Najmłodszy syn królowej jest najbardziej tajemniczym członkiem rodziny królewskiej

Weronika Kostyra 18 października 2020 15:00

Choć brytyjska rodzina królewska jest stale obecna w mediach, tylko jeden syn królowej Elżbiety II pojawia się w nich regularnie. Książę Karol jest pierwszym w kolejce następcą tronu i to na nim skupia się uwaga poddanych, ale królowa i książę Filip doczekali się czwórki dzieci – poza Karolem są jeszcze księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. Kim jest i czym zajmuje się najmłodszy syn Elżbiety II? Uważany jest za najbardziej tajemniczego członka rodziny królewskiej. Poznajcie bliżej księcia Edwarda!

Kim jest książę Edward, najmłodszy syn królowej Elżbiety?

Urodzony w 1964 roku książę Edward od dziecka wykazywał artystyczne zainteresowania. Jego największą pasją było aktorstwo, kochał także sport. Jego ojciec, książę Filip, wymarzył sobie jednak, że najmłodszy syn zostanie wojskowym, dlatego Edward był wychowywany bardzo surowo i rygorystycznie. Przekreślił jednak nadzieje ojca, kiedy po zakończeniu studiów na wydziale historii na uniwersytecie w Cambridge wstąpił do Królewskiej Piechoty Morskiej, a zaraz potem ją opuścił.

Był wrażliwym młodzieńcem i nie potrafił odnaleźć się w armii. Pragnął rozwinąć swoją karierę teatralną. Książę rozpoczął pracę z producentem teatralnym Andrew Lloydem-Webberem, a w 1993 założył własną wytwórnię telewizyjną Ardent Productions i w pełni poświęcił się pracy.

Książę Edward jest gejem?

To wtedy media zaczęły komentować nieobecność kobiet w życiu Edwarda i brak zainteresowania płcią przeciwną z jego strony. Coraz częściej mówiło się wprost, że książę jest gejem. Książę w 1990 roku publicznie zaprzeczył temu na łamach tabloidu Daily Mirror. Pisano wtedy, że uczucie łączy go z piosenkarzem Michaelem Ballem, na co Edward odpowiedział dziennikarzowi: „Nie jestem gejem! To oburzające, że sugerujecie coś takiego. To niesprawiedliwe wobec mnie i mojej rodziny!”. Po latach dopiero wyszło na jaw, że w latach dziewięćdziesiątych przez kilka lat spotykał się w tajemnicy z aktorką musicalową, Ruthie Henshall. Plotkarzom usta zamknął dopiero ślub następcy tronu w 1999.

Edward miał 35 lat, gdy ożenił się z Sophią Rhys-Jones, której wcześniej oświadczył się pierścionkiem z trzema diamentami wartym 105 tysięcy funtów. Jego żona była szefową firmy zajmującej się public relations, a razem doczekali się dwójkę dzieci: 14-letniej córki Louise oraz 10-letniego syna Jamesa. Jako jedyne z dzieci królowej Elżbiety II książę nie zakończył dotąd swojego małżeństwa rozwodem i nie dosięgła go miłosna klątwa Windsorów. 

W 2000 temat orientacji seksualnej księcia powrócił za sprawą... jego żony. Hrabina w wywiadzie udzielonemu News of the World powiedziała: „Plotki o jego orientacji seksualnej słyszałam jeszcze przed ślubem, ale zawsze uważałam to za głupie gadanie, bo Edward pracował w teatrze, więc ludzie przypuszczali, że może być gejem”. Wywiad ukazał się pod krzyczącym tytułem „Mój Edward nie jest gejem!”. Po skandalu, który wówczas wybuchł pod naciskiem dworu książę Edward razem z żoną zrezygnowali z działalności zarobkowej i skoncentrowali się na pełnieniu obowiązków związanych z noszonym tytułem, a także na wychowaniu dzieci.

Edward nosi tytuł Hrabiego Wessex, a nie księcia jak jego pozostali bracia. Wraz z żoną podjęli decyzję, że ich dzieci nie będą tytułowane zgodnie z prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa”, tak więc najstarszy syn będzie się posługiwał tytułem „Wicehrabia Severn”, a córki będą posługiwały się tytułami Lady.

Więcej o księciu Edwardzie dowiecie się, zaglądając do naszej galerii! 

1/4
książę Edward
Copyright @East News
1/4

Najmłodszy syn Elżbiety II obchodzi dziś 55. urodziny.

2/4
książę Edward
Copyright @East News
2/4

 

Ślub księcia Edwarda i Sophie Rhys-Jones miał miejsce 19 czerwca 1999 roku w kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor. Książę razem z Sophie postanowili by ich ślub był inny niż nakazuje tradycja, dlatego na miejsce zaślubin nie wybrali Opactwa Westminster ani Katedry Św. Pawła, jak reszta rodziny. Mówi się, że właśnie dlatego nie dosięgła ich miłosna klątwa Windsorów.

 

Suknia panny młodej była wykonana jedwabiu, a jej rękawy zdobiły ręcznie wszyte rzędy pereł i kryształków. Sophie miała na sobie także diadem pożyczony od królowe i kolczyki zaprojektowane przez księcia Edwarda jako prezent ślubny. Ich tort weselny składał się z siedmiu pięter i był ozdobiony różami, owocami oraz rakietami tenisowymi, ponieważ para poznała się w 1993 roku na turnieju tenisowym.

 

Zobacz także: Nie tylko książę Karol! Poznajcie Edwarda i Andrzeja, synów królowej Elżbiety II. Co o nich wiemy?

3/4
książę Edward
Copyright @East News
3/4

Przez lata wielokrotnie mówiło się o orientacji seksualnej księcia Edwarda. W młodości skoncentrowany na pracy w teatrze książę nie umawiał się z kobietami. Od 1999 roku jest jednak z zgodnym związku małżeńskim i plotki nigdy nie zostały potwierdzone.

 

Zobacz także: Córka królowej Elżbiety II to jej kompletne przeciwieństwo! Poznajcie zbuntowaną księżniczkę Annę

4/4
książę Edward
Copyright @East News
4/4

Książę Edward, hrabia Wessex urodził się 10 marca 1964 roku w Londynie. Jako najmłodsze dziecko królowej Elżbiety II i księcia Filipa Mountbattena. Jak reszta rodzeństwa był wychowywana z dala od mamy. To opiekunki i nianie dbały o niego w dzieciństwie.

 

Zobacz także: Nie tylko książę Karol! Poznajcie Edwarda i Andrzeja, synów królowej Elżbiety II. Co o nich wiemy?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.