Filmy o handlu ludźmi – 7 najlepszych produkcji
Wstrząsające historie porwań i nielegalnych transakcji na żywym towarze
Filmy o handlu ludźmi poruszają wyjątkowo trudne tematy. To w dużej mierze historie oparte na faktach. Traumatyczne opowieści z całego świata – o niewolnictwie, porwaniach kobiet, handlu nastolatkami i dziećmi. Szczególnie przejmujące są opowieści o dziewczynach zmuszanych do prostytucji, ich rodzinach i partnerach. A przede wszystkim o nich samych i ogromnej sile, pozwalającej przetrwać.
Spis treści:
- Miejsce 7: Na powierzchni (2019) – opowieść o niewolniczej pracy w Azji
- Miejsce 6: Handel (2007) – film o porwaniach w celach seksualnych
- Miejsce 5: Bandyta (1997) – film o handlu dziećmi
- Miejsce 4: Zniewolony (2013) – handel czarnoskórymi niewolnikami
- Miejsce 3: Wyznania gejszy (2005) – film o handlu kobietami w Japonii
- Miejsce 2: Uprowadzona (2008) – film sensacyjny o pościgu za albańskimi handlarzami kobiet
- Miejsce 1: Lilja 4-ever (2002) – nadzieja na lepsze życie
- Pozostałe filmy o handlu ludźmi
Miejsce 7: Na powierzchni (2019) – opowieść o niewolniczej pracy w Azji
Głównym bohaterem filmu jest czternastoletni chłopak z Kambodży (Sarm Heng), który w nadziei na lepszy zarobek ucieka od rodziny. Ludzie, obiecujący mu pracę w fabryce w Bangkoku, to w rzeczywistości przemytnicy. Sprzedają chłopaka do pracy na tajskim statku. Okazuje się, że okrętem dowodzi kapitan – sadysta, pomiatający załogą bez najmniejszych wyrzutów sumienia.
Film „Na powierzchni” w reżyserii Rodda Rathjena to australijski kandydat do Oscara z 2020 r. Obraz otrzymał dwie nagrody na Berlinale w 2019 r. i nagrodę AACTA – jako najlepszy film niezależny.
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Miejsce 6: Handel (2007) – film o porwaniach w celach seksualnych
To historia dwóch młodych dziewczyn, porwanych przez gang z Meksyku. Jedną jest trzynastoletnia Meksykanka, Adriana (Paulina Gaitan), a drugą – młoda Polka, Weronika (Alicja Bachleda–Curuś). Obydwie mają zostać sprzedane za duże pieniądze na aukcjach w celach seksualnych. W najtrudniejszych chwilach dziewczyny są dla siebie ogromnym wsparciem i potrafią się porozumieć pomimo bariery językowej.
Tymczasem brat Adriany, Jorge (Cesar Ramos) robi wszystko, aby odnaleźć siostrę. Dzięki pomocy oficera federalnego, Raya (Kevin Kline), udaje mu się trafić na ślad porywaczy.
Inspiracją do powstania scenariusza do filmu „Handel” był artykuł z The New York Times autorstwa Petera Landesmana pt. „The Girls Next Door”. Reżyseria: Marco Kreuzpaintner.
Ocena na Filmwebie: 7,2.
Miejsce 5: Bandyta (1997) – film o handlu dziećmi
Główny bohater, Brutecki (Til Schweiger), jest recydywistą. Życie zgodnie z obowiązującym prawem nie jest mu po drodze i po raz kolejny trafia do więzienia w Londynie. W końcu naczelnik zakładu zgłasza chłopaka do programu resocjalizacji więźniów. Brutecki zostaje wysłany do Rumunii, gdzie ma pomagać w szpitalu dla sierot. Na miejscu odkrywa, że dzieci z ośrodka są nielegalnie sprzedawane rodzicom adopcyjnym z Zachodu.
Początkowo chłopak chce zgłosić proceder. Jednak okazuje się, że dla dzieci wyjazd jest jedyną szansą na poprawę życia. Do tego dzięki pieniądzom szpital może zainwestować w leki i droższe operacje.
Film „Bandyta” to produkcja polsko–niemiecko–francuska. Za scenariusz odpowiedzialny jest Cezary Harasimowicz, reżyserią zajął się Maciej Dejczer. Obraz zdobył cztery nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1997 roku.
Ocena na Filmwebie: 7,4.
Miejsce 4: Zniewolony (2013) – handel czarnoskórymi niewolnikami
„Zniewolony” to film na faktach, bazujący na autobiograficznej powieści Solomona Northupa (Chiwetel Ejiofor). Fabuła rozgrywa się w I poł. XIX wieku. W północnych stanach USA osoby czarnoskóre mają już status wolnego człowieka, w południowych stanach – nadal zmuszani są do niewolniczej pracy.
Solomon urodził się w Waszyngtonie jako człowiek wolny. Zdobył wykształcenie, pracę, a następnie poślubił żonę (Kelsey Scott) i założył rodzinę. Stracił wszystko w chwili, gdy w 1841 r. został porwany i sprzedany jako niewolnik do pracy na farmie Edwina Eppsa (Michael Fassbender) w Luizjanie. Mężczyzna żyje w niewoli przez 12 lat. Przez cały ten czas próbuje zachować godność i nie traci wiary na odzyskanie wolności.
