najlepsze-sposoby-na-wypadanie-wlosow
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

Jak dbać o włosy zimą i wiosną 2021, by były zdrowe, piękne i nie wypadały?

Pytamy eksperta!

Redakcja VIVA! 15 stycznia 2021 09:15
najlepsze-sposoby-na-wypadanie-wlosow
Fot. adobe.stock.com

Zastanawiałaś się kiedyś, czy nasze babcie i prababcie miały problemy ze skórą głowy i włosami? Oczywiście, że miały i stosowały domowe sposoby na walkę z łupieżem czy wypadaniem włosów. Co ciekawe, przyczyny u nich mogły być zupełnie inne niż w naszych czasach. Żywność nie była tak przetworzona, ludzie nie żyli w permanentnym stresie. A gdzie dziś warto szukać pomocy jeśli masz problemy z włosami? Najlepiej u trychologa-kosmetologa, który jest specjalistą od dolegliwości skóry głowy jak i wypadania włosów. Czym jest trychologia i z jakimi dolegliwościami warto się do niego zgłosić, pytamy eksperta, Joannę Skrzypczak, www.ekspert-kosmetyczny.pl.

Co to jest trychologia?

Za kolebkę trychologii uważa się XIX Londyn. To wtedy zwrócono uwagę na problem wypadania włosów i stworzono pierwszy gabinet fryzjerski pod opieką Professora Wheeler’a, specjalizujący się w tej tematyce. Od tego czasu termin trychologia stał się specyficzną dyscypliną para-medyczną na pograniczu medycyny i kosmetologii. Trychologia to nauka o włosach (trikhos z greckiego włos) zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem chorób owłosionej skóry głowy i włosów oraz szeroko rozumianą pielęgnacją, która ma na celu poprawę jakości skóry głowy, włosów. Mogłoby się wydawać, że to dość wąska specjalizacja, jednak do postawienia właściwej diagnozy i skutecznego usunięcia problemu niezbędna jest znajomość m.in. dermatologii, endokrynologii, dietetyki, psychologii oraz kosmetologii. Bardzo ważne jest ustalenie chorób, zaburzeń czy niedoborów towarzyszących.

Leczyć czy pielęgnować?

To wszystko zależy od problemu, w swojej pracy widzę, że bardzo wiele dolegliwości wynika z nieprawidłowej pielęgnacji. Często wprowadzenie zmian w sposobie mycia oraz wyborze szamponu daje niezmiernie duże efekty, bez konieczności leczenia dermatologicznego. Bo nawet jeśli trycholog-kosmetolog współpracuje z dermatologiem i zostały wdrożone leki, nie powinno zapominać się o pielęgnacji, bo to właśnie ona przyczynia się do szybszej poprawy. 

Jakie problemy z włosami mają Polacy? 

W moim gabinecie ok. 50% przypadków to łupieże, świądy i nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Kolejną dolegliwością jest nadmierne wypadanie włosów u kobiet jak i łysienie androgenowe u mężczyzn. Pojawiają się również pacjenci z łojotokowym zapaleniem skóry czy łuszczycą skóry głowy. 

Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego by ustalić przyczynę problemu potrzebny jest dokładny wywiad, obejrzenie całej skóry głowy oraz badanie mikrokamerą, czyli tzw. trichoskopem. Podczas wywiadu pytam między innymi o sposób odżywiania, przebyte i obecne choroby, przyjmowane leki oraz suplementy, regularność miesiączek, poziom stresu, aktywność fizyczną i oczywiście o pielęgnację. 

To co zauważam to fakt, że nawet jeśli Polacy borykają się z danym problemem skóry głowy, brakuje im ukierunkowanej pielęgnacji. Najczęstszym błędem popełniam przez panów jest stosowanie jednego produktu do mycia ciała i włosów. Kobiety kierują się wyborem szamponu do rodzaju włosów: farbowane, cienkie, pozbawione objętości, a od tego są odżywki i maski. A przecież szampon zawsze powinniśmy wybierać do skóry głowy, a odżywkę do włosów. 

Jak więc należy pielęgnować włosy?

Skórę głowy zawsze należy myć dwa razy. Dlaczego? Pierwsze mycie służy nawodnieniu skóry, dopiero to drugie mycie pozwala oczyścić skórę z zalegającego łoju, potu i brudu. Jak często? Tak często, jak tego potrzebuje skóra głowy, ale nie rzadziej niż raz na trzy dni. Szampon należy rozmieszać w dłoniach z wodą, bo będzie się wtedy lepiej pienić, a to właśnie piana zbiera zanieczyszczenia! Potem przychodzi czas na delikatny masaż całej skóry głowy, ale bez drapania paznokciami i „szorowania” włosów. Piana, która będzie w tym czasie spływać, spokojnie poradzi sobie z umyciem włosów. Trzeba tylko pamiętać, że zawsze ten szampon należy dokładnie wypłukać. Jeśli tego nie zrobimy, może pojawiać się świąd lub łupież kosmetyczny.

Po umyciu zawsze nakładaj odżywkę na łodygę włosa, bo środki powierzchnio czynne zawarte w szamponach oczyszczają łuskę również z warstwy lipidowej, która odpowiada za połysk i miękkość. Odżywka będzie włos kondycjonowała. Cenną czynnością jest też rozczesanie odżywki na włosach grzebieniem o szerokich ząbkach przed jej spłukaniem. Włosy zostaną dzięki temu lepiej pokryte odżywką, będą się łatwiej rozczesywać po umyciu. 

Na koniec najlepiej jest odsączyć włosy w ręcznik, ale bez mocnego tarcia – mokry włos łatwiej ulega bowiem uszkodzeniom mechanicznym. Nie należy też chodzić spać w mokrych włosach, bo tworzy się wtedy idealne środowisko dla rozwoju grzybów, co może być przyczyną łupieżu.

jak-dbac-o-krecone-wlosy
Fot. adobe.stock.com

Czy każdy powinien stosować peelingi do skóry głowy?

To dość nowa kategoria produktów na rynku drogeryjno-perfumeryjnym, choć od dawna stosowany w trychologii. Skóra na głowie również się rogowaci, dlatego przy zdrowej skórze należy taki peeling wykonać raz w miesiącu, a przy skórach z łupieżem czy łojotokiem raz na 10-14 dni. 

A kiedy należy wybrać się do trychologa?

Jeśli problem trwa od dłuższego czasu i nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić, wtedy jak najbardziej warto skorzystać z porady trychologa-kosmetologa. Pomoże on zaplanować plan pielęgnacyjny dopasowany do dolegliwości. A efekty kuracji często można zobaczyć już po wprowadzeniu pierwszych zmian. 

Jak wybrać właściwego trychologa?

Zawsze należy sprawdzić wykształcenie osoby, której chcemy oddać swoje włosy, bo pojawia się coraz więcej dwudniowych kursów online po których zostaje się „trychologiem”. Mimo, że to bardzo wąska dziedzina, jest niestety bardzo obszerna i zawód ten wymaga ciągłej edukacji. Z własnego doświadczenia powiem, że dopiero po ok 6 miesiącach potrafiłam prawidłowo rozpoznawać obraz z trichoskopu, a prawidłowa diagnoza to pierwszy krok w prawidłowych zaleceniach. Bez niej nawet najlepsze kosmetyki i zabiegi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. 

joanna-skrzypczak-trycholog-warszawa
Fot. mtaeriały prasowe

Joanna Skrzypczak, trycholog 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.