019)

W Historii małżeńskiej Laura Dern ponownie wcieliła się w kobietę sukcesu - doskonałą w swym fachu prawniczkę, która pomaga głównej bohaterce, Nicole, uporać się z rozwodem. Jakimś sposobem aktorce udało się wykreować spójną postać złożoną z samych sprzeczności. Bohaterka Dern momentami wręcz tryska empatią i dobra wolą, by za chwilę zmienić się w krwiożerczą bestię gotową wyssać z męża Nicole całą krew (mimo wyraźnego sprzeciwu swojej klientki). Miejscami przerysowana postać, uświadamia nam jak bardzo skutecznie biurokracja zwalcza wszystko co ludzkie. Na wspomnienie zasługuje również godna Oscara przemowa o krzywdzącym wpływie naszej kultury na sposób w jaki różnicujemy role matek i ojców. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…