Film w reżyserii Steve'a McQueena został nagrodzony trzema Oscarami w 2014 r. – jako najlepszy film, za najlepszą rolę drugoplanową (Lupita Nyong'o w roli niewolnicy Patsy) i najlepszy scenariusz adaptowany autorstwa Johna Ridleya.
Ocena na Filmwebie: 7,5.
Miejsce 3: Wyznania gejszy (2005) – film o handlu kobietami w Japonii
Film jest japońską bajką o brzydkim kaczątku. Chiyo (Ziyi Zhang) pochodzi z biednej rybackiej rodziny. Ojca nie stać na utrzymanie córek, więc wraz z siostrą zostają sprzedane do Kioto. Młodsza dziewczynka wygrywa los na loterii i zostaje kupiona przez dom gejsz. Starsza trafia do domu publicznego.
Jednak okazuje się, że w domu gejsz w Gion życie wcale nie jest łatwiejsze. Nauki na gejszę opierają się na surowej dyscyplinie, a dziewczyny są zmuszane do ciężkiej pracy w nieludzkich warunkach. Co więcej, kandydatki na gejsze są zawistne wobec siebie, stale rywalizując o pozycję.
Mała Chiyo wyrasta na piękną kobietę. Zmienia imię na Sayuri i zakochuje się w Prezesie (Ken Watanabe). Niestety, mężczyzna jest poza jej zasięgiem. Świat, który zna, zmienia wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu gejsze są proszone o zabawianie amerykańskich żołnierzy.
„Wyznania gejszy” w reżyserii Roba Marshalla to ekranizacja powieści Arthura Goldena. Film zachwyca piękną scenerią i doskonałą ścieżką dźwiękową. Został nagrodzony trzema Oscarami w 2006 r. – za najlepsze zdjęcia, kostiumy i scenografię.
Ocena na Filmwebie: 7,6.
Zobacz także: Najlepsze filmy o samurajach – przegląd klasyki
Miejsce 2: Uprowadzona (2008) – film sensacyjny o pościgu za albańskimi handlarzami kobiet
„Uprowadzona” to francuski thriller sensacyjny. Głównym bohaterem jest były agent amerykańskich służb specjalnych, Bryan Mills (Liam Neeson). Jego siedemnastoletnia córka, Kim (Maggie Grace) wyjeżdża z koleżanką do Paryża. Wkrótce dziewczyny zostają porwane przez gang Albańczyków.
W ostatniej chwili Kim dzwoni do ojca. Emerytowany agent Mills nie traci ani sekundy. Wylatuje do Paryża, aby uratować córkę.
Film w reżyserii Pierre'a Morela to świetne kino akcji – trzyma w napięciu praktycznie przez cały seans. O sukcesie produkcji świadczą kontynuacje – „Uprowadzona 2” z 2012 i „Uprowadzona 3” z 2014 r.
Ocena na Filmwebie: 7,6.
Miejsce 1: Lilja 4-ever (2002) – nadzieja na lepsze życie
Lilja (Oksana Akińszyna) to szesnastoletnia dziewczyna, mieszkająca sama na wsi w byłym kraju ZSRR. Miała wyjechać do Stanów Zjednoczonych z matką (Lubow Agapowa), ale ta uciekła z kochankiem. Po jakimś czasie dostaje list z informacją, że matka zrzeka się praw rodzicielskich. Lilija zostaje sama, a jej jedynym przyjacielem jest jedenastoletni Wołodia (Artiom Boguczarski).
Wkrótce poznaje tajemniczego Andrieja (Paweł Ponomariow). Za jego namową decyduje się na wyjazd do Szwecji. Jednak okazuje się, że na pokładzie samolotu nie ma znajomego mężczyzny.
Film „Lilja 4-ever” otrzymał 5 Złotych Żuków – prestiżowych nagród Szwedzkiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy film, najlepsza rola pierwszoplanowa, najlepsza reżyseria, scenariusz i zdjęcia. Reżyser Lukas Moodysson znany jest także z innej produkcji o nastolatkach – „Fucking Åmål” (1998) opisywaliśmy w rankingu 10 najlepszych filmów o lesbijkach.
Ocena na Filmwebie: 7,7.
Pozostałe filmy o handlu ludźmi
Dla osób, które są zainteresowane tematyką nielegalnego handlu żywym towarem, przygotowaliśmy rozszerzenie rankingu:
- Zaginione (2003) – western w reżyserii Ron Howarda o próbie odzyskania dziecka porwanego przez Indian. W rolach głównych: Cate Blanchett i Tommy Lee Jones,
- Transe (2006) – dramatyczna opowieść o porwaniu rosyjskiej dziewczyny, Sóni (Ana Moreida), i jej walce z oprawcami. Reżyseria: Teresa Villaverde,
- Eden (2012) – film o odważnej amerykance pochodzenia koreańskiego (Jamie Chung), która po porwaniu w celach prostytucji, decyduje się na współpracę ze strażnikiem (Matt O'Leary). Reżyseria: Megan Griffiths,
- Las elegidas / Wybranki (2015) – francusko-meksykański dramat próbie odzyskania dziewczyny przeznaczonej do pracy w prostytucji. Reżyseria: David Pablos,
- Towar (2018) – historia młodej kobiety, Wiktorii (Michalina Olszańska), dla której wyjazd miał być szansą na lepsze życie. Reżyseria: Bruno Gascon,
- Furia (2019) – wietnamski film akcji o porywaczach dzieci. Reżyseria: Le-Van Kiet.