Dziś Dzień Kosmosu. Tak wygląda mieszkanie Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w kosmosie!

"Już w wieku pięciu, sześciu lat potrafiłem rozpoznać typ samolotu po dźwięku silnika" - opowiada nam Mirosław Hermaszewski. "Budowałem modele i tak bardzo chciałem być pilotem, że może bliżej tego będę... Ale byłem dosyć wątłej postury i moje środowisko mówiło, że raczej lotnikiem nie zostanę, powtarzali: to nie dla ciebie..."

 

A jednak zasiadł za starami samolotu śmigłowego, a potem odrzutowca MIG-17. "Byłem tak dumny z siebie!" - mówi w rozmowie wideo Hermaszewski, pokazując nam swoje pamiątki. Po nim był naddźwiękowy MIG-21. A potem miały być jeszcze bardziej zaawansowane maszyny, które latają jeszcze wyżej. "Dopiero po dwóch miesiącach badań powiedziano nam, że to nie żaden nowy sprzęt, ale że to będzie... satelita" - wspomina kosmonauta.

A wkrótce, 27 czerwca 1978 roku, to on jako pierwszy Polak w historii wzniósł się ponad ziemię, ponad samoloty i znalazł się w kosmosie. "Moim marzeniem było popatrzeć na Polskę z 21 tys. metrów. A cóż dopiero być jeszcze wyżej! Gdy człowiek od siebie wymaga, to można być nawet ponad swoimi marzeniami" - mówi Hermaszewski w rozmowie z VIVA!

 

Generała Mirosława Hermaszewskiego odwiedziliśmy z operatorem w lutym tego roku. Dostaliśmy zgodę na wyjęcie kamery w jednym malutkim pokoju. Nazwaliśmy go gabinetem i muzeum jednocześnie, bo znajdowały się w nim tysiące pamiątek i gadżetów. Wspólnie wypiliśmy kawę, długo rozmawialiśmy, a w towarzystwie generała poczuliśmy się jak maili chłopcy z wizytą u dziadka kosmonauty.

 

Pan Mirosław jeszcze przed włączeniem kamer zapytał: "Czego chcecie?" Odpowiedzieliśmy: "Niech nas pan po prostu oprowadzi po tym pokoju". To, że trzymaliśmy w ręku jego kosmiczną rękawicę, było już tylko ukoronowaniem całej wizyty.

 

Jeśli zastanawiacie się czy się bał, co czuła jego rodzina, czy poleciałby raz jeszcze, jakie ma sny, co zabrał w kosmos i jak tam właściwie było - nasz materiał wideo jest na pewno dla Was! Zobaczcie!

Cry lot w kosmos byłby dla Ciebie spełnieniem marzeń?