pielęgnacja wokół oczu zabiegi
Fot. Drobot Dean/Adobe.stock.com
Trendy na wiosnę 2021

Trendy na wiosnę 2021: najlepsze zabiegi medycyny estetycznej na okolice oczu

Oto, co poleca ekspert z tej dziedziny!

Redakcja VIVA! 22 marca 2021 11:45
pielęgnacja wokół oczu zabiegi
Fot. Drobot Dean/Adobe.stock.com

Oczy zajmują wyjątkowe miejsce w naszej komunikacji z innymi ludźmi, szczególnie w ostatnim czasie pandemii, a kult nieprzemijającej młodości zmusza nas do szukania sposobów na zatrzymanie upływającego czasu. Szczególnie, że skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i cienka, co oznacza, że ma minimalną warstwę włókien kolagenowych, których ilość z wiekiem ulega jeszcze zmniejszeniu. Efekt? Tutaj najszybciej widać pojawiają się pierwsze zmarszczki. Rejon ten pozbawiony jest powierzchownej warstwy tłuszczowej, która odpowiada za podparcie i wypełnienie skóry, w innych okolicach ciała. Za to, bezpośrednio pod skórą znajduje się - przyczepiony do niej - mięsień okrężny oka, którego działanie przyczynia się do powstawania drobnych zmarszczek, widocznych szczególnie ze względu na cienkość skóry i brak podściółki tłuszczowej. Do tego dołącza się wysuszenie skóry, związane brakiem gruczołów łojowych oraz upływającym wiekiem, a także zmiany elastotyczne, wywołane promieniowaniem UV. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do gorszej regeneracji zarówno skóry, jak i znajdujących się pod nią tkanek, co skutkuje powstawaniem cieni, uwidocznieniem i pogłębianiem się bruzdy w obrębie powieki dolnej, drobną siateczką zmarszczek, workami pod oczami, nawisami skóry w okolicy powieki górnej i „kurzymi łapkami”. Objawy starzenia w okolicy oczu są poważnym problemem kosmetycznym, ponieważ kojarzą się ze zmęczeniem, wypaleniem zawodowym, często zaniedbaniem, często nadając twarzy wyraz złości czy smutku. Jak sobie z tym radzić? Pytamy dr Marcina Wolfingera z krakowskiej kliniki Wolfinger Clinic.

W jaki sposób dbać o okolicę oczu, żeby odsunąć w czasie operację plastyczną?

Profilaktykę przeciwstarzeniową okolicy oczu należy zacząć jak najwcześniej. Obejmuje ona zarówno - odpowiednią dla tej okolicy oraz wieku - codzienną pielęgnację oraz ochronę przeciwsłoneczną za pomocą kremów z filtrami. Należy również zadbać o właściwą dietę, czyli niespożywanie, zwłaszcza wieczorem, pokarmów z dużą zawartością soli (co sprzyja powstawaniu obrzęków), picie w ciągu dnia dużej ilości płynów, czy w końcu wysypianie się i przyjmowanie w czasie snu pozycji, które nie będą sprzyjać powstawaniu zmarszczek. Ponadto warto w miarę wcześnie zacząć stosować nieinwazyjne zabiegi mezoterapii igłowej w okolicy nie tylko oczu, ale również czoła i skroni, gdyż te właśnie okolice wpływają na ostateczny wygląd oprawy oczu. 

Jakie zabiegi proponuje Pan swoim pacjentkom?

W moim gabinecie proponuję serię zabiegów mezoterapii z zastosowanie preparatów zawierających tropokolagen typu I i substancje pomocnicze, które działają zarówno na skórę, jak i mięśnie mimiczne twarzy. Wiadomo, że stan skóry czoła i mięśnia czołowego ma wpływ na położenie łuków brwiowych, a to one stanowią ważny element estetyki górnej części twarzy. Właściwe napięcie spoczynkowe tego mięśnia oraz skóra pozbawiona zmarszczek, warunkują młody wygląd i utrzymanie kształtnych, uniesionych wysoko brwi. Taka sama sytuacja dotyczy okolicy oka, gdzie właściwy tonus mięśnia okrężnego oka przyczynia się do opóźnienia utrwalania się zmarszczek mimicznych, np. kurzych łapek i zapewnia młode, wypoczęte spojrzenie. Iniekcje kolagenowe MD-MUSCLE i MD-TUSSUE, oprócz zadbania o odpowiedni stan napięcia mięśni mimicznych, wpływają również korzystnie na więzadła podtrzymujące, zbudowane z kolagenu, odpowiedzialne za utrzymywanie skóry i przedziałów tłuszczowych podskórnych we właściwym miejscu, aby nie poddawały się grawitacji i opadaniu. Ostatnią tkanką, na którą działam stosując mezoterapię kolagenową, jest skóra. Podanie tropokolagenu typu I oraz koktajlu witamin i bioflawonoidów, zapewnia jej właściwe wsparcie w walce z objawami starzenia.

oczy zabiegi
Fot. materiały prasowe

Jak długo trwa sam zabieg i czy jest bolesny?

Zabieg okolicy oczu, czoła i skroni trwa około 30 minut. Okolica zabiegowa sprzyja niestety odczuciom bólowym. W związku z tym pacjentkom wyjątkowo wrażliwym na ból proponuję znieczulenie powierzchniowe przed zabiegiem. Jednak większość moich pacjentek nie decyduje się na to i spokojnie znosi dyskomfort związany z ukłuciami.

Czy po takim zabiegu można od razu przejść do codziennych zajęć, czy raczej trzeba sobie zarezerwować kilka dni na rekonwalescencję?

Zabieg jest bardzo mało inwazyjny. Ilość preparatu podawana na punkt wkłucia jest minimalna. Po zabiegu, aplikujemy pacjentce na skórę krem Tamanu Arnica, zmniejszający możliwość powstawania drobnych krwiaczków. Zaraz po zabiegu, pacjentka może nałożyć makijaż i wrócić do swoich normalnych zajęć.

Czy są jakieś przeciwwskazania dla takiego zabiegu?

Nie ma żadnych przeciwwskazań dla zabiegu. Może z wyjątkiem czasu menstruacji, gdy pacjentka jest bardziej wrażliwa na ból i podatna na powstawanie mikro-zasinień w delikatniejszych miejscach wkłuć.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów i ile czasu się one utrzymają?

Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Wyraźne rozluźnienie czoła i zmniejszone napięcie wokół oczu wpływają na wygładzenia zmarszczek, ale też na lepsze samopoczucie. Żeby jednak uzyskać trwały efekt oraz poprawę jakości skóry wokół oczu należy wykonać serię zabiegów. Pamiętajmy, że mezoterapia jest rodzajem pielęgnacji, który wymaga - z jednej strony wykonania wstępnie kilku zabiegów, których ilość zależy stanu skóry i wieku pacjentki, a następnie wykonywania zabiegów podtrzymujących uzyskany efekt, żeby widmo zabiegów bardziej inwazyjnych odsunąć na dalszy plan. Zazwyczaj wykonuję serię 3 - 4 zabiegów w ciągu 1 - 2 miesięcy, a następnie, raz na pół roku, jeden zabieg przypominający. Długość czasu między zabiegami podtrzymującymi zależy od wielu czynników, m.in. od wieku, diety i trybu życia pacjentki, a także od wykonywanych przez nią rytuałów w codziennej pielęgnacji tych okolic. 

oczy zabiegi przed i po
Fot. materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.