Cynthia Powell john lennon pierwsze małżeństwo leadera the beatles kim była pierwsza żona johna lennona
Fot. Evening Standard/Getty Images
HISTORIA MIŁOŚCI

Pierwsze małżeństwo Johna Lennona było trzymane w tajemnicy przed mediami i fankami The Beatles. Kim była jego żona?

To małżeństwo było największym sekretem Beatlesów

Elżbieta Pawełek 11 maja 2023 16:45
Cynthia Powell john lennon pierwsze małżeństwo leadera the beatles kim była pierwsza żona johna lennona
Fot. Evening Standard/Getty Images

Pierwszą żoną Johna Lennona była dziewczyna, którą poznał jeszcze w szkole plastycznej, kiedy miał zaledwie 17 lat. Ona była od niego rok starsza, nieśmiała i według niego, nieco "świętoszkowata". Nie zapałali do siebie miłością od pierwszego wejrzenia. Gdy Cynthia Powell zakochała się w Johnie, był gitarzystą zespołu The Quarrymen (a wkrótce The Beatles), wtedy jeszcze biednym artystą, kiedy za niego wychodziła, był już gwiazdą rocka. 

Cynthia Powell i John Lennon historia miłości 

Kiedy się poznali w szkole plastycznej w Liverpoolu, mieli po kilkanaście lat i nie zapałali do siebie sympatią. On miał niechlujną fryzurę i buńczuczny styl życia, a ona... narzeczonego. Kiedy John zaprosił Cynthię na randkę, nie zgodziła się. Ostatecznie nieśmiała koleżanka uległa, a niedługo później zerwała zaręczyny, a on rzucił swoją ówczesną partnerkę. Zaczął się wtedy dla 18-letniej Cynthii nowy etap w życiu, jej chłopakiem został gitarzysta The Quarrymen, zespołu, który niedługo miał zamienić się w The Beatles. "Nie wyszłam za Beatlesa, ale studenta bez grosza przy duszy, który grał na gitarze i przepuszczał moje pieniądze" — mówiła po latach.

Czytaj też: Pattie Boyd, George Harrison i Eric Clapton, czyli najpopularniejsza historia o miłosnym trójkącie z lat 60.

Cynthia Powell john lennon pierwsze małżeństwo leadera the beatles kim była pierwsza żona johna lennona
Fot. Bettmann / Colaborador/Getty Images

Kim była pierwsza żona Johna Lennona?

To było jak wybuch wulkanu. W kwietniu 1963 roku debiutancki album Beatlesów „Please Please Me” podbił serca Brytyjczyków i przez 30 tygodni utrzymał się na szczycie brytyjskiej listy przebojów. Ich koncert obejrzało w telewizji 26 milionów widzów, a policja użyła sikawek do uspokojenia podekscytowanych tłumów przed ich występem na żywo w Plymouth. Żadni muzycy nie byli wcześniej darzeni takim uwielbieniem przez fanów jak Beatlesi, świat ogarnęła beatlemania. Byli młodzi, utalentowani, przystojni, dowcipni i nieco… niebezpieczni. Sporo psychologicznych cech Johna Lennona, Paula McCartneya, George’a Harrisona i Ringo Starra przyciągało do nich kobiety. 

Pierwsza żona Lennona tak opisała w autobiografii swój zachwyt Johnem: „Był buntownikiem. Łamał zasady. Nigdy wcześniej z kimś takim się nie zetknęłam w moim zwyczajnym, poukładanym życiu. Pociągał mnie od samego początku”. W 1962 r. okazało się, że Cynthia spodziewa się dziecka. Wtedy para postanowiła się pobrać. Jeśli któryś z Beatlesów się żenił, ślub miał być cichy i skromny. Brian Epstein, menedżer zespołu, radził, żeby takie rzeczy ukrywać, bo mogłyby zaważyć na karierze zespołu. „Żonaty Beatles to dla fanek martwy Beatles”, mówił, a oni ślepo mu wierzyli.

Ze swojego ślubu z Lennonem Cynthia nie miała żadnego zdjęcia. Nie zamówili nawet fotografa. Wszyscy Beatlesi byli w garniturach, ale wyglądali na spanikowanych. Za oknem robotnicy kuli asfalt młotem pneumatycznym przez całą ceremonię… Lało, coś zjedli w barze i popili lemoniadą, bo lokal nie miał koncesji na alkohol. I na tym zakończył się dla Cynthii najważniejszy dzień w życiu. 

Nastoletni, niewinny związek okazał się ciężką próbą, kiedy zostali małżeństwem, a zarazem parą żyjącą z rock&rolla. John był chorobliwie zazdrosny, a jednocześnie zdradzał żonę podczas tras koncertowych. Cynthia szybko została słomianą wdową, podczas gdy jej mąż nieustannie był poza domem i samodzielną mamą ich syna Juliana. 

Kiedy małżeństwo Lennona przestało być tajemnicą, życie Cynthii zamieniło się w koszmar. Musiała uważać na zazdrosne fanki, kochające się na zabój w Beatlesach. Zachowywała ostrożność, ale nieustannie była celem gróźb i ataków. Przeciskała się przez tłumy nastolatek, które szybko dowiedziały się, gdzie mieszka i zapychały jej skrzynkę pocztową listami miłosnymi do jej męża i słowami pogardy do niej. 

Czytaj też: Wspierała Paula McCartneya po stracie ukochanej żony. Kim była druga wybranka muzyka?

Cynthia Powell i John Lennon: rozstanie

Związek Cynthii z Lennonem nie wytrzymał próby czasu, kiedy na horyzoncie Johna pojawiła się Yoko Ono, starsza o siedem lat awangardowa artystka, oskarżana potem o rozbicie Beatlesów. Jednak ich małżeństwo znalazło się w kryzysie już wcześniej, a to głównie przez narkotyki, które regularnie zażywał John. 

Rozwód sfinalizowali w listopadzie 1968 r. Był on dla pierwszej żony Lennona wyjątkowo trudny i upokarzający, bo na sali sądowej obecna była kochanka jej męża. Do końca życia Johna Cynthia utrzymywała kontakt z byłym partnerem ze względu na syna.  

Zobacz także: Ringo Star i Maureen Cox doczekali się trójki dzieci. Pierwsza żona perkusisty The Beatles nauczyła się żyć w jego cieniu

Cynthia Powell john lennon pierwsze małżeństwo leadera the beatles kim była pierwsza żona johna lennona
Fot. Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.