Bohdan Smoleń
Fot. East News
WSPOMNIENIE

„Nie oglądaj telewizji, bo będziesz miała w głowie glizdy”. Mija pierwsza rocznica śmierci Bohdana Smolenia. Przypominamy 10 jego najzabawniejszych tekstów

Weronika Bruździak-Gębura 15 grudnia 2017 11:15
Bohdan Smoleń
Fot. East News

Mija pierwsza rocznica śmierci wybitnego kabareciarza i aktora, Bohdana Smolenia. Przez lata rozśmieszał Polaków. Z lubością obnażał absurdy PRL-u. W 1983 roku dostał nawet zakaz wykonywania zawodu od kierownika Wydziału Kultury KC PZPR za skecz „Aaa tam, cicho być!”.

 

Przypominamy najzabawniejsze teksty Bohdana Smolenia! Czy są wśród nich twoje ulubione?

 

Najzabawniejsze teksty Bohdana Smolenia

 

„A ty se historią mordy nie wycieraj!”

 

„Mówię ci, tak się porąbało…. Z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować. A to wszystko jedno, z której strony spadnie, z tej, czy z tamtej. Tak samo boli. Bomba jest bomba”

 

„A w gazecie napisali, że zginął pudel podpalany. Aaa… jakby mnie tak podpalali, też bym uciekł”

 

„Oż ty cholero jasna, ty zgago pieruńska, by cię szlag trafił! Musiałaś się ujawniać? Musiałaś? Oż, taki karabin mi zabrali. Ile to by spraw rozwiązało. A co ja mam tymi kulkami rzucać teraz? Kulomiot jestem czy co? A dziadkowi granat też wzięli. A nie wiem czemu… on był tylko zaczepny. Dziadek rzucał i od razu wiedział, jakie wojsko idzie. A teraz kto mu powie? Wszystko tajemnica”

 

„i taki z tego morał wynika, żeby z rezerwą przyjmować to, co mówi wieczorem spiker z „Dziennika”

 

„A oglądałaś Czterech pancernych? Jakbyśmy dwa takie czołgi mieli, to byśmy se sami tę wojnę wygrali”

 

„Nie oglądaj telewizji, bo będziesz miała w głowie glizdy”

 

„A ci Amerykanie… oni nie są wcale tacy źli. Oni napadną, a potem przeproszą. A mnie za te 40 lat to nikt, k•••a, nie przeprosi” (za czterdzieści lat PRL-u – red.)

 

„A tam, cicho być, ty pindo jedna. Ci te drugie oko wybije, tylko dokładnie”

 

„Co się tu tak kiwasz, idź się wysikać i wróć!”

 

Bohdan Smoleń i Kabaret Tey

Bohdan Smoleń urodził się w 1947 roku w Bielsku-Białej. Studiował zootechnikę, wybrał jednak karierę sceniczną. W 1968 roku założył kabaret „Pod Budą”. Odniósł ogromny sukces, wygrywając w 1972 roku koszalińską Famę. Pod koniec lat 70. Zenon Laskowik namówił go, by przeszedł do Kabaretu Tey. Razem świętowali największe sukcesy. Skecze „Pelagia”, „Maluch”, „Aaa tam, cicho być” od lat są w czołówce najzabawniejszych zdobyczy polskiego kabaretu.

 

Polecamy też: Nikt nie rozśmieszał Polaków tak jak on. Nie żyje Bohdan Smoleń. Wybitny kabareciarz zmarł w wieku 69 lat​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.