WSPOMNIENIE

Depresja, nałóg i przerażająca samotność… Smutne życie Violetty Villas

Artystka odeszła 7 lat temu

VIVA! 5 grudnia 2018 16:55

Dziś siódma rocznica śmierci Czesławy Gospodarek, czyli Violetty Villas. Stała się legendą i osobą, wokół której jeszcze za życia narosło wiele niewiarygodnych historii. L’Humanité pisał o niej: "To głos prawdziwie zadziwiający, nie chce się wierzyć jego sile i skali". Była gwiazdą światowej estrady. Ale jak naprawdę wyglądało jej życie?

Kariera Violetty Villas

Violetta Villas urodziła się 10 czerwca 1938 w Heusy w Belgii. Gdy miała 8 lat, jej rodzina przeprowadziła się do Polski. Śpiew zaczęła szkolić dziesięć lat później w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie. Następnie mieszkała jeszcze we Wrocławiu i Warszawie. Mimo swoich warunków wokalnych, z kariery operowej zrezygnowała na rzecz występów estradowych. Przyjęła pseudonim artystyczny za namową kompozytora, Władysława Szpilmana, który stwierdził, że prawdziwe nazwisko artystki będzie ciężko wymówić za granicą.

Brała udział nie tylko w polskich festiwalach, ale również tych we Francji czy USA. Podczas swojej pierwszej rewii w Stanach Zjednoczonych występowała m.in. z Frankiem Sinatrą i stuosobowym baletem francuskim, a stylizował ją Patrick Valette, konsultant domu mody Dior.

W ciągu kolejnych lat cieszyła się uznaniem publiczności i miała wielu wielbicieli. Ostatni raz publicznie wystąpiła 14 lutego 2011 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, gdzie odbył się jej benefis 50-lecia działalności artystycznej. Podczas tego wydarzenia artystka odebrała m. in. przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz tytuł Honorowego Śpiewaka Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Smutne życie Violetty Villas

Kochała publiczność i chciała śpiewać do końca. Jednak w życiu Violetty Villas nie brakowało smutku, samotności oraz cierpienia. W ostatnich latach życia odcięła się od świata i otoczyła się jedynie zwierzętami. Podejrzewano, że Violetta Villas zmagała się z chorobą alkoholową, uzależnieniem od morfiny oraz innych tego typu środków. Rodzina artystki na początku XXI wieku potwierdziła także, że przez lata wokalistka cierpiała na zaburzenia urojeniowe. Według Justyny Kopińskiej, autorki jednej z książek (Z nienawiści do kobiet) z tego powodu artystka zawiesiła w pewnym momencie karierę muzyczną.

Ujawniła również wstrząsające kulisy światowej kariery diwy i przyczyny, przez które Villas zapadła na poważną chorobę psychiczną. „W jej przypadku dwie przyczyny złożyły się na chorobę psychiczną – to, że była zastraszana, funkcjonariusze SB nie dawali jej spokoju, a ona nie chciała zajmować się polityką oraz nałóg, który rozpoczął się jeszcze w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli to połączymy – nałóg i strach – to otrzymujemy bardzo niebezpieczną mieszankę”, mówiła autorka książki w rozmowie z Dawidem Grądkowskim dla Super Expressu.

Śmierć Violetty Villas

Violetta Villas zmarła 5 grudnia 2011 roku w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Choć początkowo przypuszczano, że zgon był spowodowany przyczynami naturalnymi, z czasem wszczęto śledztwo w sprawie śmierci diwy. Jak poinformowała w jednym z oficjalnych oświadczeń prokuratura, „nie można stwierdzić jednoznacznej przyczyny śmierci Villas. Do zgonu mogły przyczynić się zmiany chorobowe, zmiany pourazowe oraz urazy klatki piersiowej”. 

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Krystyna Janda opowiada o tym, jak nie poddać się losowi i robić to, co się kocha