Frances McDormand
Fot. East News
OSCARY 2018

Oto najlepsza aktorka 2017 roku. Poznajcie bliżej Frances McDormand!

To już drugi Oscar w jej karierze!

Gabriela Czernecka 5 marca 2018 08:45
Frances McDormand
Fot. East News

Oscary 2018 dobiegły końca. W nocy z 4 na 5 marca odbyła się 90. ceremonia wręczenia Oscarów. Statuetkę z rąk Jodie Foster i Jennifer Lawrence w kategorii najlepsza aktorka otrzymała Frances McDormand za rolę w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Poznajcie najlepszą aktorkę 2017 roku! Kim jest Frances McDormand?

Oscary 2018: Frances McDormand najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Dla Hollywood od początku była za mało kobieca, więc na przekór wszystkim, nie godziła się na jakiekolwiek formy upiększenia. Podobno, gdy jedna z wytwórni zaproponowała jej sfinansowanie operacji plastycznej, natychmiast zerwała z nią kontakty. Mówi się, że do dziś nie godzi się na makijaż. Nic dziwnego, że nazywana jest najbardziej niepokorną kobietą w Hollywood. 

Za kreację samotnej matki, która pragnie pomścić zabójstwo córki w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri odebrała Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Teraz do nagród dołączyła statuetka tegorocznych Oscarów. Nic dziwnego, bo od samego początku Frances McDormand uważana była za faworytkę.  Nagrodę wręczyły jej Jodie Foster i Jennifer Lawrence.

Odbierając statuetkę wygłosiła wzruszającą przemowę, tak bardzo inną od tych, jakimi raczyli nas poprzedni laureaci. Najpierw w tradycyjnym stylu podziękowała rodzinie i najbliższym oraz twórcom filmu i wszystkim osobom, które znalazły się na ceremonii. Potem odstawiła statuetkę, by móc swobodnie gestykulować.

„Wiem, że jesteście ze mnie dumni i jestem z tego bardzo szczęśliwa”, zwróciła się do swoich synów, po czym powiedziała:

„Chciałabym, aby wszystkie nominowane kobiety teraz wstały: aktorki nominowane w tej samej kategorii, wszystkie scenarzystki, kompozytorki, projektantki... Rozejrzyjcie się wokół siebie. Każda z nas ma jakąś historię do opowiedzenia i projekty, które musimy sfinansować, więc nie mówcie o tym teraz, tylko zaproście nas do siebie, lub odwiedźcie nas - jak wam pasuje - i poznajcie nas dobrze. Was wszystkich zostawiam więc z dwoma słowami - pamiętajcie o nas”.

Na swoim koncie Frances McDormand ma już jednego Oscara. W 1996 roku została uhonorowana tytułem najlepszej aktorki pierwszoplanowej Nagrodą Akademii Filmowej za rolę ciężarnej policjantki w Fargo. Teraz może pochwalić się dwoma Oscarami!  

Przebieg tegorocznej, 90. gali Oscarów 2018 możecie przeczytać tutaj>>

Oscary 2018: najlepsza aktorka:Frances McDormand (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
Fot. Getty Images

Oscary 2018: zwycięzcy
Fot. Getty Images

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.