WSPOMNIENIE

Sejm zalegalizował leczniczą marihuanę w Polsce. Co mówił nam o walce o nią Tomasz Kalita?

Piotr Wojtasik 25 czerwca 2017 13:15

21 czerwca Sejm przegłosował ustawę dotyczącą leczniczej marihuany. Poparły go wszystkie kluby parlamentarne. Co prawda część posłów ma do projektu uwagi, ale chce je zgłosić już na etapie prac w Senacie. Wiadomo, że heroiczną walkę o legalizację leczniczej marihuany toczył za życia były rzecznik SLD, Tomasz Kalita. Niestety, polityk zmarł w styczniu 2017 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach Wojskowych. Tomasz Kalita został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności publicznej. Przypominamy, co mówił VIVIE! o walce o legalizację leczniczej marihuany.

Polityk walczył o legalizację medycznej marihuany, która może pomóc tysiącom chorych ludzi. Tomasz Kalita, były rzecznik SLD zmarł w poniedziałek (16.01) wieczorem, po wielomiesięcznej walce z glejakiem. Miał 37 lat.

A tak o wojnie z rakiem opowiadał VIVIE! jeszcze w listopadzie: Krótka diagnoza brzmiała, jak wyrok. „Ma pan raka mózgu. To glejak”. Co robić? Poddać się czy walczyć o każdy dzień? 

"Ustawa Kality" o leczniczej marihuanie

Pamiętamy te rozmowę. Rozmawialiśmy na Starym Mieście w Warszawie w kameralnym studio, kiedyś pracowni wybitnej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow. Odpowiedzi Tomasza Kality były racjonalne, spokojne. Słychać było w nich znajomość tematu i spokój, ale także determinację w walce o zalegalizowanie medycznej marihuany, która pomaga uśmieżyć ból ludziom z podobnymi przypadłościami jak ta, na którą cierpiał Kalita. 

Niektórzy już wówczas mówili o „ustawie Kality”, choć on sam się temu sprzeciwiał. - Chcę przede wszystkim polepszyć sytuację pacjentów onkologicznych. Lecznicza marihuana to może być medykament, który będzie dawał nadzieję czy rozwiązywał problemy pacjentów - mówił. Mówił też, że chce wreszcie mieć czas dla siebie i swojej żony Anny. Niestety nie zdążył. 

Polecamy też: Tak Tomasz Kalita mówił o chorobie: „Ten typ raka, na którego zachorowałem, nie jest uleczalny a jedynie zaleczalny’’

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Dorota Wellman w naprawdę mocnej rozmowie z Aleksandrą Kwaśniewską!