Twoja skóra jest sucha, mało elastyczna, towarzyszą jej liczne blizny i przebarwienia po trądziku? Jeśli domowe sposoby radzenia sobie z problemami skórnymi nie przynoszą efektów, to może pora zdecydować się na profesjonalne zabiegi kwasami? Z naszym poradnikiem dowiesz się, jak wybrać odpowiedni kwas do problemów swojej skóry i jakich efektów będziesz mogła się spodziewać.

Reklama

Kwasy w kosmetyce – początki

Kwasy zrewolucjonizowały rynek kosmetyczny mniej więcej w połowie lat 90. XX wieku. Dziś zabiegi kwasami ma w ofercie każdy szanujący się salon. Kwasy w kosmetyce stosowane były jednak już dużo wcześniej – w starożytności zarówno Rzymianie, jak i Egipcjanie chętnie kąpali się w mleku oślim, kozim lub ostatecznie krowim, by zmiękczyć, nawilżyć i odmłodzić skórę. Pamiętasz opowieści o Kleopatrze i jej mlecznych kąpielach? Te zabiegi to nic innego, jak korzystanie z dobrodziejstw odżywczego kwasu mlekowego. Oczywiście kwas mlekowy i jego działanie odkryto dużo później, a w latach 90. XX wieku na dobre zainteresowano się wpływem kwasów na kondycję skóry. Dlatego dziś możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej kosmetologii, jeszcze skuteczniej pozbywając się przebarwień, trądziku, łojotoku, czy blizn.

Jak działają kwasy na skórę?

Wiele osób boi się zdecydować na zabieg z użyciem kwasów, obawiając się, że mogą być szkodliwe i zbyt mocne dla ich delikatnej cery. Warto jednak uświadomić sobie, że rolą kwasów jest tak naprawdę zneutralizowanie różnorodnych problemów skórnych – a dzieje się to w prosty sposób. Kwasy osłabiają wiązania pomiędzy martwym naskórkiem, a skórą właściwą i pozwalają na skuteczniejsze złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka wraz z zanieczyszczeniami. Umożliwiają także dogłębne odetkanie porów i regenerację skóry nieskażonej nieprawidłowościami.

Posiadacze wrażliwej i delikatnej cery również nie powinni się obawiać. Na rynku dostępne są różne kwasy oraz ich mieszanki, dostosowane specjalnie do takich cer. Przykładem takiego produktu może być kwas azelainowy, który doskonale oczyści i odświeży wrażliwą cerę. Podobne działanie będzie miał kwas salicylowy, który zadziała także antybakteryjnie.

Wskazania do zabiegów z kwasami

• Liczne przebarwienia
Plam i przebarwień na skórze w zasadzie nie da się uniknąć. Pojawiają się znienacka – na przykład jako pozostałości po trądziku i trudno się ich pozbyć. Z pomocą przyjdą zabiegi kwasami – po serii zabiegów skóra będzie gładka i wolna od nieestetycznych przebarwień.

Zobacz także

• Zmiany trądzikowe
Kwasy odblokowują pory i usuwają zgromadzone pod skórą zanieczyszczenia. Mają także działanie antybakteryjne, dzięki czemu wspomagają leczenie ognisk zapalnych, łagodzą zmiany trądzikowe, pomagają pozbyć się wyprysków.

• Przesuszona skóra
Zabiegi kwasami można stosować na silnie przesuszoną skórę nie tylko twarzy. Jeśli walczysz z suchością łokci, kolan, stóp czy dłoni tu także świetnie sprawdzą się zabiegi z wykorzystaniem kwasów. Spróbuj!

• Przed innymi zabiegami kosmetycznymi
Zabieg z kwasem można potraktować jako etap wstępny przygotowujący skórę do innego zabiegu kosmetycznego. W efekcie cera oczyszczona z martwego naskórka i zanieczyszczeń będzie lepiej chłonęła odżywcze składniki zawarte w kosmetykach.

adobe.stock.com

Rodzaje kwasów

Na różne problemy skórne można stosować różnorodne kwasy. O tym jednak, jaki zabieg będzie najlepszy dla Ciebie, powinna zawsze decydować kosmetyczka. Zobacz, które kwasy mogą pomóc Ci pozbyć się przebarwień, wyprysków, czy zmarszczek.

