Frances McDormand
Fot. East News
OSCARY 2021

Oto najlepsza aktorka 2020 roku. Poznajcie bliżej Frances McDormand!

To już trzeci Oscar w jej karierze!

Gabriela Czernecka 26 kwietnia 2021 11:13
Frances McDormand
Fot. East News

Oscary 2021 dobiegły końca. W nocy z 25 na 26 kwietnia odbyła się 93. ceremonia wręczenia tych prestiżowych nagród w świecie filmu. Statuetkę w kategorii najlepsza aktorka – spodziewanie – otrzymała Frances McDormand za rolę w filmie Nomadland. Poznajcie najlepszą aktorkę 2020 roku! Kim jest Frances McDormand?

Oscary 2021: Frances McDormand najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Za co kocha ją Hollywood?

Dla Hollywood od początku była za mało kobieca, więc na przekór wszystkim nie godziła się na jakiekolwiek formy upiększenia. Podobno, gdy jedna z wytwórni zaproponowała jej sfinansowanie operacji plastycznej, natychmiast zerwała z nią kontakty. Mówi się, że do dziś nie godzi się na makijaż. Nic dziwnego, że nazywana jest najbardziej niepokorną kobietą w Hollywood. 

Za kreację samotnej matki, która pragnie pomścić zabójstwo córki w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri odebrała Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Później do nagród dołączyła statuetka Oscara 2018. Nic dziwnego, bo od samego początku Frances McDormand uważana była za faworytkę. Nagrodę wręczyły jej wówczas Jodie Foster i Jennifer Lawrence.

Czytaj także: Frances McDormand i Joel Coen – ich związek jest jak skała od 38 lat

Odbierając statuetkę wygłosiła wzruszającą przemowę, tak bardzo inną od tych, jakimi raczyli nas poprzedni laureaci. Najpierw w tradycyjnym stylu podziękowała rodzinie i najbliższym oraz twórcom filmu i wszystkim osobom, które znalazły się na ceremonii. Potem odstawiła statuetkę, by móc swobodnie gestykulować.

„Wiem, że jesteście ze mnie dumni i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa”, zwróciła się do swoich synów, po czym powiedziała: „chciałabym, aby wszystkie nominowane kobiety teraz wstały: aktorki nominowane w tej samej kategorii, wszystkie scenarzystki, kompozytorki, projektantki... Rozejrzyjcie się wokół siebie. Każda z nas ma jakąś historię do opowiedzenia i projekty, które musimy sfinansować, więc nie mówcie o tym teraz, tylko zaproście nas do siebie, lub odwiedźcie nas - jak wam pasuje - i poznajcie nas dobrze. Was wszystkich zostawiam więc z dwoma słowami - pamiętajcie o nas”.

Czytaj także: Czytaj także: Po wygranej na Oscarach na stałe zapisała się w historii kina. Kim jest Chloé Zhao? 

Oscary 2021, relacja, Chloe Zhao, Frances McDormand
Fot. Chris Pizzello / POOL / AFP

Oscary 2021: Chloe Zhao, reżyserka „Nomadland” oraz Frances McDormand

Oscary 2021: fenomen Frances McDormand

Dla jednych jest konkurentką Meryl Streep. Dla innych zaprzeczeniem wszystkiego, czym jest Hollywood. Frances McDormand porusza najbardziej w rolach dramatycznych. W niezwykły sposób kreuje kobiety doświadczone przez los, które – na przekór wszystkim – mierzą się z traumą, są poturbowane, ale niezłomne i absolutnie wyjątkowe. Tak też jest w nagrodzonym Oscarem obrazie „Nomadland”.

63-latka wciela się w nim w Fern, która po śmierci męża i utracie pracy postanawia spakować dobytek i rozpocząć nowe, jakże odmienne od tego dotychczasowego, życie. Wykonuje dorywczo różne prace, jest zdana głównie na siebie, nie chce pomocy od innych. Wie, że nie będzie jej łatwo, ale jest gotowa podjąć wyzwanie. Przy tym wszystkim Frances McDormand stworzyła postać skomplikowaną, choć na pozór prostą. Samotną, wyobcowaną, żyjącą tym, co było i nie mającą nadziei na szczęśliwe zakończenie swojej historii. Żyje wśród tych, którzy wybrali los tułaczy, z dala od cywilizacji, ale na własnych warunkach. 

„Stworzyłam postać. Tak, jak stwarzałam siebie przez 63 lata”, mówi o tej roli. A postać ta jest naprawdę wyjątkowa... 

Na swoim koncie Frances McDormand ma już trzy Oscary. W 1996 roku została uhonorowana tytułem najlepszej aktorki pierwszoplanowej Nagrodą Akademii Filmowej za rolę ciężarnej policjantki w Fargo. W 2018 roku ponownie zdobyła statuetkę, tym razem za rolę samotnej matki w Trzy billboardy za Ebbing, Missouri . W tym roku nagroda trafiła do niej za kreację 60-letniej Fran w Nomadland.   

Czytaj także: 93. ceremonia wręczenia Oscarów za nami! Sprawdźcie, co działo się na gali

Oscary 2018: najlepsza aktorka:Frances McDormand (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
Fot. Getty Images

Oscary 2018: zwycięzcy
Fot. Getty Images

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.