Tom Cruise i Scarlett Johansson bojkotują Złote Globy
Fot. Steve Granitz/WireImage / Daniele Venturelli/WireImage
ZE ŚWIATA FILMU

Tom Cruise oddał statuetki, Scarlett Johansson bojkotuje. Złote Globy w ogniu krytyki

Organizatorzy Złotych Globów oskarżani o rasizm

Ksenia Krasko 12 maja 2021 14:55
Tom Cruise i Scarlett Johansson bojkotują Złote Globy
Fot. Steve Granitz/WireImage / Daniele Venturelli/WireImage

Po wielu nieporozumieniach i głosów niezadowolenia związanych z Oscarami, zachodnie media informują o kolejnym skandalu w środowisku filmowym. Tym razem za brak różnorodności i niestosowne zachowanie krytykowani są organizatorzy Złotych Globów. Scarlett Johansson namawia do bojkotu nagród, Tom Cruise oddał swoje statuetki, a producenci wycofują się ze współpracy.

Tom Cruise i Scarlett Johansson bojkotują Złote Globy

Organizacja Hollywood Foreign Press Association (HFPA), która przyznaje Złote Globy, od kilku miesięcy zmaga się z oskarżeniami o rasizm. W lutym magazyn Los Angeles Times ujawnił, że wśród 87 dziennikarzy, należących do HFPA, nie ma ani jednego Afroamerykanina. Ta informacja wzbudziła spore kontrowersje.

Do bojkotu nagród namawia między innymi Scarlett Johansson, w przeszłości pięciokrotnie nominowana do statuetki (m.in. za filmy „Dziewczyna z perłą” i „Historia małżeńska”). Aktorka zwróciła uwagę na inny problem: „Miałam do czynienia z seksistowskimi pytaniami i komentarzami niektórych członków HFPA, co można nazwać molestowaniem seksualnym. Z tego powodu od lat odmawiam udziału w ich konferencjach”.

Na oskarżenia wobec organizatorów Złotych Globów zareagował także Tom Cruise, który otrzymał dwie statuetki dla najlepszego aktora (za filmy „Urodzony 4 lipca” w 1990 roku i „Jerry Maguire” w 1997) oraz jedną za rolę drugoplanową (za film „Magnolia” w 2000 roku). Aktor zwrócił wszystkie swoje nagrody.

ZOBACZ: Historyczne nominacje do Oscara. Po raz pierwszy dwie kobiety miały szansę na nagrodę za reżyserię

Tom Cruise na 54. ceremonii wręczenia Złotych Globów, 1997 rok

Tom Cruise oddał statuetki Złotych Globów
Fot. SGranitz/WireImage

Złote Globy 2022 - czy się odbędą?

Stacja NBC poinformowała, że nie będzie transmitować przyszłorocznej ceremonii rozdania nagród, po raz pierwszy od 1996 roku. Przedstawiciele NBC zaznaczyli w oświadczeniu, że „liczą na zmiany w postawie organizatorów”. „[...] czujemy, że HFPA potrzebuje czasu, by zrobić to właściwie. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie pokazać show w styczniu 2023 roku”, przekazano [cyt. za TVN24].

Także producenci, związani z platformami Netflix, Amazon i WarnerMedia, zakończyli współpracę z HFPA do czasu wprowadzenia zmian. Organizatorzy Złotych Globów odpowiedzieli na krytykę, zapewniając, że zmiany są ich priorytetem, bez względu na to, czy kolejna ceremonia się odbędzie, czy nie. 

Źródło: TVN24

Scarlett Johansson na 77. ceremonii rozdania Złotych Globów, 2020 rok

Scarlett Johansson bojkotuje Złote Globy
Fot. Daniele Venturelli/WireImage

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.