KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Sądzono że najmłodszy syn królowej jest gejem, ale tylko jego nie dosięgła klątwa Windsorów

Dziś książę Edward obchodzi 55. urodziny!

Weronika Kostyra 10 marca 2019 11:30

Choć brytyjska rodzina królewska jest stale obecna w mediach, tylko jeden syn królowej Elżbiety II pojawia się z nich regularnie. Książę Karol jest pierwszym w kolejce następcą tronu i to na nim skupia się uwaga poddanych, ale królowa i książę Filip doczekali się czwórki dzieci – poza Karolem są jeszcze księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. Kim jest i czym zajmuje się najmłodszy syn Elżbiety II? Dziś obchodzi 55. urodziny. Poznajcie bliżej księcia Edwarda!

Kim jest książę Edward, najmłodszy syn królowej Elżbiety?

Urodzony w 1964 roku książę Edward od dziecka wykazywał artystyczne zainteresowania. Jego największą pasją było aktorstwo, kochał także sport. Jego ojciec, książę Filip, wymarzył sobie jednak, że najmłodszy syn zostanie wojskowym, dlatego Edward był wychowywany bardzo surowo i rygorystycznie. Przekreślił jednak nadzieje ojca, kiedy po zakończeniu studiów na wydziale historii na uniwersytecie w Cambridge wstąpił do Królewskiej Piechoty Morskiej, a zaraz potem ją opuścił.

Był wrażliwym młodzieńcem i nie potrafił odnaleźć się w armii. Pragnął rozwinąć swoją karierę teatralną. Książę rozpoczął pracę z producentem teatralnym Andrew Lloydem-Webberem, a w 1993 założył własną wytwórnię telewizyjną Ardent Productions i w pełni poświęcił się pracy.

Książę Edward jest gejem?

To wtedy media zaczęły komentować nieobecność kobiet w życiu Edwarda i brak zainteresowania płcią przeciwną z jego strony. Coraz częściej mówiło się wprost, że książę jest gejem. Książę w 1990 roku publicznie zaprzeczył temu na łamach tabloidu Daily Mirror. Pisano wtedy, że uczucie łączy go z piosenkarzem Michaelem Ballem, na co Edward odpowiedział dziennikarzowi: „Nie jestem gejem! To oburzające, że sugerujecie coś takiego. To niesprawiedliwe wobec mnie i mojej rodziny!”. Po latach dopiero wyszło na jaw, że w latach dziewięćdziesiątych przez kilka lat spotykał się w tajemnicy z aktorką musicalową, Ruthie Henshall. Plotkarzom usta zamknął dopiero ślub następcy tronu w 1999.

Edward miał 35 lat, gdy ożenił się z Sophią Rhys-Jones, której wcześniej oświadczył się pierścionkiem z trzema diamentami wartym 105 tysięcy funtów. Jego żona była szefową firmy zajmującej się public relations, a razem doczekali się dwójkę dzieci: 14-letniej córki Louise oraz 10-letniego syna Jamesa. Jako jedyne z dzieci królowej Elżbiety II książę nie zakończył dotąd swojego małżeństwa rozwodem i nie dosięgła go miłosna klątwa Windsorów. 

W 2000 temat orientacji seksualnej księcia powrócił za sprawą... jego żony. Hrabina w wywiadzie udzielonemu News of the World powiedziała: „Plotki o jego orientacji seksualnej słyszałam jeszcze przed ślubem, ale zawsze uważałam to za głupie gadanie, bo Edward pracował w teatrze, więc ludzie przypuszczali, że może być gejem”. Wywiad ukazał się pod krzyczącym tytułem „Mój Edward nie jest gejem!”. Po skandalu, który wówczas wybuchł pod naciskiem dworu książę Edward razem z żoną zrezygnowali z działalności zarobkowej i skoncentrowali się na pełnieniu obowiązków związanych z noszonym tytułem, a także na wychowaniu dzieci.

Edward nosi tytuł Hrabiego Wessex, a nie księcia jak jego pozostali bracia. Wraz z żoną podjęli decyzję, że ich dzieci nie będą tytułowane zgodnie z prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa”, tak więc najstarszy syn będzie się posługiwał tytułem Wicehrabii Severn, młodsi synowie Honorowymi, a córki będą posługiwały się tytułami Lady.

Dziś najmłodszy syn królowej obchodzi 55. urodziny. Więcej o księciu Edwardzie dowiecie się, zaglądając do naszej galerii! 

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Macierzyństwo dało mi poczucie sensu. Teraz patrzę na synka i myślę: Gośka, przecież to on jest twoją przyszłością”, mówi MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA. GOŁDA TENCER i DAWID SZURMIEJ. Matka i syn. Co jest podstawą ich wyjątkowej relacji i historycznej misji? CATHERINE DENEUVE – gwiazda, która zawsze była sobą. STAN BORYS i ANNA MALEADY – wszystko, co robią „z powodu miłości” do siebie.