Kwas mlekowy na twarz
Kwas mlekowy silnie złuszcza martwy naskórek, działa przeciwstarzeniowo, a dodatkowo dogłębnie nawilża. To właśnie kwas mlekowy był odpowiedzialny za piękną skórę Kleopatry, która ukochała kąpiele w mleku. Dziś i Ty możesz poczuć się jak starożytna bogini, decydując się na zabieg z kwasem mlekowym.
Kwas migdałowy
Zabieg kwasem migdałowym polecany jest szczególnie osobom cierpiącym z powodu pojawiających się często wyprysków i stanów zapalnych. Jego właściwości antybakteryjne i odkażające skutecznie zapobiegną pojawianiu się nowych ognisk zakażeń. Kwas migdałowy stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, wyraźnie rozjaśnia skórę i niweluje przebarwienia. Zabieg można wykonywać o każdej porze roku – nawet latem.

Kwas glikolowy
Peeling z kwasem glikolowym to skuteczny sposób na pozbycie się drobnych zmarszczek, na dogłębne nawilżenie skóry i usunięcie przebarwień. Wygładza skórę, efektywnie nawilża i złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, pozostawiając twarz odżywioną, pełną blasku i energii.

Jak stosuje się kwasy na twarz? Jakie zabiegi się wykonuje?

Zabiegi z kwasami to nic innego jak oczyszczanie skóry peelingiem wzbogaconym kwasem o odpowiednim stężeniu – dobranym do konkretnych problemów skórnych. Jak wygląda taki zabieg? By zabieg kwasami był skuteczny, kosmetyczka powinna najpierw odpowiednio oczyścić skórę, najlepiej sprawdzi się tutaj wykonanie peelingu kawitacyjnego. By wybrać odpowiedni kwas do zabiegu, specjalistka obejrzy skórę i przeprowadzi wywiad. Po wstępnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu twarzy kosmetyczka zabezpieczy wrażliwe partie, czyli okolice oczu i uszu, smarując je warstwą wazeliny kosmetycznej. W kolejnym kroku na skórę nałoży peeling wzbogacony kwasem o odpowiednim stężeniu. Zabiegi kwasami powinno wykonywać się w chłodnych miesiącach (z wyjątkiem kwasu migdałowego), ponieważ po zabiegu nie można wystawiać skóry na ekspozycję słoneczną. Należy też pamiętać o tym, by po zabiegu stosować kremy z filtrem – minimum SPF 30, a także unikać opalania przez minimum miesiąc. Zabiegi kwasami są zaliczane do inwazyjnych i nie każdy może się im poddać. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, cukrzyca, poparzenia, odmrożenia, choroby autoimmunologiczne, czy otwarte rany.

Twarz po kwasach

Jak wygląda skóra po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta. W zależności od mocy użytego kwasu przez 2 - 3 doby po sesji, naskórek może się złuszczać. Warto w tym czasie pozwolić skórze na naturalną regenerację i nie nakładać na twarz makeupu.

Jak wygląda pielęgnacja skóry po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu unikaj nakładania kosmetyków kolorowych (makijaż możesz wykonać po upływie minimum 24 godzin), nie opalaj się na słońcu i pod żadnym pozorem nie zdrapuj złuszczającej się skóry. Twarz myj wyłącznie zalecanymi przez kosmetologa produktami i intensywnie nawilżaj skórę. Koniecznie pamiętaj o nakładaniu na cerę kremów z wysokim filtrem! Po 4-6 tygodniach udaj się na zabieg przypominający, który wzmocni efekty terapii kwasami.

Ile czasu potrzeba na efekty?
Kwasy są niezwykłe głównie dlatego, że wyraźne efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu. Wiele osób zachęcone pozytywnymi efektami w tym miejscu przerywa terapię. Jest to jednak zdecydowany błąd. Cała seria zabiegów kwasami obejmuje ok. 5 sesji, a zabiegi odbywają się w kilku lub kilkunastodniowych odstępach.

Zabiegi kwasami są jednymi z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych. Są wyjątkowo skuteczne, a efekty utrzymują się przez naprawdę długi czas. Kiedy warto je stosować? Jeśli od dawna nie możesz pozbyć się trądziku, przebarwień, Twoja skóra straciła jędrność, jest przesuszona i poszarzała, to może być sygnał, że warto zdecydować się na peeling wzbogacony kwasami.

Reklama

Wybierz się do profesjonalnego salonu, gdzie kosmetyczka wprawnym okiem oceni stan Twojej skóry i dobierze kwas najlepiej odpowiadający Twoim problemom skórnym. Będziesz zaskoczona, jak szybko kwasy poradzą sobie z kłopotami, z którymi Ty walczyłaś miesiącami!

Reklama
Reklama
Reklama