Kogo jeszcze zobaczymy w nowej adaptacji słynnej powieści?

Ida Marszałek 15 kwietnia 2020 17:15

Kiedy gruchnęła wieść, że Denis Villeneuve, kanadyjski reżyser i twórca tak widowiskowych filmów jak Blade Runner 2049 czy Sicario, zamierza nakręcić kolejną adaptację bestsellerowej powieści sci-fi Franka Herbertaw Hollywood zawrzało. Autorem pierwszej ekranizacji Diuny jest bowiem David Lynch - reżyser tyleż ekscentryczny co uwielbiany. I choć miał on na swoim koncie wiele uznanych produkcji, ekranizacja słynnej powieści z pewnością do nich nie należała. Krąży nawet opinia, że jest to najgorszy film w karierze Davida Lyncha. Ostateczny kształt Diuny nie podobał się ponoć samemu twórcy, który nie miał kontroli nad wszystkimi aspektami produkcji. Styl reżyserski Lyncha też nie bardzo współgrał z tak epicką opowieścią. Czy twórca nowej adaptacji - Denis Villeneuve - poradzi sobie z tym wymagającym materiałem wyjściowym, czy też powtórzy fiasko swojego poprzednika?

"Diuna" fabuła

Diuna opowiada historię rozgrywającą się w odległej przyszłości. Tytułowa planeta (nazywana też Arrakis), to jedyne miejsce, w którym wydobywa się niezwykle cenną substancję - melanż. Posiada ona niecodzienne właściwości: umożliwia międzygwiezdne podróże, zgłębienie tajemnic przyszłości oraz ma moc przedłużania życia. Planeta zostaje ofiarowana w lennie rodowi Atrydów, który przybywa na Diunę, by się na niej osiedlić. Ogromne bogactwo jakim mają oni od tej pory dysponować wywołuje sprzeciw wrogiego rodu Harkonnenów, który sam zamierza przejąć Arrakis.

"Diuna" Denisa Villeneuve

Poprzednie produkcje kanadyjskiego reżysera wskazują jednak na to, że to właściwa osoba na właściwym miejscu. Nakręcona przez niego kontynuacja futurystycznego Łowcy androidów z 1982 roku (swoją drogą pierwsza filmowa Diuna powstała w 1984 roku) - Blade Runner 2049 - została bardzo dobrze przyjęta i zdobyła aż dwa Oscary. Na sukces jego najnowszego filmu z pewnością może wpłynąć pozytywnie jego gwiazdorska obsada. Kogo zobaczymy w adaptacji bestsellerowej powieści?

"Diuna" obsada

W głównej roli księcia Paula Atrydy wystąpi jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia - Timothée Chalamet. Rebecca Ferguson zagra matkę Paula Atrydy - Lady Jessikę, a Oscar Isaac wcieli się w jego ojca - księcia Leto Atrydę. Oprócz nich na ekranie zobaczymy także: Zendayę, Jasona Momoę, Charlotte Rampling, Josha Brolina, Stellana Skarsgarda i Javiera Bardema! Tak dobra obsada zdecydowanie zwiększa nasze oczekiwania.

"Diuna" premiera

Premiera filmu zaplanowana jest na 18 grudnia tego roku. Na razie twórcy uchylili tylko rąbka tajemnicy, prezentując pierwsze zdjęcia z planu filmowego. Możecie je zobaczyć w naszej galerii! Czy tak jak my nie możecie się doczekać efektu końcowego? 

1/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
1/10

Obsada filmu "Diuna" (2020)

2/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
2/10

Najpiękniejsze męskie trencze na wiosnę

Timothée Chalamet w filmie "Diuna" (2020)

3/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
3/10

Rebecca Ferguson i Timothée Chalamet w filmie "Diuna" (2020)

4/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
4/10

Zendaya w filmie "Diuna" (2020)

5/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
5/10

Josh Brolin w filmie "Diuna" (2020)

6/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
6/10

Oscar Isaac w filmie "Diuna" (2020)

7/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
7/10

Jason Momoa w filmie "Diuna" (2020)

8/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
8/10

Sharon Duncan-Brewster w filmie "Diuna" (2020)

9/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
9/10

Rebecca Ferguson w filmie "Diuna" (2020)

10/10
Nowa ekranizacja
Copyright @Materiały prasowe
10/10

Javier Bardem i reżyser Denis Villeneuve na planie filmu "Diuna" (2020)

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.