KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Sądzono że jest gejem, ale tylko jego nie dosięgła klątwa Windsorów. Kim jest książę Edward?

Najmłodszy syn królowej jest najbardziej tajemniczym członkiem rodziny królewskiej

Weronika Kostyra 18 października 2020 15:00

Choć brytyjska rodzina królewska jest stale obecna w mediach, tylko jeden syn królowej Elżbiety II pojawia się w nich regularnie. Książę Karol jest pierwszym w kolejce następcą tronu i to na nim skupia się uwaga poddanych, ale królowa i książę Filip doczekali się czwórki dzieci – poza Karolem są jeszcze księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. Kim jest i czym zajmuje się najmłodszy syn Elżbiety II? Uważany jest za najbardziej tajemniczego członka rodziny królewskiej. Poznajcie bliżej księcia Edwarda!

Kim jest książę Edward, najmłodszy syn królowej Elżbiety?

Urodzony w 1964 roku książę Edward od dziecka wykazywał artystyczne zainteresowania. Jego największą pasją było aktorstwo, kochał także sport. Jego ojciec, książę Filip, wymarzył sobie jednak, że najmłodszy syn zostanie wojskowym, dlatego Edward był wychowywany bardzo surowo i rygorystycznie. Przekreślił jednak nadzieje ojca, kiedy po zakończeniu studiów na wydziale historii na uniwersytecie w Cambridge wstąpił do Królewskiej Piechoty Morskiej, a zaraz potem ją opuścił.

Był wrażliwym młodzieńcem i nie potrafił odnaleźć się w armii. Pragnął rozwinąć swoją karierę teatralną. Książę rozpoczął pracę z producentem teatralnym Andrew Lloydem-Webberem, a w 1993 założył własną wytwórnię telewizyjną Ardent Productions i w pełni poświęcił się pracy.

Książę Edward jest gejem?

To wtedy media zaczęły komentować nieobecność kobiet w życiu Edwarda i brak zainteresowania płcią przeciwną z jego strony. Coraz częściej mówiło się wprost, że książę jest gejem. Książę w 1990 roku publicznie zaprzeczył temu na łamach tabloidu Daily Mirror. Pisano wtedy, że uczucie łączy go z piosenkarzem Michaelem Ballem, na co Edward odpowiedział dziennikarzowi: „Nie jestem gejem! To oburzające, że sugerujecie coś takiego. To niesprawiedliwe wobec mnie i mojej rodziny!”. Po latach dopiero wyszło na jaw, że w latach dziewięćdziesiątych przez kilka lat spotykał się w tajemnicy z aktorką musicalową, Ruthie Henshall. Plotkarzom usta zamknął dopiero ślub następcy tronu w 1999.

Edward miał 35 lat, gdy ożenił się z Sophią Rhys-Jones, której wcześniej oświadczył się pierścionkiem z trzema diamentami wartym 105 tysięcy funtów. Jego żona była szefową firmy zajmującej się public relations, a razem doczekali się dwójkę dzieci: 14-letniej córki Louise oraz 10-letniego syna Jamesa. Jako jedyne z dzieci królowej Elżbiety II książę nie zakończył dotąd swojego małżeństwa rozwodem i nie dosięgła go miłosna klątwa Windsorów. 

W 2000 temat orientacji seksualnej księcia powrócił za sprawą... jego żony. Hrabina w wywiadzie udzielonemu News of the World powiedziała: „Plotki o jego orientacji seksualnej słyszałam jeszcze przed ślubem, ale zawsze uważałam to za głupie gadanie, bo Edward pracował w teatrze, więc ludzie przypuszczali, że może być gejem”. Wywiad ukazał się pod krzyczącym tytułem „Mój Edward nie jest gejem!”. Po skandalu, który wówczas wybuchł pod naciskiem dworu książę Edward razem z żoną zrezygnowali z działalności zarobkowej i skoncentrowali się na pełnieniu obowiązków związanych z noszonym tytułem, a także na wychowaniu dzieci.

Edward nosi tytuł Hrabiego Wessex, a nie księcia jak jego pozostali bracia. Wraz z żoną podjęli decyzję, że ich dzieci nie będą tytułowane zgodnie z prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa”, tak więc najstarszy syn będzie się posługiwał tytułem „Wicehrabia Severn”, a córki będą posługiwały się tytułami Lady.

Więcej o księciu Edwardzie dowiecie się, zaglądając do naszej galerii! ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.