Tomasz Sekielski, Viva! 11/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Dziś miał premierę film braci Sekielskich Zabawa w chowanego. Jest oświadczenie Episkopatu

„Nie ma zgody na ukrywanie ich przestępstw”

Gabriela Czernecka 16 maja 2020 13:44
Tomasz Sekielski, Viva! 11/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Nowy film Marka i Tomasza Sekielskich Zabawa w chowanego miał swoją premierę o 10.00 16 maja 2020 roku. Zgodnie z zapowiedzią, można go oglądać bezpłatnie w internecie. Zabawa w chowanego opowiada o wątkach, których nie udało się zmieścić w poprzednim dokumencie Tylko nie mów nikomu. Kontynuacja filmu  o pedofilii wśród duchownych początkowo miała mieć premierę w marcu, ale z powodu pandemii koronawirusa przesunięto ją. Jeszcze kilka tygodni temu Tomasz Sekielski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl tłumaczył: „Nie chcemy, aby film zginął w politycznym szumie, ale uznaliśmy, że chcemy go pokazać. Zastanawiamy się nad terminem, wkrótce go zapowiemy”. Reżyser zdradził również, że mimo kontynuacji, jest to inny obraz niż Tylko nie mów nikomu: „Jest zupełnie inaczej opowiedziany. Są oczywiście łzy i emocje. Gdyby film przeszedł bez echa byłbym zdziwiony, wydaje mi się, że opisuje pewne mechanizmy, konkretne osoby i problemy”. Dziś po premierze filmu, oświadczenie w formie pisemnej i w formie wideo wydał abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Zabawa w chowanego: Oświadczenie abpa Wojciecha Polaka

Nowy film Tomasza i Marka Sekielskich Zabawa w chowanego ukazał się w sobotę rano. To kontynuacja głośnego dokumentu sprzed roku Tylko nie mów nikomu. W dokumencie bracia Sekielscy ukazują historię kilku ofiar, w tym dwóch synów organisty, którzy dziś jako dorośli mężczyźni oskarżają księdza Arkadiusza Hajdasza o molestowanie. Film Zabawa w chowanego porusza także kwestię przenoszenia księży podejrzewanych o molestowanie seksualne nieletnich do innych parafii. Po premierze nowego dokumentu Sekielskich oświadczenie wydał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak: „Film Zabawa w chowanego, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne”, zaczyna oświadczenie.

Prymas Polski kolejno zaznacza, że każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub kurii, powinna być uznana za zawiadomienie, które zobowiązuje do wszczęcia dochodzenia kanonicznego. Co więcej, wówczas powinny zostać wprowadzone ograniczenia duchownego w wykonywanych przez niego czynnościach: „Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi”, stwierdza.

„Ze względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania (...) dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania”, poinformował po premierze filmu abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Jest to zawsze wynik nadużycia zaufania

Zwrócił się także bezpośrednio do pokrzywdzonych oraz wszystkich tych, którzy posiadają wiedzę o dokonywaniu tak niedopuszczalnych czynów: „Dziękuję osobom pokrzywdzonym, które decydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. Apeluję, aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej, pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu – i przepisami prawa  – do złożenia zawiadomienia. Proszę księży, siostry zakonne, rodziców i wychowawców o to, by nie kierowali się fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych. Z bólem słyszę o cierpieniu każdej osoby pokrzywdzonej przez duchownego. Jest to zawsze wynik nadużycia zaufania, jakim obdarzony jest przedstawiciel Kościoła. Dlatego każda osoba pokrzywdzona powinna szybko uzyskać ze strony biskupa natychmiastową ofertę pomocy psychologicznej, duszpasterskiej i prawnej, z której mogłaby skorzystać, jeżeli będzie tym zainteresowana. Jest to podstawowy wyraz solidarności i odpowiedzialności Kościoła”

Prymas Polski zapowiedział również, że - ze względu na przedstawione w dokumencie informacje - zwraca się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania. Całą treść oświadczenia Episkopatu znajdziecie tutaj>>  

Tomasz Sekielski, VIVA! nr 11, maj 2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.