Co wiemy o najgłośniejszym tytule roku?

Ida Marszałek 10 lutego 2020 05:35

Oto najlepszy film według wyników 92. ceremonii rozdania Oscarów – statuetkę otrzymał Parasite, czyli miejscami zabawna historia o wciąż funkcjonujących w nowoczesnym świecie współzależnościach klasowych, w której jednak zdecydowanie przeważa gorzki ton.

Oscary 2020: Fabuła filmu Parasite

Parasite opowiada o dwóch rodzinach: tej mieszkającej w slumsach, zmuszonej, by korzystać z internetu pobliskich sklepów i zajmującej się (i to niezbyt udolnie) składaniem pudełek na pizzę oraz tej mieszkającej w pięknej willi na wzgórzu, posiadającej służbę, liczne zdjęcia portretowe na wzór rodziny królewskiej oraz zajmującej się bliżej nieokreślonymi zawodami. Kiedy biedna rodzina za pomocą podstępu dostaje pracę w domu bogaczy rodzi się pytanie: kto jest tutaj tytułowym pasożytem?

Oscary 2020 najlepszy film Parasite

Nie jest to pierwszy film koreańskiego reżysera który zachwycił. Okja również zbierała liczne pochwały, choć nie otrzymała żadnej nagrody. Jak Bong Joon-ho trafnie stwierdził podczas odbierania Złotego Globa za najlepszy film zagraniczny: wystarczy, że Amerykanie pokonają barierę w postaci napisów filmowych, a poznają wiele niesamowitych dzieł spoza swojego kręgu kulturowego. Na szczęście Parasite został należycie doceniony sześcioma nominacjami oscarowymi. Film zdobył już w tym sezonie cały szereg nagród, czy dołączy do nich ta najważniejsza statuetka?

Oto 7 zaskakujących faktów o wielkim zwycięzcy tegorocznych Oscarów! 

1/7
zdjęcie z filmu Parasite
Copyright @materiały prasowe
1/7

"Parasite" otrzymało rekordowe, podczas zeszłorocznego festiwalu w Cannes, owacje na stojąco. Publiczność oklaskiwała Bonga Joon-ho i jego film całe 8 minut. Aż 2 minuty więcej niż film słynnego Quentina Tarantino!

2/7
Oscary 2020
Copyright @Kadr z filmu "Parasite"
2/7

Przed rozpoczęciem pokazów w Cannes, na ekranie pojawiała się prośba reżysera skierowana do dziennikarzy, by nie zdradzali w swoich recenzjach fabuły jego filmu. Zamieszczany w artykułach opis "Parasite" miał się ograniczać do informacji, które można było wywnioskować z trailera.

3/7
Oscary 2020
Copyright @Kadr z filmu "Parasite"
3/7

Okazuje się, że największym fanem Bonga Joon Ho jest... sam Quentin Tarantino! Na liście ukochanych filmów słynnego amerykańskiego reżysera znajdują się aż dwa nakręcone przez koreańskiego twórcę. Żeby spotkać się ze swoim idolem, Tarantino poleciał specjalnie na festiwal filmowy w Pusan!

4/7
Oscary 2020
Copyright @Kadr z filmu "Parasite"
4/7

Bong Joon-ho to prawdziwy ekscentryk! Ponoć entuzjastyczną reakcję canneńskiej publiczności na swój film skwitował słowami: "Dziękuję, wystarczy już. Idziemy do domu."

5/7
Oscary 2020
Copyright @Kadr z filmu "Parasite"
5/7

Bong Joon-ho zaczął prace nad filmem "Parasite" już w 2013 roku. Pierwotnie miał on nosić tytuł "Kalkomania"!

6/7
Oscary 2020
Copyright @Kadr z filmu "Parasite"
6/7

Bogaci bohaterowie filmu "Parasite" są pod ogromnym wrażeniem kultury amerykańskiej. Ma to swoje źródła w historii Korei Południowej, która po wojnie pozostawała pod ochroną USA, jako jedno z nielicznych antykomunistycznych państw w tej części świata.

7/7
Oscary 2020
Copyright @Kadr z filmu "Parasite"
7/7

Bong Joon-ho wyjątkowo często współpracuje z Songiem Kang-ho, który zagrał aż w 4 jego filmach. To jeden z najsłynniejszych koreańskich aktorów. W "Parasite" wcielił się on w rolę ojca ubogiej rodziny.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.