Oscary 2021: kim jest Chloe Zhao?
Fot. Chris Pizzello/Pool/Shutterstock/Rex Features/East News
OSCARY 2021

Po wygranej na Oscarach na stałe zapisała się w historii kina. Kim jest Chloé Zhao?

„Nomadland” z nagrodami za reżyserię i najlepszy film!

Ksenia Krasko 20 marca 2022 14:30
Oscary 2021: kim jest Chloe Zhao?
Fot. Chris Pizzello/Pool/Shutterstock/Rex Features/East News

Chloé Zhao, a właściwie Zhao Ting, właśnie zapisała się w historii kinematografii. Jest nie tylko pierwszą kobietą azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała Oscara za reżyserię, ale również drugą kobietą, która w ogóle wygrała w tej kategorii. Podczas 93. ceremonii wręczenia nagród filmowych Akademii odebrała też statuetkę za najlepszy film – „Nomadland”. Kim jest twórczyni Oscarowego hitu?

ZOBACZ TEŻ: Oscary 2022: najlepsze męskie stylizacje na gali Oscarów

Chloe Zhao - laureatka Oscara. Kim jest?

Chloé Zhao urodziła się w 1982 roku w Pekinie. Jej ojciec zajmuje się nieruchomościami, a matka pracowała w szpitalu. W wieku 15 lat przyszła zdobywczyni Oscara została wysłana do prywatnej szkoły z internatem w Londynie, a później przeniosła się do Los Angeles. Skończyła wydział nauk politycznych i filmoznawstwo w Nowym Jorku. Jak sama przyznaje, zachodnia kultura miała duży wpływ na jej osobowość i twórczość.

W 2010 roku Zhao zadebiutowała krótkometrażową produkcją „Daughters”, która zdobyła kilka nagród na różnych festiwalach. Swój pierwszy film fabularny, „Songs My Brothers Taught Me”, wyreżyserowała w 2015 roku, a premiera miała miejsce na Sundance Film Festival. Drugi film reżyserki, „Rider”, również zyskał uznanie krytyków. We wrześniu 2020 roku, na 77. Festiwalu Filmowym w Wenecji, Chloé Zhao zaprezentowała swój trzeci film „Nomadland”. Produkcja otrzymała nagrodę główną, czyli Złotego Lwa.

ZOBACZ: 93. ceremonia wręczenia Oscarów za nami! Sprawdźcie, co działo się na gali

Chloé Zhao, reżyser filmu „Nomadland”

Oscary 2021: kim jest Chloe Zhao?
Fot. Amanda Edwards/Getty Images for Sundance

Chloe Zhao laureatką Oscarów 2021

Kilka miesięcy temu na rozdaniu Złotych Globów Zhao otrzymała nagrodę za reżyserię, co czyni ją pierwszą w historii Globów kobietą pochodzenia azjatyckiego z takim wyróżnieniem i jedyną kobietą, która zdobyła statuetkę w tej kategorii od czasów Barbry Streisand w 1984 roku. Podobnie stało się na 93. ceremonii wręczenia Oscarów – została pierwszą kobietą azjatyckiego pochodzenia ze statuetką za reżyserię i drugą kobietą z tym wyróżnieniem w całej historii nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

ZOBACZ: Oscary 2021 rozdane! Oto pełna lista laureatów 93. ceremonii wręczenia Oscarów

„Dziękuję wszystkim nominowanym w tej kategorii. Jesteście genialni. To była niezwykła podróż. [...] Ludzie od narodzenia są dobrzy. Zawsze w to wierzę, choć czasem wydaje się odwrotnie. Ja odnajduję dobro w ludziach, których spotykam na świecie. Dedykuję tę nagrodę osobom, które odnajdują dobro w sobie. Inspirujecie mnie, by kręcić kolejne filmy”, powiedziała po odebraniu statuetki. 

Chloé Zhao, Oscary 2021. Otrzymała nagrody za reżyserię i najlepszy film

Oscary 2021: kim jest Chloe Zhao?
Fot. Chris Pizzello/Pool/Shutterstock/Rex Features/East News

Frances McDormand, Chloé Zhao, Oscary 2021

Oscary 2021, relacja, Chloe Zhao, Frances McDormand
Fot. Chris Pizzello / POOL / AFP

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.