Reklama

Dlaczego brytyjska rodzina królewska nie używa swojego nazwiska? Poniekąd wydaje się oczywiste, że członkowie royal family nie muszą z nich korzystać, w końcu każdy doskonale wie, kim są. Mimo to zdarzają się im takie sytuacje, kiedy nazwisko wydaje się niezbędne, na przykład w szkole, na studiach czy podczas służby w wojsku. Kwestia nazwiska w przypadku członków brytyjskiej rodziny królewskiej jest jednak dość skomplikowana. Pojawia się bowiem kilka możliwości, z których rodzina królowej może skorzystać.

Reklama

Jak ma na nazwisko brytyjska królowa Elżbieta II?

Jeszcze przed 1917 rokiem brytyjska rodzina królewska oficjalnie nie używała żadnego nazwiska. Sytuację zmieniła pierwsza wojna światowa. Wówczas sporo poddanych zaczęło uważać, że rodowe nazwisko dynastii - Sachsen-Coburg-Gotha - jest zbyt "niemieckie". Do ówczesnego premiera kierowano zapytania, w jaki sposób zamierza wygrać wojnę skoro sam król jest Niemcem. Zaczęto więc zastanawiać się nad zmianą nazwiska króla Jerzego V.

Zobacz: Oto mroczne sekrety małżeństwa Elżbiety II i księcia Filipa. Z kim zdradzał królową?

Osobisty sekretarz króla, Lord Stamfordham, zauważył, że król Edward III (który panował w XIV wieku) często występował publicznie jako Edward Windsor. Monarcha miał ogromne zaufanie do swojego sekretarza i niejednokrotnie mówił, że to właśnie on nauczył go, jak być królem. Uznał więc jego pomysł za trafny: zamek – miasto – dynastia i w ten sposób zdecydował, że brytyjska rodzina królewska będzie nazywała się Windsor.

Gdy królowa Elżbieta II objęła tron w 1952 roku, jako nowy monarcha miała okazję sama wybrać rodowe nazwisko i nazwę nowej dynastii. Królowa zdecydowała, że zarówno ona, jak i jej dzieci oraz rodzina będą tytułowani jako Dom i Rodzina Windsorów. Zdanie zmieniła jednak osiem lat później...

Getty Images

W 1960 roku Elżbieta II za namową męża, wydała krótkie oświadczenie, w którym zapowiedziała, że jej dzieci i męscy potomkowie (w tym ich córki), którzy nie posiadają tytułu Jego/Jej Królewskiej Mości, będą prywatnie nosić nazwisko Mountbatten-Windsor. Dlaczego właśnie tak? To połączenie nazwisk królowej Elżbiety II oraz jej męża Filipa. To jednak w ogóle nie wpłynęło na zmianę nazwy samej dynastii i brytyjska rodzina królewska w dalszym ciągu oficjalnie znana jest jako Dom i Rodzina Windsorów. A jak nazywają się pozostali członkowie tej rodziny? Pojawia się kilka możliwości, z których mogą skorzystać.

Getty Images

Strona internetowa Royal Family mówi, że członkowie rodziny mogą być: „znani zarówno pod nazwą dynastii, jak i pod nazwiskiem, które nie zawsze są takie same, a często nie używają nazwiska w ogóle”. Zrobiła tak np. córka Elżbiety II, księżniczka Anna, używając nazwiska do certyfikatu małżeńskiego w 1973 roku. Dziś księżniczka Anna może posługiwać się zarówno nazwiskiem Windsor, jak i Laurence - po mężu Timothym.

Zobacz: Księżniczka Anna była „córeczką tatusia”. Z księciem Filipem łączyła ją wyjątkowa więź

Getty Images

Synowie królowej Elżbiety II - książę Karol, książę Andrzej i książę Edward mogą posługiwać się nazwiskiem Windsor, ale częściej podpisują się używając swoich tytułów związanych z pochodzeniem geograficznego. I tak mamy księcia Karola z Walii, czyli najstarszy syn królowej przedstawia się Prince Charles of Wales/ Charles Wales. Co ciekawe, gdy zostanie królem będzie mógł zmienić nazwę dynastii: „Dopóki Książę Walii nie uzna, że należy zmienić obecne decyzje, gdy zostanie królem, nadal będzie z Domu Windsor, a jego wnuki posługiwać się będą nazwiskiem Mountbatten-Windsor”, głosiło przed laty oświadczenie. Pozostali synowie monarchini to książę Andrzej York oraz książę Edward Wessex.

Zobacz również: Sprawiedliwy i czuły czy surowy i stanowczy? Jakim ojcem był książę Filip?

Getty Images

Podobnie sprawa ma się z ich dziećmi. Córki księcia Andrzeja nazywają się Eugenia York (po ślubie Eugenie Brooksbank) i Beatrice York.

Getty Images

Dzieci księcia Edwarda nie otrzymały tytułów książęcych. Przedstawiają się więc jako Ludwika Windsor i James Windsor (lub James wicehrabia Severn). Bardziej skomplikowana sprawa jest w przypadku synów księcia Karola.

Zobacz także: Jego podejrzewano, że jest gejem, ona jest powiernicą sekretów królowej. Oto tajemnice Wessexów

Getty Images

Książę William i książę Harry noszą nazwisko Mountbatten-Windsor, ale na przykład, gdy przystąpili do wojska, przechodzili odpowiednio na imiona Harry Wales i William Wales. Stało się tak dlatego, że ich ojciec jest księciem Walii. Gdy oboje założyli rodziny, teraz posługują się innymi nazwiskami,. Książę William częściej korzysta z nazwiska Cambridge, a książę Harry Sussex.

Getty Images
Reklama

Podążając tym tropem, książę George mógłby zostać Georgem Cambrige, ponieważ jego ojciec jest księciem Cambridge, ale może korzystać także z nazwiska Wales czy Mountbatten-Windsor. Podobnie jest w przypadku księżniczki Charlotte i księcia Louise'a. Kompletnie inaczej ma się sprawa z nazwiskiem Archiego, syna Meghan i Harry'ego czy córki pary, Lilibet. Archie nie otrzymał tytułu szlacheckiego, więc w przyszłości będzie mógł przedstawiać się jako Archie Harrison Mountbatten-Windsor.

Reklama
Reklama
Reklama